Xpek obok w2000 czy druga partycje postawowa tworzyc?

mam 4 partycje na hdd pierwsza to podstawowa pozostale to dyski logczne na partycji rozszezonej. na tej pierszej podstawowej mam w2000 i moge bez problemu zaisntalowac na drugiej xpeka. ale przeczytalem gdzies ze lepij stawiac systemy na podstawowych partycjach jak to jest czy wiaze sie to z lepsza wydajnoscia jezeli drugi system jest instalowany na partycji takze podstawowej??

po pierwsze to nieutworzysz dwóch partycji podstawowych w taki sposób żeby z oby móc jednocześnie korzystać w systemie, gdyż druga poprostu nie otrzyma litery dysku, więc gdy z jednej będziesz korzystał, druga w systemie będzie wogóle niedostępna, więc nieopłaca się tworzyć dwóch partycji podstawowych

partycja podstawowa

Rodzaj partycji, które można tworzyć na dyskach podstawowych. Partycja podstawowa to część dysku fizycznego, która działa jakby była fizycznie oddzielnym dyskiem. Na podstawowych dyskach MBR można utworzyć maksymalnie cztery partycje podstawowe lub trzy partycje podstawowe i partycję rozszerzoną z wieloma dyskami logicznymi. Na podstawowych dyskach GPT można utworzyć do 128 partycji podstawowych. Partycje podstawowe są również nazywane woluminami.

to ja nic juz nie rozumiem

utworzyć możesz partycji podstawowych kilka, ale aktywna może być tylko jedna, przynajmniej kiedyś gdy próbowałem zainstalować dwa razy obok siebie 98, to tak miałem. musiałem zmieniać, która partycja jest aktywna i wtedy mogłem wejść tylko do tego z aktywnej partycji a jeden 98 niewidział partycji drugiego i na odwrót

możesz się łatwo o tym przekonać w dowolnym programie do tworzenia partycji, że jak utworzysz drugą partycję podstawową to, że otrzyma ona *, a nie literę dysku