Xubuntu 7.10 - Konfiguracja Firefoksa, zmiana rozdzielczości

Mam takie dwa pytania co do tej dystrybucji … jak skonfigurować Firefoxa - zmienić jego ustawiania, ponieważ w Narzędziach nie znajduję czegoś takiego jak ustawienia, które zawsze były w windowsowej wersji.

Drugie pytanie to jak mogę tutaj zmienić rozdzielczość monitora, ponieważ teraz maksymalnie mogę ustawić 800x600 przy 56hz … to istny czarnobyl dla oczu. Monitor i karta grafiki pod windą pracowały spokojnie na 1024x786 przy 80Hz

Edycja – preferencje

Sterowniki masz?

Jeśli masz karte nvidii to wpisz nvidia-settings ( w konsoli) i tam ustaw rozdzielczość i odświeżanie, bo ten konfigurator co jest w systemie jest do :■■■■: …

zapomniałem dodać … tak mam karte nvidii. Sterowniki są.

Po wpisaniu

konrad@konrad-desktop:~$ nvidia-settings

otrzymuję:

Program 'nvidia-settings' można odnaleźć w następujących pakietach:

 * nvidia-glx

 * nvidia-settings

 * nvidia-glx-new

Proszę spróbować: sudo apt-get install 

bash: nvidia-settings: polecenie nieodnalezione

Więc spróbowałem jak mi polecono:

konrad@konrad-desktop:~$ sudo apt-get install nvidia-settings

Czytanie list pakietów... Gotowe

Budowanie drzewa zależności       

Reading state information... Gotowe

Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:

  nvidia-glx-legacy

Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:

  nvidia-settings

0 aktualizowanych, 1 nowo instalowanych, 1 usuwanych i 5 nieaktualizowanych.

Konieczne pobranie 691kB archiwów.

Po rozpakowaniu zostanie zwolnione 8360kB miejsca na dysku.

Czy chcesz kontynuować [T/n]? t

Pob: 1 http://pl.archive.ubuntu.com gutsy/restricted nvidia-settings 1.0+20070502-1ubuntu2 [691kB]

Pobrano 691kB w 7s (95,2kB/s)                                                  

(Odczytywanie bazy danych ... 96151 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)

Usuwanie nvidia-glx-legacy ...

Processing triggers for libc6 ...

ldconfig deferred processing now taking place

Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu nvidia-settings.

(Odczytywanie bazy danych ... 96111 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)

Rozpakowanie nvidia-settings (z .../nvidia-settings_1.0+20070502-1ubuntu2_i386.deb) ...

Konfigurowanie nvidia-settings (1.0+20070502-1ubuntu2) ...

i po wpisaniu “nvidia-settings” Wyskakuje mi okienko z kilkoma opcjami do zafajkowania a w konsoli mam to:

konrad@konrad-desktop:~$ nvidia-settings


ERROR: NV-CONTROL extension version 1.6 is too old; the minimimum required

       version is 1.11.



ERROR: Unable to determine number of NVIDIA GPUs on ':0.0'.



ERROR: Unable to determine number of NVIDIA Frame Lock Devices on ':0.0'.



ERROR: Unable to determine number of NVIDIA VCSCs on ':0.0'.

jeżeli są sterowniki to…

mousepad /etc/X11/xorg.conf dopisz rozdzielczości

na oficjalnym forum ubuntu.pl dotarłem do informacji o pliku xorg.conf, ale w efekcie tych informacji system w ogóle przestał się uruchamiać i zainstalowałem go ponownie.

Podejrzewam, że źródłem mojego problemu było włączenie “sterowników, które pomogą pełniej wykorzystać kartę graficzną” i pomogły … mniejszą rozdzielczością. :smiley:

Bogu dzięki, że znalazłem o tym info na forum ubuntu, bo to mi niewiele mówi … tak możesz powiedzieć do kogoś kto się zna na systemie, ale nie początkującemu użytkownikowi.

temat o edycji pliku xorg.conf http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=59136

a może mogłem Ci wyedytować xorga…??

:stuck_out_tongue:

najważniejsze, że dałeś sobie radę… i działasz dalej… tak trzymać… nie jeden(na) by tym rzucił…

pozdrawiam

Trzymać się trzymam, ale czy reinstalka jest rozwiązaniem problemu?

Powracam po dłuższym czasie. Po reinstalacji systemu problem z rozdzielczościami nadal istniał. System nie mógł przyswoić rozdzielczości 1024x768@80Hz.

Wygenerowałem modeline dla w/w rozdzielczości i w xorg.conf zostawiłem tylko ją, ale konfiguratory systemowe nie pozwalały na ustawienie tej rozdzielczości, a po ponownym uruchomieniu kompa w xorg.conf było pełno nie przydatnych rozdzielczości. Więc przystałem już na 1024x768@75Hz, ale żeby było śmieszniej system często odpalał się na wirtualnej 1400x1200 (monitor pracował na 1024x768@75Hz) i jakiekolwiek zmiany systemowymi konfoguratorami nic nie pomagały … (po zmianie nic się nie działo) - rozdzielczość bez zmian.

Dziwne to trochę. Czy programistom linuxowym odświeżanie 50hz a 80hz nie robi różnicy? Taka częstotliwość w ogóle nie powinna się pojawić w opcjach …

Aktualnie nie mam dostępu do tego kompa z linuxem.

A mówią, że linux staje się bardziej przyjazny dla zwykłych domowych użytkowników, którym do szczęścia potrzebny jest dostęp do neta, muzyka i komunikator?