Z dysku twardego zniknęły cenne Gigabajty!

Witam! Po przeinstalowaniu systemu (z XP Home Edition na Professional), zniknęła mi jedna partycja i to akurat to największa - 110 Gb. Tak w ogóle to mam dysk Barracudy 250 Gb 7200obr/min i przed reinstalką korzystałem z 4 partycji - łącznie 240 Gb. Teraz - z tylko 131 Gb. Proszę o jakąkolwiek pomoc. Z góry dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Najpierw zainstaluj Service Pack 1 lub 2:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ice+Pack+2

Potem sprawdź, czy system zobaczy resztę dysku (sprawdź w zarządzaniu dyskami, w menu start->uruchom->wpisz diskmgmt.msc).

Ten Xp Professional co go zainstalowałem miał już 2 łatkę. Tak jak powiedziałeś sprawdziłem i system widzi trzy partycje, które mi zostały i wolne miejsce 104,88 Gb. Wszystko fajnie, tylko jak odpaliłem z płyty instalatora windows to mi nie pokazał żadnego wolnego miejsca. Nic z tego nie rozumiem.

Wejdź do zarządzania dyskami i zobacz, co system tam wyświetla. Być może wystarczy partycji na nowo przypisać literę dysku.

Chyba będzie się dało dodać tą literę do partycji i dlatego nasuwa się mi pytanie czy jest możliwość zmiany litery napędu optycznego bo mam partycje C,D,E i chciałbym mieć już po kolei wszystkie tak dla wygody czyli F a w kreatorze partycji mam do wyboru tylko od L do Z.

Partycje/napęd, którego litera Tobie nie odpowiada, przesuń na chwilę na koniec (np litera T). Następnie zmień litery tym partycjom/napędom, które chcesz mieć w pierwszej kolejności. Na koniec zmień literę partycji/napędu przesuniętego na koniec (chwilowo na T).

Dzięki bardzo za pomoc ale mam jeszcze mały problem. Aby móc korzystać z tej partycji muszę ją sformatować, i kiedy to robię wyskakuje mi komunikat: system windows nie był w stanie dokończyć formatowania i partycja pozostaje bez użyteczna.

Jeżeli znajdują się tam cenne dane, możesz spróbować odzyskać tą partycję programem Testdisk

Instrukcja do testdiska po polsku

Instrukcja do Testdisk po angielsku

W innym przypadku możesz ją zwyczajnie usunąć i spróbować sformatować na nowo. Możesz to zrobić także programem GParted: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 … ed+0.3.411

Niestety nic to nie pomogło, ale dziękuję za pomoc i zainteresowanie moim problemem.