Z jakim systemem operacyjnym wybrać netboka?

Witam.Jestem na kupnie netboka i ma dylemat jak w temacie, wybór pomiędzy Windows XP Home a Windows 7 Starter.Specyfikacja netboka to:Intel Atom N270 , 1gb ram, grafika Intel Graphics Media Accelerator 950 , dysk 160Gb.Netbok występuje w wersji XPH i W7S.Za W7S przemawia to że jest to nowy produkt i będzie jeszcze jakiś czas wspierany , natomiast za XPH mniejsze wymagania systemowe( tak mi się przynajmniej wydaje) , ale jest on już przestarzały.Raczej nie przewiduje rozbudowy netboka typu dokładanie pamięci itp.Proszę o poradę.

Linux nie jest w ogóle brany pod uwagę.

Pozdrawiam

Wojtek

Jeśli chodzi o W7S to zwróć uwagę na słówko _ Starter _ w nazwie i poczytaj sobie na necie o tym, między innymi tu:

http://tomasz.topa.pl/windows-7-starter … niami.html

Dodane 07.07.2010 (Śr) 16:38

Biorąc to pod uwagę to ja wybrałbym Win XP Home (chyba że to też jakaś ograniczona wersja w stosunku do normalnego XP Home ale nic mi nie wiadomo o istnieniu okrojonej wersji XP Home)

Dzięki za odpowiedź ,zdaję sobie sprawę z tych ograniczeń ,ale bardziej chodziło mi komfort pracy na takim komputerku oraz aktualizacje systemu i sterowników( co ma przełozenie na bezpieczeństwo w sieci :slight_smile: ).Ma służyć głównie jako mobilny komputer z dostępem do internetu , poczty ,komunikatorów itp. a okazjonalnie do pogrania w starsze gry np. w czasie wyjazdu i deszczowej pogody.Bardzo proszę o wypowiedzi.

Pozdrawiam

Wojtek

Co do komfortu użytkowania to się nie wypowiem bo nie miałem z tym styczności ale ze starszymi grami to możne być problem bo często na win 7 trzeba je odpalać w trybie XP Mode który jest tu zablokowany (tak samo było na początku z XP że niektóre wymagały trybu zgodności), a na nowsze to może to być za słaby sprzęt.

_ Edit: _

Czytałem też opinie że MS wprowadził takie ograniczenia w W7S po to aby zyskać na wydajności ale to było jeszcze zanim ten system został wydany gdy było zapowiadane że będzie on miał ograniczenie w ilości uruchamianych aplikacji do 3 wspomniane w artykule pod tamtym adresem.

Tylko czy tryb XP Mode równa się trybowi zgodności z XP?Tego właśnie nie jestem pewien, czy XP Mode nie jest typem maszyny wirtualnej?

Tak ale podałem to tylko jako historyczny przykład że są takie problemy ze starszymi programami na nowszych systemach.

Dzięki za wypowiedź , czyli na razie jest 1:0 na korzyść XP :slight_smile: , proszę o dalsze wypowiedzi .

Pozdrawiam

Wojtek

Czytałeś jakie ograniczenia ma Win 7 Starter? Nawet tapety na pulpicie nie można zmienić. Natomiast XP to pełnosprawny system taki sam jak na desktopie. Zdecydowanie polecam Win XP. To sprawdzony i lekki system, który na netbooku z RAMem o pojemności 1 GB będzie latać. Do Twoich zastosowań (net, komunikatory) idealny. W CSa zagrasz tak, że hej, a i film obejrzysz.

Za Win 7 Starter nie ma żadnych argumentów.

Pozdrawiam :wink:

W tym przypadku również popieram XP chyba że w grę wchodzi również Linuks.

Windows 7 Starter właśnie przeznaczony jest do bardzo słabego sprzętu - ale również jako system poglądowy z myślą np. Upgrade’u w możliwie szybkim czasie :slight_smile:

A tryb XP Mode chyba jest dopiero od wersji Windows 7 Professional i VT nie obsługują w większości procesory Intela także wypada abyś poszukał informacji o tym jeśli wybierzesz Win 7.

Czytałeś pierwszy post?

Każdy ma prawo (w którymś momencie) się rozmyślić i zmienić zdanie.

Może to być netbook z linuksem - wersja tańsza i zakup Win 7 Professional,Enterprise lub Ultimate obsługującym tryb Xp Mode - pytanie czy ten Atom obsługuje wirtualizację (nie mnie to sprawdzać - najmniej mnie to ineresuje).

A może po prostu wziąć z XP i po problemie.

Witam.Dzięki za wszystkie odpowiedzi , wybrałem netboka z XP.

Pozdrawiam

Wojtek

Witam serdecznie,

Uważam,że źle zrobiłeś, dlatego też pozwoliłem zabrać sobie głos w dyskusji.

Od 3 dni mam nowego Netbooka MSI Wind U160H z zainstalowanym od początku W7Starter i dla wszystkich zainteresowanych pragnę podzielić się moimi odczuciami.

System działa bardzo sprawnie, jednakże muszę zaznaczyć, że standardowe 1Gb ramu zmieniłem jeszcze przed pierwszym odpaleniem komputera na 2 Gb. Sam system, bez wykonywania jakiejkolwiek pracy pochłania mi ok. 600Mb pamięci, dlatego też aby cieszyć się poprawną szybkością komputera 2Gb Ramu uważam za konieczne. Procesor 1,6 GHz radzi sobie nawet z tunerem TV.

Sam system W7Starter ma co prawda pewne ograniczenia, z których najbardziej irytuje brak możliwości zmiany tapety, ale w internecie spokojnie można znaleźć “rozwiązanie” tej kwestii.

Ja zdecydowałem się na W7S, ponieważ jest on bardzo łatwy w obsłudze, instalacji wszelkich sterowników (Win Update) i generalnie miałem już doświadczenie z W7HP.

Podsumowując jestem bardzo zadowolony z W7 Starter na moim MSI Wind U160.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania zapraszam.

Pozdrawiam =D>

I co z tego, że niektóre sterowniki instalują się z WU? Do 3/4 sprzętu nie ma sterowników pod Win 7, a z Vistuli nie pasują niekiedy. Pod XP jest wszystko.

Poza tym: G B , a nie G b.

Win XP też jest prosty i fajny, a już na pewno wystarczający w tak małym urządzonku :wink:

Tylko o ile się nie mylę, niełatwo znaleźć obecnie XP oryginalnie instalowany na nowych modelach pośród netboków.

Ja wolę iść z duchem czasu i wszystko mi ładnie działa, z czego jestem zadowolony =D>

Pozdrawiam

Mateusz-MSI-U160H, możesz napisać jaki masz ten tuner tv? Też posiadam netbooka z identycznymi parametrami jak Twój, tyle że Asusa, i pytając w 2 sklepach Panowie powiedzieli mi, że raczej żaden tuner tv nie pójdzie na win 7 starter :frowning:

Ja od roku mam Win 7 i niestety często muszę włączać XP. Ostatnio nawet dostałem SE K750i do “zrobienia” i niestety pod Win 7 nie trybi. Takich przykładów jest pełno…

Co kto lubi, ważne, że Ty jesteś zadowolony :slight_smile:

zebu , niby dlaczego miałby nie działać? Mówisz o netbooku z wgranym fabrycznie 7?

AverMedia Hybrid Volar HX na usb =D> - kabel upc.

Na pełnym ekranie nawet nic się nie zawiesza.

Niestety kolego zaciemniasz nam temat swoim postem. Skoro dołożyłeś dodatkowe 1GB ramu jeszcze przed pierwszym odpaleniem to nie możesz powiedzieć jak będzie działał ten system przy tylko 1GB (zwłaszcza jeśli to prawda że na luzie zużywa ci aż 600MB) a przecież kolega na samym początku napisał że ten który chce kupić ma tylko 1GB ramu. Po prostu twój przykład nie jest adekwatny do sprzętu na temat którego kolega chciał uzyskać poradę.

Dzięki Mateusz-MSI-U160H za odpowiedź, choć kłuci się to z opisem tego produktu, lecz jeśli u Ciebie działa to nie mam podstaw żeby Ci nie wierzyć.

System Requiement

Windows Vista (Home Premium and Ultimate edition) and Windows 7**

** Windows 7 Starter and Home Basic edition are not included.

Gorgoroth , mam Asusa 1002HA Atom N280 1,66GHz 2GB ram z fabrycznie wgranym win 7 tyle że starter , i panowie w sklepach saturn i media markt powiedzieli że procesor atom montowany w netbookach raczej tego nie pociągnie.

A tak powracając do tematu, to jestem zwykłym użytkownikiem nie znającym się na komputerach, ale posiadam 3 kompy z win XP, win Vista i win 7 i w tej kolejności postawiłbym te systemy operacyjne na podium.