Za mało pamięci na C aby zainst XP

(system) #1

witam i pozdrawiam

mam problem ,na ktorego odpowiedź nie znalazłem na forum

kiedyś tak sformatowałem twardy dysk, ze mam na C 16 mb, a na D i E razem 40 gb

teraz jak chcę wgrac oryginalnego kupionego xp home edition po uruchomieniu go i rozpoczeciu istalacji zgłasza mi że xp nie może być zainstalwany bo ma za mało pamięci na c i koniec..

jak zrobić abym po uruchominiu systemu z plyta xp w napędzie komputer zechcial sformatować mi dysk

pozdrawiam i dziękuję za rady

longman69

(system) #2

ewentualne inne rady mile widziane

(Cosik Ktosik) #3

Uruchom komputer bootując z płyty instalacyjnej. Podczas instalacji usuń tą partycję i drugą za nią, a następnie je połącz (skopiuj wcześniej dane z tych partycji).

Inne wyjście, to użyj programu GParted. Usuń w nim tą małą 16MB, a do drugiej najbliższej przydziel po tamtej miejsce.

GParted: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19 ... ed+0.3.411

Instrukcje:

KLIK oraz KLIK

(system) #4

a prościej jak się bootuje , jestem wychowany na timexie 48 :slight_smile:

(tadeusz242) #5

Ja jak potrzebuję więcej miejsca na dysku , to przed formatem robię partycję dysków i mam wtedy ile potrzebuję miejsca na dyskach.

(Cosik Ktosik) #6

Aby uruchomić z płyty, w biosie ustaw bootowanie z napędu CD/DVD.

W Biosie w oknie Advanced Bios Features->First Boot Device ustaw na CD/DVD, następnie zapisz zmiany klawiszem F10.

Aby wejść do Biosu, naciśnij klawisz DEL (ewentualnie F2) podczas uruchamiania komputera. Na dole ekranu powinien się pojawić napis Press DEL to Enter Setup. Wtedy wciśnij wspomniany klawisz DEL.

(XMan) #7

Możesz jeszcze zmienić partycję za pomocą programu Norton Partition Magic 8.05 :

http://forum.programosy.pl/aczenie-part ... 97620.html

Tematy :

viewtopic.php?f=1&t=268174&start=0&st=0&sk=t&sd=a&hilit=Norton+Partition+Magic

viewtopic.php?f=3&t=274424&hilit=+Norton+Partition+Magic

(system) #8

dziękuę za podpowiedzi, przez ostatnią godzine zainstalowałem xp szczesliwe i hula jak nie wiem co

ale mam inny problem ; przy podziale na partycję podałem że chcę żeby bylo na c: 10gb

teraz mam te 10gb ,ale mój komputer nie widzi reszty 30 gb bo nie ma innych partycji

ajk je uruchomić/

dziekuję za porady

pozdrawiam Longman69

(Cosik Ktosik) #9

W menu start->uruchom, wpisz diskmgmt.msc

Możesz tam utworzyć na nieużywanym obszarze drugą partycję.

(system) #10

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE

pomoglo

pozdrawiam longman69