Za mało Ram-u

Siema Wszystkim.Mój problem polega na tym,że mam w laptopie zainstalowany system Windows 7 Home Premium 32 bit,system wykrywa 2,5Gb ramu ale zainstalowane są 2 kości pamięci po 2Gb czyli łącznie 4Gb ram.Dodam że laptop posiada kartę graficzną G Force 9300M GS.O ile mi wiadomo powinien wykrywać ponad 3Gb ram.Dlaczego tak się dzieje?Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

blackhat-530 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

4 GB na 32 bitach to chyba ~3.2GB, jak grafika zabiera 0.75GB to już widać skąd te 2.5 GB. Jak grafika zabiera inną wielkość to nie mam pojęcia o co chodzi.

Poza tym poczytaj jak włączyć PAE czy da się to zrobić na Twoim sprzęcie, i czy można to zrobić dla Twojego W - RAM będzie wolniejszy jednak dostaniesz pełne 4GB - ?GB na grafikę.

Dzięki ra-v za odpowiedź,poczytam o PAE,zobaczę co da się zrobić na moim sprzęcie,jednak mam pytanie do Ciebie.Wcześniej miałem zainstalowane w laptopie 3Gb ram i też pokazywał 2.5Gb,teraz jest 4Gb i też pokazuje 2.5Gb ram-u,czyżby karta grafiki brała teraz jeszcze więcej?Wiem że 32bit nie wykryje 4Gb tylko 3.2Gb,to na moje "oko"powinno być po dołożeniu(1Gb) ok.3Gb.Co o tym sądzisz?Wyczytałem że mój procek PAE obsługuje,(Everest)a karta grafiki zabiera 1.2Gb.

Win+R > msconfig > zakładka Boot > Advanced options i zobacz czy nie masz tam limitu nałożonego. Jeśli tak to go zdejmij.

Limit nie nałożony-maksymalna pamięć-kwadracik pusty,czyli nieaktywna,wyłączona.Co dalej,wie ktoś?

Matko, ile razy to będzie jeszcze prouszone? 32 bitowe systemy nie obsługują 4bg ram, dlatego pokazuje 3,5, bo tyle maksymalnie obsługują i nie zmienisz tego w żaden sposób. Zainstaluj sobie 64bitowy i będziesz miał 4gb. Tyle w tym temacie.

Tylko, że blackhat’owi pokazuje 2,5GB, a nie 3,5GB.

Na 32-bitach powinien pokazywać 3,25GB.

A w BIOS’ie sprawdzałeś, może coś znajdziesz?

A możesz sprawdzić na stronie producenta płyty głównej ile maksymalnie RAMu obsługuje Twoja płyta główna? Bo może faktycznie masz max 3 GB. Może aktualizacja BIOSu pomoże. Po pełne info zapraszam na stronę producenta.

Nie pisz głupot. 32 bitowy system obsługuje PAE. Pytanie czy M$ nie założył jakieś blokady wg widzimisie…

Tak, to obsługiwały stare serwery, które miały po 2 i 4 procki wolniejsze niż 1GHz, nie tylko Intele. Teoretycznie do 64GB. Niestety nie powiem Tobie jak to w Windowsie zrobić, ale skoro taka możliwość jest to pewnie i instrukcja gdzieś jest.

wejdź w biosa i zobacz ile ile masz przydzielone na kartę graficzną.

Panowie już piszę.W biosie nic nie ma bo to laptop,moja grafa może zabrać max 1.2Gb ram-u,aktualizacji biosu raczej nie zrobię bo jest z 2008 i nowszego nie ma do mojego laptopa(Lenovo IdeaPad Y 530),a płyta główna to Lenovo Invalid-tak się nazywa,wiem,że ramu obsługuje lapek do 8GB,a ile płyta -tego nie wiem.Są bios-y nowsze do innych modeli tego producenta ale boję się aktualizować,bo go trafi i co wtedy?Czyli wychodzi mi 4Gb-1.2GB=2.8Gb powinno na oko pokazać a jest 2.5Gb i co teraz?

Dobrze myślisz, nie wgrywaj biosu dla innego modelu lapka, bo unieruchomisz go, a w takim przypadku tylko serwis da radę przeprogramować kość z biosem, a to jak każda usługa kosztuje.

Kurdę nie kumam,miałem 3Gb ram i pokazywał 2.5Gb,mam 4Gb ram i pokazuje to samo,o co mu chodzi?Grafa wtedy mniej zżerała ramu,a teraz zżera więcej i dlatego pokazuje zawsze tyle samo?

Już Ci pisałem, całych 4 na bank Ci nie pokaże ze względu na 32 bitowy system, ale to i tak jest dziwne, że pokazuje Ci 2,5 zamiast 3 z groszami i właśnie nie mam pojęcia dlaczego tak masz. Jutro będę się widział z informatykiem, to jak nie zapomnę, to poruszę ten temat i jeżeli powie mi Coś konkretnego to Ci napiszę co powiedział.

Dzięki Ci wielkie Piotr92,ja wiem że nie pokaże tych 4GB,ale tak jak piszesz mądrze ok.3Gb lub lekko więcej,karta grafiki jak pisałem G Force 9300M GS,fabrycznie miał 2GB i całe pokazywało,po zmianie na 3 lub 4Gb-non stop pierdzielone dokładnie 2526Mb(2.5Gb).Jutro pracuję do ok. 22-24,to napisz o co w tym chodzi,nie obraź się,albo odpiszę po północy,albo w czwartek,szacun i wielkie dzięki za Twoje chęci w mojej sprawie,cenię ludzi takich jak Ty,pozdrowił! =D>

Wszystko zależy od chipsetu płyty głównej i ilości podłączonych/zainstalowanych urządzeń.

Z 4GB przedział to 2,5GB do 3,95GB dla 32bitowych systemów. Więc 2,5GB mieści się w tym przedziale. Można spróbować zaktualizować bios i wgrać x64 system.

Rozmawiałem z informatykiem. Powiedział, że na bank ta brakująca część pamięci jest przydzielona karcie graficznej.

GeForce 9300M GS dysponuje własnym ram-em 256MB 64bit. Więc się mylisz.

Ile pamięci jest wykrywane w BIOS ?

Jeżeli chodzi o większą ilość RAM ,obsługiwaną przez system 32bit to Ultimate Windows Tweaker i

Przechwytywanie_JPG_300x300_q85.jpg

Ile przydzielane ma karta graficzna sprawdzisz tam gdzie masz indeks wydajności wyświetl i drukuj szczegóły (Współużytkowana pamięć systemowa)

Panowie,G Force 9300M GS-256Mb,ale może czerpnąć z systemu ok.1GB(jest dedykowana)czyli 1.2gb,ale cały pic polega na tym że czy 3Gb czy 4Gb,ciągle to samo pokazuje 2.5Gb,czyli wychodzi na to że teraz przy 4Gb więcej pożera ram-u,niż przy 3Gb,więc obliczmy ,jak miałem 3Gb-pokazywało 2.5 więc wychodzi że brała z kości ram 256Mb + 256Mb własne=0.5Gb,2.5 +0.5=3Gb tyle miałem wcześniej,a teraz wychodzi 4Gb- 2.5Gb=1.5Gb,to za dużo,o 256Mb,bo ona pobierze max 1.2Gb czyli,4Gb-1.25Gb=2.75Gb powinno pokazać ram-u!Brakuje mi tu ok.256Mb ram-u na kościach,coś nie jest tak.Ultimate Windows Tweaker i zaznaczenie opcji 4Gb ram-nic nie daje,non stop pokazuje 2526Mb(2.52Gb).A jak włączę PAE to nawet zmniejsza mi ram do 2GB!!