Za niskie taktowania ASUSa EAH3650

Witam,

Kilka miesięcy temu zakupiłem właśnie taką kartę graficzną. Zainstalowałem sterowniki z płyty do niej i wszystko śmigało. Od jakiegoś czasu jednak wszystkie gry, filmy, nawet przeglądarka zaczynają się zacinać. Więc sprawdziłem w CPU-Z czy wszystko jest jak powinno być i natknąłem się na to:

http://img200.imageshack.us/i/12384513.png/

Moja karta powinna mieć przy Core 725MHz zamiast 110MHz. Mniemam, że to właśnie w tym tkwi problem z zacinaniem się gier i programów.

Wgrywanie zarówno nowych sterowników jak i tych starszych z płyty nie daje rezultatu. Może ktoś wie jak ten problem rozwiązać?

Hej,

A ja myślę, że nie w tym problem. Podejrzewam, że wskazywane przez Ciebie wartości są efektem oszczędzania energii przez komputer. W przypadku, gdy karta nie pracuje w trybie 3D, jej taktowanie - zarówno procesora, jak i pamięci - są zmniejszane, by niepotrzebnie nie zwiększać zużycia energii. Zresztą łatwo to sprawdzić. Pomoże przy tym program GPU-Z. W zakładce Graphics Card najniższe pozycje dotyczą taktowań domyślnych karty, natomiast w zakładce Sensors możliwe jest przejrzenie, jak od czasu uruchomienia programu wyglądają podstawowe wielkości taktowania oraz temperatura procesora graficznego. Jeśli wielkości będą niższe niż domyślne uruchom choć na chwilkę jakąkolwiek grę 3D (nie wyłączając programu) i następnie sprawdź, czy wielkości taktowania wzrosły.

Być może winny temu jest wirus lub inne złośliwe oprogramowanie. Najlepiej załóż więc nowy post w dziale Bezpieczeństwo i logi HijackThis.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wygląda to mniej więcej tak, że w GPU-Z pokazuje, że wszystko jest w normie, zegary rdzenia i pamięci są odpowiednio 722/792, czyli w okolicy domyślnych. W CCC pisze równo 725/800. Natomiast w CPU-Z pisze 110MHz na rdzeniu w spoczynku, a jak włączę jakąkolwiek gre podskakuje do 300MHz i ani MHz więcej.

Zrobiłem jak mówiłeś, był trojan, usunąłem go ComboFixem, ale nie widać rezultatów, nawet w starym DoD 1.3 FPS bardzo często spada do 30 (o nowszych produkcjach nie wspomnę), a przecież na takiej konfiguracji sprzętowej jest to nie do pomyślenia, jak jeszcze miałem Radka X550 i 512MB ramu chodził lepiej.

Hej,

W takim układzie nie przejmowałbym się wskazaniami CPU-Z. Z jednej strony GPU-Z zdecydowanie lepiej obsługuje karty i wyniki pokrywają się z tym, co można znaleźć z panelu CCC. A z drugiej strony moduł obsługi grafiki w CPU-Z pojawił się bardzo niedawno, więc jeszcze nie wszystko musi być w nim dopracowane.

A może jest jeszcze jakiś problem z brudami na komputerze.

:arrow: Czy przy tych zacinkach pojawiają się jakieś błędy??

:arrow: Czy komputer się nie przegrzewa i czy stoi w odpowiednio wentylowanym miejscu??

:arrow: Jak wygląda kwestia napięć i temperatur??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.