Zaawansowany QoS - jak to się fachowo nazywa i gdzie tego szukać


(Osmo Dyla) #1

Witam. Otóż w firmie mamy taki problem, że poszukujemy routera, w którym QoS nie odrywa kawałka łącza i dzieli je równo pomiędzy dany zakres adresów, tylko daje każdemu nowemu urządzeniu w sieci stała wartość łącza.

 

Żeby opisać to jaśniej - mamy 20 down i zakres ustawiony na 10 IP. Każdy z tych 10 adresów ma przydzielone po 1 down i kiedy dojdzie kolejne urządzenie do sieci, to dostaje również z automatu 1 down, a nie tak jak zwykly QoS po prostu sharuje przydzieloną ilość łącza.

 

Również prosiłbym o podanie jakiegoś przykładowego routera z taką opcją, co bym miał o co się oprzeć w szukaniu innych.

 

 


(MrKsardes) #2

to ustawiasz normalnie jaki zakres ma dostać QoS czyli np. 192.168.0.100 do 192.168.0.199 i to dostaje np 1 mb downloadu.


(Osmo Dyla) #3

Czytałeś w ogóle co napisałem? To nie ma być tak, że ten przedział ma do dyspozycji 1mb, tylko, że każdy w tym przedziale dostaje 1mb.


(roobal) #4

To o co Tobie chodzi to nie QoS (to służy głównie do kolejkowania pakietów), lecz limitowanie przepustowości (bandwith limit). Szukaj routera z opcją bandwith control/limit lub QoS/Bandwith control. QoS daje możliwość limitowania przepustowości, ale np. routery z bandwith limit nie pozwalają na kolejkowanie pakietów. Jak chcesz jakiś porządny router, rozejrzyj się za RouterBoardami Mikrotika.


(Osmo Dyla) #5

Dobra, to postawie sprawie inaczej. Wgralem na routera tomato, ale dalej to nie jest to. 

 

Ogolnie potrzebna jest taka opcja:

 

  1. DHCP przydziela IP,

  2. Przydzielone IP dostaje wyznaczona wczesniej predkosc az do wygasniecia adresu.

 

Bandwidth limiter tylko rozdziela dana predkosc pomiedzy wpisane adresy, a ja potrzebuje zeby kazdy nowy jeden dostawal x predkosci.