Zablokowanie dostępu do systemu ale

(r_jaro) #1

Witam.

czy da się tak zrobić że jeżeli mi się uruchamia komp to się całkiem uruchomi do pulpitu a dalej jeżeli chce go zablokować to wciskam [logo windows] + L i jest zablokowany. Odblokowanie kompa jest możliwe dopiero po wprowadzeniu hasła.

Pytam bo uruchamiając kompa podaję hasło do TrueCrypta więc nie chce mieć już hasła logowania do systemu ale z drugiej strony jak zostawiam kompa na 15 minut czy na noc to nie chcę żeby ktoś zaglądał tylko go blokuję.

Mile widziane wszelkie sugestie.

Pozdro.

(Homik1983) #2

Nie wiem czy dobrze rozumiem więc jeśli nie to mnie popraw.

Ustaw sobie hasło na swój profil w "Panelu sterowania >> Konta użytkowników".

Następnie w "MenuStart >> Uruchom" wpisz

control userpasswords2

Pojawi się okno z napisem "Konta użytkowników" w belce tytułowej. Odznacz pole "Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło".

Po odznaczeniu powyższej opcji zaakceptuj zmiany. W momencie zapisywania zmian pojawi się okno z monitem o podanie nazwy użytkownika, wprowadź je (na to konto Windows będzie się domyślnie logował podczas uruchamiania), w drugiej linijce podaj hasło do profilu którego nazwę wpisałeś, w trzeciej linijce potwierdź to hasło (upewnij się, że wpisujesz poprawne hasło, bo system nie sprawdzi teraz sam czy jest ono poprawne).

Klikasz w OK, zmiany powinny zostać zapisane i okno powinno się zamknąć.

Teraz ponownie uruchom komputer, system Windows powinien zalogować się automatycznie na podany przez ciebie profil użytkownika.

W przypadku gdyby wyskoczył monit o podanie użytkownika i hasła, to będzie znaczyło że w którymś z nich popełniłeś błąd. Wtedy musisz zalogować się ręcznie do systemu i ponownie w "control userpasswords2" ustawić domyślnego użytkownika i poprawne hasło.

W ten sposób będziesz miał hasło na konto Windows, jednak nie będziesz o nie pytany podczas uruchamiania systemu. Windows zaloguje się automatycznie na wpisane konto. Natomiast po naciśnięciu klawiszy [logo Windows] + L komputer zastanie zablokowany i trzeba będzie wpisać ręcznie hasło aby go odblokować.

Jest to dobre rozwiązanie dla jednego użytkownika. Natomiast gdy z komputera korzysta kilku użytkowników, z których każdy ma własny profil w Windowsie, to niestety ale system będzie logował się zawsze na twoje konto - lub inne które mu wcześniej podałeś.

(Frog) #3

r_jaro , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif