Zabytkowy komp,problem z doborem AV itp

Znajoma,starsza pani,która używa komputera jedynie do przeglądania stron,pisania maili i robienia przelewów prosiła o doprowadzenie kompa do użytku bo już nic nie dało się na nim zrobić.Pomijam nawet podłączenie myszki (też już wiekowej),znalazłam jedynie,że taki adapter by sie przydał:Adapter do zmiany rodzaju złącza z MD6 żeński na DB9 żeński, umożliwiający podłączenie myszy PS/2 do portu szeregowego komputera.Mysz już prawie “zdycha”,choć ją oczyściłam,ale nie można użyć innej, nowej z powodu jej połączenia z komputerem.Sieciówki w kompie nie ma,więc u siebie nie mogę podłączyć się do netu żeby np.uaktualnić programy.Ma Neostradę i teraz nie wiem jaki AV pójdzie na tym “zabytku” .Zainstalowałam AVG,choć brak polskiej wersji, a teraz czytam,że zamuli takiego słabego kompa.Najlepiej by było,żeby był w j.polskim bo obawiam się,że sobie inaczej nie poradzi i oczywiście free.

Podaję parametry komputera i czekam na odp.bo muszę go niedługo oddać.

System operacyjny Microsoft Windows 98 SE

DirectX 4.06.03.0518 (DirectX 6.1a)

Płyta główna: 

			Typ procesora AMD K6, 200 MHz 

			Nazwa płyty głównej Amptron PM-8400C/D/8600B/C / Matsonic MS5120 / PCChips M537DMA33 / Ability MB-586VX7+ 

			Mikroukład płyty głównej VIA VT82C580 Apollo VPX 

			Pamięć fizyczna 64 MB 

			Typ BIOS'u Award Modular (07/04/97)


Ekran: 

			Karta wideo S3 Trio64V+ PCI (765) (2 MB)


Karta dźwiękowa C-Media CMI8738/C3DX Audio Device


Szybkość procesora: 

			Częstotliwość taktowania procesora 199.84 MHz 


		Pamięć podręczna procesora: 

			Pamięć podręczna L1 kodu 32 KB 

			Pamięć podręczna L1 danych 32 KB 

			Pamięć podręczna L2 0


Problemy i Sugestie: 

			Problem Nie znaleziono pamięci podręcznej L2 procesora. To może zmniejszyć wydajność.

Z av polecałbym NOD32 do ściągnięcia z vortalu DP po polsku i tam się nada ma tylko jedną wadę wersja 30dni

możesz próbować z Avastem

A może jedynie zainstalować Firewall-a żeby zapobiegać a nie leczyć.

po 30 dniach NOD32 przestaje tylko pobierać nowe bazy wirusów, sam program w głównej mierze opiera się na heurystyce, działa pod Windows 95/98

Dalej nie wiem na co się w tym przypadku zdecydować… na antywira,firewalla (jeśli tak to którego?),czy instalować NOD32? Firewall chyba odpada bo czuję,że komp się w ogóle po jego instalacji nie podniesie…Z tego co zrozumiałam to choć trial wygaśnie ale AV działa dalej? Był tam kiedyś Avast i mulił jak szlag. Jedyne co byłoby dobre w Avaście, że jest po polsku,ale nie daję głowy,że komp sobie poradzi.Wywaliłam już wszystkie zbędne programy i zdefragmentowałam,nie wiem co jeszcze można zrobić?

Mało,na wszystkich antywirusach będzie duże obciążenie - najlepiej bez,tylko wyczyść dobrze ze szkodników - a później trzeba pilnować.

Ja stosuję na takie słabeusze ewentualnie Avasta,plus Ad-aware,Spybota,CWS.

JNJN dzieki za odp.Sugerujesz żeby instalować jednak Avasta? To starsza kobieta,z pilnowaniem sobie nie poradzi bo się wcale na komputerze nie zna.Co do RAM, to czy jest możliwość kupienia jakiejś większej na ten “złom” + parę pytań odnośnie sugestii z Everesta.A czy w ogóle ma sens dokupywanie czegokolwiek do tego komputera,chyba,że wyjdzie to tanio,czy raczej nie nadaje się on do żadnej modernizacji?Tak samo z tą sugestią dotyczącą uaktualnienia karty video,spróbować? Boję się,że coś padnie i w ogóle potem sobie z tym nie poradzę.

Liczba gniazd pamięci: 

			Gniazdo DRAM nr 1 32 MB (SDRAM) 

			Gniazdo DRAM nr 2 8 MB (EDO) 

			Gniazdo DRAM nr 3 8 MB (EDO) 

			Gniazdo DRAM nr 4 8 MB (EDO) 

			Gniazdo DRAM nr 5 8 MB (EDO)


Problemy i Sugestie: 

			Sugestia Wykryto wolną pamięć (FPM / EDO / BEDO). Jeżeli to możliwe, wymień ją na pamięć typu SDRAM lub RDRAM.


[S3 Trio64V+ PCI (765)] 


		Właściwości karty wideo: 

			Opis urządzenia S3 Trio64V+ PCI (765) 

			Typ mikroukładu Trio64V+(86C765) 

			Typ konwertera DAC Wewnętrzna 

			Zainstalowane sterowniki s3mm.drv 

			Rozmiar pamięci 2 MB


Problemy i Sugestie: 

			Problem Znaleziono mniej niż 4 MB pamięci obrazu. Aby poprawić wydajność uaktualnij kartę wideo.

Ja bym tu nic nie modernizował,wyczyść go ze szkodników i już,na WIN98/SE jest w miarę bezpiecznie.