Zacięcie się, czarny ekran


(Masala88) #1

Procesor: AMD

Dysk twardy: Seagate 160GB

Płyta główna Gigabyte

RAM: ddr2 1024

System: Windows XP

Problem:

Podczas pracy nagle się zawiesił, po resecie pokazał się ekran ładowania biosu a potem tekst na czarnym ekranie : "Błąd odczytu dyski naciśnij ctrl+alt+del". Po bootowaniu z płyty wyświetlał się tylko na czarnym ekranie "sprawdzanie konfiguracji sprzętowej" lecz niebieski ekran instalatora już nie. Dysk miał 3 partycję a nagle zaczęło pokazywać tylko jedną. Po sformatowaniu pod drugim komputerem zainstalowaniu systemu , zauważyłem ze podczas ładowania systemu wyświetlał się czarny ekran oraz czerwona dioda na obudowie świeciła nieprzerwanie. Po zrobieniu CHKDSK /r ,system wykrył błąd i naprawił.

Zauważyłem ze podczas otwierania stron, otwieranie przeglądarki czy innego programu występuje swoiste opóźnienie czy lag jak kto woli.

Co się mogło zepsuć ? Czy ktoś się orientuje w czym tkwi problem ?

Dzisiaj także normalnie pracuje i nagle się "zaciął" po powtórnym włączeniu czarny ekran zamiast ładowania windows. Po włączeniu i wyłączeniu listwy zasilającej jakoś się uruchomił.


(Dimatheus) #2

Hej,

Na początku przydałby się pełny konfig komputera - procesorów AMD jest od groma; to samo z płytami Gigabyte'a i resztą sprzętu. Stąd prośba o uściślenie tego, co podałeś. Bardzo przydatny w tym celu może być program SiSoftware Sandra 2009.SP4.15.124.

Aby wykluczyć wstępnie problem z dyskiem posłuż się programem Ashampoo HDD Control 1.10 i wklej screen'y jego zakładek Monitorowanie oraz Status S.M.A.R.T.

Pozdrawiam,

Dimatheus