Zaciemniony obraz

(Emo Boy) #1

Jaka może być przyczyna tego, że na monitorze jaśniejsze elementy są wyświetlane normalnie, a ciemniejsze zaciemniane tak, że prawie niczego nie widać? Np. jak jest na Onecie jakieś zdjęcie papieża to za nim jest jakieś pomieszczenie z bordowymi ścianami i jakimiś sprzętami, a u mnie jest tylko papież na czarnym tle. Czy to wina monitora, który ma prawie osiem lat i niedługo idzie do wymiany, czy to z komputerem jest coś nie tak? Bo jeden elektronik mi mówił że jak jest taki stary to coś z kineskopem już pewnie nie tak i wtedy byłoby ok bo i tak będę kupował nowy, ale z kolei niedawno pogorszyło się jeszcze bardziej, tj. sceny w cieniu były prawie całkiem czarne z nielicznymi konturami (niektórych filmów już wcale nie szło oglądać), po czym powróciło do normy i tak kilka razy, więc nie wiem czy to coś nie jest z windowsem albo z kartą czy coś... Jestem pewien że nowy monitor będzie lepiej wszystko wyświetlał ale z kolei martwi mnie że czasem w krótkim czasie tak sam z siebie zmieniał nagle jakość obrazu z gorszego na lepszy, tak jakby to było coś poza monitorem...

(Kolmar) #2

Najłatwiej będzie (oczywiście w miarę możliwości) podłączyć monitor do innego kompa i sprawdzić co i jak.

(Goodprogram) #3

a to tylko na jakichś stronkach, czy tak w ogóle ?

Ja stawiam na karcioche albo monitor

(Emo Boy) #4

Sorry że wam znowu tak zawracam głowę ale mam znowu problem tyle że trochę inny, mianowicie kupiłem nowy monitor, w renomowanym sklepie i polecany przez sprzedawcę, no i problem w dużej mierze się rozwiązał. Znaczy konkretnie, obrazy wyświetla już prawidłowo, tak jak na innych komputerach (albo moim mp4), widać ciemniejsze elementy, postacie w tle nie są zaciemnone itp. Problem jest jednak z filmami - na dowolnym odtwarzaczu obraz jest pociemniony jak na starym monitorze a do tego jakby lekko czerwonawy, ale jak zapauzuję, włączę panel kontrolny karty graficznej (Nvidia GeForce 7300 GS) i przesunę dowolny suwak choćby o 1%, czy to ostrość czy kontrast itp. (nawet jak zmniejszę!) to po kliknięciu "zastosuj" i odpauzowaniu filmu nagle obraz robi się taki jak być powinien, tj. bez żadnych zaciemnień, tak jak na innych monitorach i w ogóle (jak już wspominałem na starym monitorze też od niedawna tak było, tyle że obraz zamiast z normalnego na taki przyciemniony jak w tym starym pogarszał się z takiego przyciemnionego na niemal całkiem czarny) Wprawdzie to tymczasowo rozwiązuje problem ale wiadomo że nie będę za każdym razem przed obejrzeniem filmu bawił się suwakiem :slight_smile: i chciałbym coś z tym zrobić jak najprędzej. W dodatku filmy z YouTube gdzie są one we Flashu wyświetlają się poprawnie, więc podejrzewam że być może to coś z kodekami video czy coś, ale wolę to skonsultować z jakimś profesjonalistą zamiast samemu się za to brać i niepotrzebnie ryzykować. Za pomoc z góry serdecznie dziękuję.

(Kolmar) #5

Wynika z tego, że w tym wypadku winę ponosi oprogramowanie użyte do odtwarzania, niektóre oprogramowanie posiada tendencję do wymuszania swoich ustawień całkowicie pomijając ustawienia systemowe.

(Emo Boy) #6

Wielkie dzięki za pomoc, a z tym oprogramowaniem to chodzi o odtwarzacz czy o kodeki wideo czy o co, bo ten problem pojawiał się niezależnie na kilku różnych playerach więc chyba to nie kwestia programu na którym oglądam, a jeśli chodzi o grafikę to nie bardzo się znam...

(Kolmar) #7

To najprawdopodobniej będzie wina kodeków.