Zacinający sie komp

Witam! Mam nietypowy problem. Wpierw komp zawieszał mi sie bez żadnego powodu, w różnych momentach, nie włączał się (zwiecha i czarny ekran po powitalnym boot screenie Widowsa), nie wyłączał sie do końca (dalej pracowały wentylatory!). Kombinowałem i wymienilem jedną kość RAM, bo komp w końcu sie nie włączał (zaraz po włączeniu kompa piszczał głośniczek na płycie głównej). Było OK, dołożyłem drugi RAM (innej firmy) i czasem sie wieszał. W końcu wymieniłem RAM na 1 kość i jak na razie tylko raz sie zwiesil. Napiecia baterii na płycie i zasilacza w normie (mierzone miernikiem), temp procka max 34 stopnie (w spoczynku), mam 2 dyski, procesor Athlon 2000. Czy to wina sprzętu? co może być?

Czyli w czy problem,bo nie kumam.

Ano w tym, że kość wymieniłem godzinę temu! Może zadam pytanie inaczej: czy możliwe że pada plyta? Albo jakieś urządzenie (dysk, napęd) zawiesza kompa? Pytam tutaj, bo nie mam już cierpliwości na różne doświadczenia, a sam nie chce za bardzo czegos pomieszać :slight_smile:

Czy płyta taki nowy moduł pamięci obsługuje.

Wyczyść banki z kurzu.

Na obsadzonym banku(zgodnie z książką płyty) nowym modułem zresetuj bios zworką lub baterią,ustaw bios i parametry pamięci(lub zostaw je zgodnie z SPD) i zapisz bios Save i zobacz.

Poczytaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 538#302538

Komp kręcony ustaw wszystko na standard - FSB procka = FSB pamięci i zobacz.

Jestem właśnie po dokładnym odkurzaniu kompa, podociskałem wszystkie złączki i jak na razie… odpukać! Resetu biosu nie robiłem, płyta RAM obsługuje.

Jeszcze jedno pytanko… Reset BIOSu powoduje powrót do ustawień domyślnych? Jak aktualizowałem BIOS to on dalej bedzie w tej wersji? Pytam, bo co do ustawień w BIOSie to jestem zielony :slight_smile:

Tak.

Twoja płyta cieńka do OC - więc sprawdź kompa na ustawieniach standard.

Ustaw FSB procka na 133 i pamięć na 133(266) i test.

A czemu ustawić pamieć na 133MHz ? Mam 512MB DDR400 , to nie jest 200M?

Sprawdź najpierw tak:

FSB CPU=FSB pamięci

CPU 133= FSB pamięci 200(400).

Ale ja proponuję ustawienie 133=133 synchroniczne dla tego procka - ja tak ustawiam,obowiązuje metoda prób i błędów.