Zacinający się laptop. Czym przeskanować?


(Waldek89) #1

Witam. Od jakiegoś miesiąca jestem posiadaczem laptopa Samsung R580 JS0APL. Ogólnie laptop działa ok, poza jednym małym ale... Mianowicie, podczas grania, gry mają tak, że się przez jakiś czas zacinają. Dzieje się tak na przykłady w takich grach jak PES11, FIFA11, NBA2k11 i CS1.6. Nie są to gry wymagające, powinny na tym laptopie działać bezproblemowo z tego co czytałem. Problem wygląda następująco, grając np. w PES11 Fraps cały czas pokazuje 60 FPS, jednak w różnych momentach w czasie meczu np. w połowie 1 i 2 połowy ilość klatek spada do 59, czasem 58 w takich momentach wyraźnie się da zauważyć przycięcia. Problem ustępuje po jakimś czasie i wszystko wraca do normy, by potem powrócić. Dodam, że dzieje się tak co mecz. Próbowałem nawet sprawdzić jak gra się na niższych ustawieniach, czyli medium i również na takich ustawieniach problem występuje. Podobnie jest z grą FIFA oraz NBA, one również mają takie dziwne momentalne spadki FPS do 58, 59. Poza tymi grami sportowymi, nie grałem dłużej w gry typu FPS i nie mogę jednoznacznie ocenić jak jest w przypadku bardziej wymagających gier. Jedyną grą tego typu, którą sprawdziłem był już leciwy CS 1.6 i w nim występuje identyczny problem, ze spadkami FPS do 59. Może to się wydać dość głupie, ale naprawdę mnie to irytuję ten spadek o 1 FPS wyraźnie zmienia płynność gier. Mój kolega posiadający niemal identycznego laptopa, gra sobie spokojnie w PESa, bez tego typu przygód. Sam nie wiem, co może być nie tak, próbowałem już chyba wszystkie, skanowałem dysk NODem32, Adaware, które nic niepokojącego nie wykryły, czyściłem rejestr JV16 Power Tool, który po wyczyszczeniu pokazuje 100% na pasku z bieżącym stanem systemu oraz stanem rejestru. Posiadam najnowsze sterowniki do karty Nvidii, w wersji 260,99. Sprawdzające temperatury komputera Everestem wyświetla on mi następujące wyniki płyta główna 41-43C, Procesor 41-43C, Rdzeń 1 35-37C, Rdzeń 2 35-39 C, GMCH 43C, GPU Diode 38C, Samsung HM500JI 34C. Wszystkie są w porządku? Nie wiem co poradzić, proszę o pomoc w tym temacie, może jeszcze porobię jakieś testy laptopa i zamieszczę wyniki. Tylko jakie i jakimi programami, ja niestety nie wiem, ponieważ bardzo się na tym nie znam.

Drugi mój problem wygląda następująco, w momencie kliknięcia PPM na Mój Komputer i wybraniu właściwości pokazuje się mi coś takiego: Zainstalowana pamięć 4GB(dostępne 3,86GB). Dlaczego nie wyświetla mi i nie używa całej pamięci? Poszukałem odpowiedzi na ten temat w internecie, i dowiedziałem się, że odpowiedzialne za to może być zarezerwowanie pewnej części pamięci dla BIOSU i urządzeń zewnętrznych. Monitor zasobów pokazuje mi następujące wyniki: beztytuuyyn.th.pngW laptopach moich znajomych wyświetla całą pamięć, nie ma podziału na zainstalowana i dostępna. Czy ma to jakiś wpływ na wydajność komputera, jak sprawić aby system używał całej pamięci? Czy pozbawienie biosu i urządzeń zewnętrznych tej pamięci jest bezpieczne? Nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś takim. Dziękuję z góra za wszelką udzieloną pomoc.

Myślałem o przeskanowaniu systemu jakimś programem do tworzenia logów typu: Hijack This, Combofix, OTL. Nie wiem tylko, których z nich były najlepszy pod Windows 7 64bit, nie chciałbym niczego popsuć.


(Jacop96) #2

Pierwszy problem: FPS'y spadają o 1-2 max czy do 10 i nagle podskakują? Z tego co mi wiadomo, jeśli to jest różnica 1-2 FPS, to raczej nie powinieneś widzieć różnicy. No i spróbuj przeinstalować sterowniki od karty graficznej.

Drugi Problem: Tu nie mam pomysłu, o ile twój system jest w wersji 64bit


(Waldek89) #3

Tylko o ten 1-2 FPSy i widać różnicę, przynajmniej w tych grach. 60 to w tych grach to chyba granica płynności.