Żaden pendrive mi nie działa

(Kingston350) #1

Ostatnio została zmieniona płyta główna i od tamtej pory nie działa mi żaden pendrive (komputer się zawiesza i trzeba go zrestartować bo nie można nic zrobić)

P.S. Jak wymieniono mi tę płytę to dostałem CD z sterownikami i jest tam napisane

(Eidems) #2

a jaki zasilacz??

(marcin82) #3

Zainstaluj po kolei wszystko z tej płytki:

• chipset

• karte sieciową (jeśli zintegrowana)

• kartę dźwiękową (jeśli zintegrowana)

• kontroler Uniwersalnej Magistrali Szeregowej (usb).

(FXJ) #4

Przednie czy tylnie może źle podłączone albo pomyliłeś firewire z USB! Czy zainstalowałeś sobie ponownie system, albo chociaż odinstalowałeś stare sterowniki?

(Kingston350) #5

nie instalowalem ponownie systemu a do tego

to na przednim i tylnim mi nie działa bo sie zacina a stare sterowniki to są odinstalowane. A do tego

to na płycie mam tylko takie pliki tomonausun.png

(marcin82) #6

Czyli na płycie jest wszytstko, co trzeba. Dziwne, że są tak pokazywane przez system. Jeśli rzeczywiście są to archiwa 7zip, spróbuj skopiować na dysk w jedno miejsce, rozpakuj najlepiej programem 7zip, jeśli po rozpakowaniu pojawią się instalki *.exe to próbuj instalować, jeśli nie, to nie wiem ... takiej CD od płyty głównej jeszcze nie widziałem.

(Kpc21) #7

Myślę, że to są archiwa samorozpakowujące się (prymitywna odmiana instalatora), utworzone w programie 7-Zip.

Ikona archiwum *.zip, *.rar czy *.7z wygląda inaczej. Wygląda jak ikona folderu z Windows 98 z niebieską literą R, Z albo cyfrą 7 w niebieskiej ramce na białym tle w prawym górnym rogu.

(FXJ) #8

Ikony 7-zipa są w porządku od jakiegoś czasu Giguś tylko nim pakuje pliki. Nie słuchaj ich, sterowniki to się pobiera ze strony producenta zawsze najnowsze, te z płyty są już kilka wydań do tylu. Spróbuj wgrać nowy bios, ewentualnie wyklucz system używając jakiegoś Linuxa LiveCD.

(Kingston350) #9

a jak mam zainstalować nowy bios i jak wykluczyć system używają Linuxa LiveCD? bo jestem trochę :expressionless: w tych sprawach i tak aż sie nie znam

(marcin82) #10

@FXJ

Jeśli są problemy, niech maciej350 najlepiej instaluje sterowniki z płyty cd dołączonej do płyty - z reguły są najlepiej przetestowane i dopasowane - jeśli się okaże co jest nie tak - potem jest czas na ściąganie z netu najnowszych wersji, które i tak oprócz obsługi najnowszych urządzeń nic nie wnoszą do funkcjonalności płyty głównej - pendrive pod USB 2.0 nie należy do nowości, a skoro wcześniej działał, należy go sprawdzić na takich sterach, na jakich działał wcześniej.

Flashowanie BIOSU to jest ostateczność (i nie jest pewne, że to coś zmieni), a można sobie udupić płytę główną.

(FXJ) #11

Najczęściej jest to pierwsza wersja stabilna czyli 1.0 lub najnowsza którą można było zgrać od producenta układu na płytę.

Sterownik o którym mówisz jest w każdym systemie od XP SP2.

Jaka ostateczność? Szczególnie pod płytami AM3 polepsza obsługę pamięci. A co do samej procedury jest w tej chwili banalnie prosta i bezpieczna szczególnie przy płytach Gigabyta każda ma dual-bios czyli nawet jak będzie zanik prądu podczas wgrywania (trzeba mieć pecha) jak będzie znów zasilanie to wczyta się zapasowy i można znów wgrać najnowszy.

Pobierz Ubuntu 9.04PL (700MB) wypal na CD, przy uruchamianiu komputera wybierz bootowanie z CD, nie musisz go instalować uruchomi się z CD, potem wepnij jakiegoś pendriva i sprawdz czy go wykryje. Jeśli tak to najłatwiej dla Ciebie będzie przeinstalować system.

(Kingston350) #12

dzięki

zainstalowałem biosa od nowa i wszystko mi działa do zamknięcia :smiley:

(FXJ) #13

Poustawiaj sobie tylko w nim opcje, np. wyłącz floppa, nieużywane napędy ustaw date godzine itp.