Żadna płyta nie bootuje się

Witam. Problem polega na tym, że chciałem zainstalować linuxa opensuse obok windowsa xp. Ściągnąłem ISO, wypaliłem i nic nie bootuje się. Myślałem, że to problem z obrazem płyty albo ja coś źle zrobiłem, ale sparawdziłem czy płyta orginalna windows xp działa. Okazało się, że również nie. W biosie mam ustawiony CD na pierwszym miejscu. Jednak startuje normalnie system z dysku. Nie wiem co może być problemem. Przeglądałem podobne wątki, ale nie znalazłem skutecznej odpowiedzi. Z góry dziękuje za odp.

Jesteś pewien, że napęd jest 100% sprawny ?

Wypnij napęd i sprawdź czy na innym kompie będzie iso odczytywał.

Możliwe też, że źle nagrałeś płytę, a potem nie zauważyłeś pewnego niuansiku dotyczącego WinXP. WinXP nie zbootuje się z płyty, jeśli nie wciśniesz jakiegoś klawisza. Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale ja bym u siebie podejrzewał, że poszedłem do kuchni czy gdzieś na czas reboota i nawet nie zauważyłem komunikatu.

Aha - szczególnie przydatne kiedy z płyty ma się uruchomić instalator Linuxa … :roll:

@Lukas002 - spróbuj wypalić obraz przy pomocy jakiegoś innego programu niż ten, którego użyłeś.

@Lukas002

Sprawdź w takim razie napęd na innym komputerze pod względem sprawności.

Co do linuxa: albo pożycz napęd od kolegi na czas instalacji albo zainteresuj się rozwiązaniem liveusb , oczywiście pod warunkiem, że płyta główna wspiera boot’owanie z urządzeń USB:

http://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick .

Z napędem jest raczej wszystko w porządku normalnie odczytuje i zapisuje bez żadnych widocznych błędów. Poza tym to nie wyświetla się żaden komunikat, aby rozpocząć rozruch z płyty. Poprostu startuje windows xp mimo, że jest CD jako pierwszy.

Dodam również, że próbowałem przestawić BIOS na domyślne ustawienia, ale bez skutku.

BIOS domyślne ustawienia ma priorytet na dysk przed napędem więc domyślne ustawienia nic nie dadzą. Kolejność bootowania daj na taką:

  1. Napęd

  2. HDD

  3. resztę daj na disabled.

Wsadź płytkę.Reebot i jeśli nie wyskoczy informacja o rozruchu z płyty to szukaj innego napędu albo sprawdź inne płytki.

Problem rozwiązany. Dzięki za odpowiedzi.

I co było, podziel się może komuś to kiedyś pomożę