Żadna płyta nie bootuje się

(Lukiii002) #1

Witam. Problem polega na tym, że chciałem zainstalować linuxa opensuse obok windowsa xp. Ściągnąłem ISO, wypaliłem i nic nie bootuje się. Myślałem, że to problem z obrazem płyty albo ja coś źle zrobiłem, ale sparawdziłem czy płyta orginalna windows xp działa. Okazało się, że również nie. W biosie mam ustawiony CD na pierwszym miejscu. Jednak startuje normalnie system z dysku. Nie wiem co może być problemem. Przeglądałem podobne wątki, ale nie znalazłem skutecznej odpowiedzi. Z góry dziękuje za odp.

(Redghost) #2

Jesteś pewien, że napęd jest 100% sprawny ?

(Lukaszk 89) #3

Wypnij napęd i sprawdź czy na innym kompie będzie iso odczytywał.

(Darkvifon) #4

Możliwe też, że źle nagrałeś płytę, a potem nie zauważyłeś pewnego niuansiku dotyczącego WinXP. WinXP nie zbootuje się z płyty, jeśli nie wciśniesz jakiegoś klawisza. Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale ja bym u siebie podejrzewał, że poszedłem do kuchni czy gdzieś na czas reboota i nawet nie zauważyłem komunikatu.

(Veers) #5

Aha - szczególnie przydatne kiedy z płyty ma się uruchomić instalator Linuxa .... :roll:

@Lukas002 - spróbuj wypalić obraz przy pomocy jakiegoś innego programu niż ten, którego użyłeś.

(Darkvifon) #6

(marcin82) #7

@Lukas002

Sprawdź w takim razie napęd na innym komputerze pod względem sprawności.

Co do linuxa: albo pożycz napęd od kolegi na czas instalacji albo zainteresuj się rozwiązaniem liveusb , oczywiście pod warunkiem, że płyta główna wspiera boot'owanie z urządzeń USB:

http://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick .

(Lukiii002) #8

Z napędem jest raczej wszystko w porządku normalnie odczytuje i zapisuje bez żadnych widocznych błędów. Poza tym to nie wyświetla się żaden komunikat, aby rozpocząć rozruch z płyty. Poprostu startuje windows xp mimo, że jest CD jako pierwszy.

Dodam również, że próbowałem przestawić BIOS na domyślne ustawienia, ale bez skutku.

(Lukaszk 89) #9

BIOS domyślne ustawienia ma priorytet na dysk przed napędem więc domyślne ustawienia nic nie dadzą. Kolejność bootowania daj na taką:

1) Napęd

2) HDD

3) resztę daj na disabled.

Wsadź płytkę.Reebot i jeśli nie wyskoczy informacja o rozruchu z płyty to szukaj innego napędu albo sprawdź inne płytki.

(Lukiii002) #10

Problem rozwiązany. Dzięki za odpowiedzi.

(Kuczkowiak) #11

I co było, podziel się może komuś to kiedyś pomożę