Zaginione mb ram-u

Witam

W komputerze mam zainstalowane 1024 mb ram-u. Tymczasem gdzy klikam włąściwości mojego komputera wyskakuje że ma tylko 896mb? Jak odzyskać stracone megabajty. Proszęo pomoc.

Być może masz zintegrowaną kartę graficzną, która zabiera ci część RAMu…[heh, minimalnie byłem pierwszy ;)]

Na początek mógłbyś napisać co to za pamięć (dokładny model, zainstalowany jest jeden moduł czy kilka ?).

A przyczyna może też być inna. Mój kolega ma laptop Acer i dokupił RAMu i ma w sumie 4GB ale win XP prof z sp2 pokazuje mu tylko 2 GB. Dzwonił do MS i powiedzieli mu że czasami win XP tak mają, że przekłamują z liczbą. Dostał od Mikołaja Viste Ultimate i jak z nim dziś rozmawiałem to po zainstalowaniu system widzi mu już 4GB.

Bo systemy 32 bitowe widzą ok 2,5GB RAMu (dokładnie ile, to już chyba losowe, ale raczej nigdy powyżej 3GB), a systemy 64 bitowe 4GB i więcej więc twój kolega zapewne miał 32 bitowego XPka i kupił sobie 64 bitową Vistę…

Dokładnie tak. Pytałem się jego.

być może twój ram jest uszkodzony, zajdź do jakiegoś kolegi i sprawdź na jego kompie…

zgadzam się z wypowiedzią klik9 najprawdopodobniej masz zintegrowaną kartę graficzną, zajrzyj do karty gwarancyjnej lub na pudełko/instrukcję obsługi płyty głównej aby się dowiedzieć czy aby na pewno tak jest