Zainfekowana karta z aparatu - nie mogę odzyskać zdjęć

(Ekim1) #1

Witam, mam następujący problem:

Karta pamięci SD, na której jest ponad 1000 zdjęć. Zdjęcia mogę przeglądać w aparacie fotograficznym, wszystkie w ten sposób są dostępne. Jednak po podłączeniu karty do komputera (przez aparat lub czytnik) otwiera się katalog napędu G, który wygląda następująco:

image_id: 3444

Wszystkie katalogi są de facto linkami o rozmiarze kilkuset bajtów. We właściwościach karty pokazuje, że w mniej więcej połowie jest zajęta.

Po kliknięciu w link DCIM lub DCIM (2) pokazuje się komunikat:

image_id: 3445

Pozostałe są linkami do katalogów na twardym dysku - można je usunąć. Przy podłączeniu karty avast wykrył, że plik autoran.inf (chyba ten) jest zainfekowany - obecnie przebywa w kwarantannie. Wcześniej u koleżanki - to jej karta - NOD32 również wykrywał jakieś trojany - usunięte.

Jak odzyskać możliwość zgrania zdjęć z takiej karty?

-- Dodane Wt, 16 lis 2010, 21:10 --

Dodam, że skanując antywirusem widzę jak program bada kolejne pliki ze zdjęciami.

(jessica) #2

To jest efekt tzw. infekcji "skrótowej".

Użyj USBFix , >http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/index.php?topic=7405.0

Kliknij w nim na: DELETION.

Daj raport z tego usuwania.

Gdyby to był pendrive, to USBFix na pewno by to naprawił.

Nie wiem natomiast, czy potrafi dostać się do karty z aparatu.

jessi

(Ekim1) #3

Raport z usuwania USBFix:

http://wklej.org/id/420590/

Do karty udało mi się dostać za pomocą Kaspersky Rescue Disk odpalanym z pendriva z poziomu dodanego tam Linuxa (nie wiedzieć czemu u koleżanki laptop w ogóle nie bootował z usb, mimo wyboru tej opcji).

Także w razie czego mogę zgrać zdjęcia na swój dysk właśnie w Linuxie, wrzucić na płytę, a kartę np sformatować.

-- Dodane Śr, 17 lis 2010, 08:37 --

Aha, dalej na karcie widzę tylko linki DCIM lub DCIM(2).

(jessica) #4

W poniższym Scripcie zamiast literki " H" wstaw literkę, pod jaką aktualnie jest widziana ta karta pamięci.

1. Otwórz Notatnik i wklej w nim:

Z menu Notatnika > Plik > Zapisz jako > Ustaw rozszerzenie na Wszystkie pliki > Zapisz jako : FIX.BAT > Uruchom ten plik dwuklikiem.

jessi

(Ekim1) #5

Jessi, pomogło! Jesteś niezastąpiona/y!! Znajomi uznają mnie za jakiegoś guru informatycznego.