Zakup dysku SSD - warto?

Na pytanie zadane w tytule tematu pewnie znam odpowiedź i brzmi ona - “TAK”…

Jednak jeśli miałbym już taki dysk kupować, to musiałbym wyposażyć się w 256GB powierzchni dyskowej (no mógłbym przeżyć z 240GB…), ale cena takowych dysków wacha się w granicach 900zł… (są droższe i tańsze…) i jest ona dla mnie nie doprzyjęcia…

Wpadłem więc na pomysł, aby pozbyć się napędu optycznego i w jego miejsce zainstalować SSD o pojemności 128GB przeznaczony dla systemu operacyjnego i innch programów, jednocześnie zatrzymując aktualny dysk hhd dla innych danych… Mam jednak pewne wątpliwości odnośnie tego rozwiązania, np. jak to wpływa na czas działania na baterii ? Mocno odczuje skrócenie owego czasu ?

Czekam na Wasze opinie…

Pozdrawiam,

Marcin

ps. Jaka jest średnia różnia w zapisie/odczycie pomiędzy dyskami hhd a ssd ?

A dlaczego ma skracać? Dyski SSD pobierają dużo mniej energii niż tradycyjne dyski talerzowe.

polecam kupić dobry SSD 60- 120GB na system i szybki 1TB (transfery po 180-190mb) HDD na resztę

łącznie koszty około 600zł

Szybkość zapisu ma drugorzędne znaczenie, w przypadku SSD liczy się bardzo mały czas dostępu do danych i własnie ten parametr powoduje bardzo duże przyspieszenie pracy systemu

Zużycie energii w danym momencie może być minimalnie wyższe ponieważ komputer musi zasilić SSD + HDD, jednak w ogólnym rozrachunku całkowite zużycie jest niższe, ponieważ dysk HDD pracuje tylko w niektórych momentach.

Jeżeli nie szyfrujesz laptopa to nie powinieneś mieć problemu z oboma dyskami w komputerze.

Jeżeli zamierzasz użyć TrueCrypta, może już się pojawić problem.

Twoje pytanie to mniej więcej, czy opłaca się fiacika zamienić na rakietę. Nie mam pojęcia do czego ci aż 256GB powierzchni dyskowej?. Jeśli masz na przykład laptop, i używasz system Vista, Windows 7 lub Windows 8, to spokojnie wystarczy ci dysk 80GB-100GB na system “C” Ja mam multum założonych programów jako system “C” nie ma więcej zajętości jak 60GB, ze wszystkimi programami. Choć mam dysk 256GB SSD. A inne dyski “D” czy “E” mam bardzo pojemne. Przykład: Kuzynka moja na laptop i dysk 80GB SSD. laptop chodzi jak burza z Systemem Windows 8 i programami, a ma dodatkowy dysk na USB 650GB i leży sobie nie widoczny za laptopem. Na nim tworzy, i na nim ma wszystko. Prace laptopa przyspiesza główny dysk “C” a nie inne pośrednie.

:lol: :lol:

Jeśli masz pieniądze to ja bym się nawet nie zastanawiał na twoim miejscu :slight_smile:

Masz Sata 2, czy 3? Zresztą i tak odczujesz różnicę realnie niż w benchmarkach (wykresy). Bierz Plextor M5S 128, a jak chcesz zaszaleć, to Samsung 840 128 Pro. Do tego zewnętrzny na USB i będzie goood.

W sumie to wlasnie myslalem nad ktoryms z tych dysku (oczywiscie musze jeszcze zobaczyc na ktory mnie stac :smiley: ). A czy obecny dysk moglbym wlozyc w kieszen i traktowac jako zewnetrzny? (pojdzie to tak przez zasilanie usb ? (mam na pokladzie nawet usb 3.0 :stuck_out_tongue: )

Ja bym go wsadził za napęd DVD ale tak, można wsadzić jako dysk zewnętrzny. Wystarczy dokupić kieszeń za niego. Koszt ok. 30zł.

Wsadzenie HDD zamiast napędu (ODD) jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem.

@Xemidra - chyba właśnie tak uczynie :slight_smile: (Wyłożę napęd DVD, zakupię do niego kieszeń a w jego miejsce wsadzę dysk SSD :slight_smile: ).

Dzięki za porady Panownie/Panie… =D>

Dodane 17.07.2013 (Śr) 14:35

Sorry, że dwa razy pod swoim wpisem ale chciałem zapytać o dysk SSD na złączu mSATA, które są montowane w miejsce kart PCMI…

Np. ten model: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/int … kacja.html

nie wygląda aby ustępował “zwykłym” SSD … (no chyba, że o czymś nie wiem / czegoś nie widze :stuck_out_tongue: )