Zakup komputera do domu-watpliwosci

Witam Wszystkich

Chcialbym kupic komputer zupelnie nowy, do domu; ogladanie filmow, sluchanie muzy,sporadyczne granie, photoshop, Acad i 3d studio (nieprofesjonalnie), internet, office.

skompletowalem zestaw, jednak mam pewne watpliwosci co do niektorych komponentow.

Moj zestaw:

Procesor: Intel Core Duo E8400 3.00 GHz cena 625 zl

MoBo: Asus P5Q Pro, P45 DualDDR-800 SATA2, ATX cena 496 zl

Pamiec RAM: DDR2 4096MB 800MHz Kingston HyperX (2x 2048MB) CL5 cena 215 zl

HD: Seagate B. 7200 300GB 16 MB cena 141 zl

Nagrywarka: LG GH-22LP20 DVD cena 94 zl

GPU: GeForce 9600GSO ASus 512 MB RAM DDR2 cena 364 zl

Zasilacz: Seasonic SS-500 ET 500W ATX APFC cena:179 zl

Monitor: LG 20" LCD W2042T-PF DVI 5ms cena: 547 zl

OS: Ms Windows XP HE PL cena 299 zl

Razem: 2960 zl

Do tego mysz+klaw.+obudowa+HDD

Sklep komputerowy Gral

I teraz moje pytania :

W ofercie Asusa jest MoBo Asus P5QC, P45, DDR2-800/DDR3-1066 ze slotami DD22/DDR3 (4szt/2szt) w cenie 491 zl. Czy warto kupic taka plyte w celu ewentulanego dokupienia DDR3 w przyszlosci? Obawiam sie ze taka universalna plyta moze byc nieudana (jak to bywa z rzeczami uniwesralnymi). Czy wogole teraz jest sens pchac sie w DDR3 do Core 2 Duo?

Aha czy FirWire to teraz juz niezbedny standard? (sa plyty bez tych zlacz)

Jesli chodzi o sam RAM to wystarczy DDR2-800 MHz czy moze kupic RAM-y 1066 MHz lub wyzsze? Czy technologia HyperX ma sens w mojej konfiguracji?

Karta graficzna-GForce 9600GSO. Zastanawiam sie jednak nad Gforcem 8600GT- prawie 100 zl tanszy a raczej nie jestem jakims tam graczem i nie musz e pogrywac w najnowsze tytuly. A 3d studio i tym poodbne uzywam amatorsko

Czy 500W mocy zasilacza wystarczy do tej konfiguracji? W necie wyliczylem jakims programem 540 W ale troche zawyzylem ilosc sprzetu (dodatkowy wentylator, wiecej zlaczyRAM)srednie obciazenie tez dalem wysokie.

Zastanawiam nad monitorem czy 20 bedzie ok? W sumie 19 wystarczy ale mysle ze do ogladania filmow lepszy zawsze wiekszy. Myslalem tez o monitorze typu wide ale znajomy mi odradzil gdyz sa one w sumie mniejsze i podobno czasem wystepuja problemy zniektorymi programami-czy to wszystko prawda? No i jeszcze problem;DVI czy D-Sub?Wybralem DVI ale tez czytalem ze roznica jakosci pdodbno niewielkaa w cenie juz wieksza…

OS wybralem MS Win XP 32 bit HE. Do Visty mnie jakos nie ciagnie a 64 bity tez mi raczej nie beda potrzebne (choc 4 GB RAM sie niw uruchomia-max okolo 3), moze w przyslzosci gdy znow trzebabedzie zwikeszyc RAM np do 8. Co o tym sadzicie?

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

w tym momencie kupowanie komputera nowego to zły pomysł ;/

ceny tak pojechały w górę ze to bajka ;/

ja kupowałem w wakacje nowe cześci a teraz jak bym je chciał sprzedać to bym zarobił ok 200-300zł spokojnie

Ile max kasy ?? Na kompa razem z obudową.

Tak zgadza sie ceny skoczyly (choc jest taniej niz na swieta…) ale moj obecny teraz to juz truposz:( i nie wiem ile jeszcze pociagnie…

Dodane 22.01.2009 (Cz) 21:22

max kasy to tak okolo 3000 pln

Jeżeli zajmujesz się obróbką video/foto to bierz 4 rdzenie

W DDR3 nie ma co się pchać na razie i jak musisz dopłacać za możliwość wsadzenia w przyszłości tych DDR3 w płytę to raczej to nie ma sensu.

FireWire się przydaje, jak masz kamerę, dysk czy coś takiego z tym portem. Jak nie masz, to nawet na to zbytnio nie patrz.

RAM nietrafiony, najtańszy zestaw pamięci z radiatorem 800MHz ale CL4, albo 1066MHz z CL5 będzie git. Patriot llk będzie super, tak samo jak A-Data Vitesta.

8600 to jednak bardzo stara karta, na Twoim miejscu wziąłbym coś najtańszego z 9600gso(384MB/768MB)/9600gt(512MB)/HD4670 i będzie git.

Taki zestaw to porządny 350W uciągnąłby więc nie ma co się martwić. Seasonic 500W za 179zł, to powinien być bardzo dobry wybór (chyba, że coś nie wiem o tym modelu).

wide z dvi będzie najlepszy

Do Visty też mnie nie ciągnie, chyba, że koniecznie potrzebowałbym tych wszystkich 4GB pamięci RAM. Na razie wybrałem XP 32bit HE i czekam jak wyjdzie MS 7 64bit (bo już wtedy 32bit to będzie porażka).

viewtopic.php?f=19&t=267420