Zakup lub wyremontowanie routera w internacie

(Justmdfit) #1

Witam.

Jestem mieszkańcem jednego z internatów w Zielonej Górze, niedługo zostaje powołane zgromadzenie wszystkich członków, jako że ten rok szkolny się kończy ta zbiórka będzie o tematyce: Zmiany na przyszły rok.

Jako że wiecznym problemem była jakość internetu (WiFi) w internacie postanowiłem zając się tym problemem, problemy zaczeły się kiedy już na początku jeden router na piętrze "umarł", po dłuższej chwili następny router także odpadł z gry (na każdę piętro jest jeden odbiornik WiFi, internat posiada 4 kontygnacje), konserwator (internatowy nadzorca internetu) stwierdził że to przez przeciążenia które wywołało wiele połączeń do routera (wiadomo, rok temu nie było tego problemu, mało osob posiadało laptopy lub komputery z bezprzewodową kartą sieciową, lecz w tym roku znacznie przybyło posiadaczy tych maszyn), nie tak dawno, nawet routera często siadały, nie chciały się włączyć - tak tłumaczył się konserwator. Powodowało to że sięc była pokazana, lecz po tym jak się podłączyło, wyskakiwał komunikat "Ograniczony dostęp do internetu", i tak na okrągło przez pare dni pod rząd. Kolejnym problemem były osoby zasyjające rózne pliki poprzez P2P, to była jak zabawa w "kto pierwszy", jeśli jakiś miłośnik sieci Torrent włączył sobie ściąganie wtedy połowa internatu na tym cierpiała nie mogąc korzystać z internetu (Chyba że ktoś miał stalowe nerwy żeby czekać aż zwykła strona Google załaduje im się przez 5min, no może troche wyolbrzymiam, ale wiecie o co chodzi).

Także więc chciałbym was prosić o pomoc, zwalczając wszystkie te problemy, otóż słyszałem że porządnie założona sieć WiFi (zaznaczam że ten system który teraz funkcjonuje był montowany pare lat temu) będzie mogła określać kto może się podłączyć do sieci a kto nie (tzn. Administrator sieci będzie zezwalał kto będzie mógł a kto nie, to chyba działa na zasadzie podania swojego adresu Mac żeby administrator zaakceptował podłączanie się do sieci). Zastanawia mnie ile by kosztowało wyrementowanie aktualnego, głównego routera WiFi lub zakup nowego, najlepiej jak by zasięg był do 100m lub nawet więcej, iż teraz jak router na piętrze jest po środku korytarza to pokoje na końcu już w ogole nie łapią zasięgu (W załączniku dodam plan rozrysowanej kondygnacji), a więc szukam także coś o dalekim zasięgu.

Jeśli będziecie chcieli otrzymać informacje aktualnego routera itp. (kompletnie się nie znam, więc mówcie co trzeba wiedzieć żeby stwierdzić ile remont tego by kosztowało lub zakup nowego) to piszcie a ja wam je podam jak najszybciej, w miare moich możliwości.

Załącznik, plan kondygnacji

Cała kondygnacja ma ok. 70m długości, posiada 19 pokoi mieszkalnych, można liczyć że na jednym piętrze żyje 73 uczniów, z czego połowa posiada laptopy, a więc liczmy że ok. 36 ludzi będzie korzystało z sieci WiFi.

(scripter1) #2

Pierwsze słyszę żeby router miał paść od zbytniego obciążenia połączeniami wifi, już prędzej zdechnie z przegrzania lub ze starości.

Nadmierne obciążanie torrentami itp. to zupełnie inna sprawa, jeszcze gorsze są wirusy które powodują że komp wysyła/pobiera ogromne ilości danych rozsyłając się do innych co w połączeniu dużą liczbą zarażonych komputerów łączących się z routerem blokuje go (atak typu DDOS).

Po pierwsze to dostęp do sieci zabezpieczać należy hasłem (oraz innym hasłem chronić dostępu do jego ustawień) i warto filtrować jakie urządzenia mogą się z nim łączyć po ich adresach MAC - rozwiązuje to częściowo problem bo każde kolejne urządzenie musi być dopuszczone przez admina i nikt nieautoryzowany się nie wepnie a w razie problemów wiadomo kogo należy szukać.

Po drugie użycie routera ze sprzętowym firewallem częściowo ochroni użytkowników przed atakami z zewnątrz i z wewnątrz sieci co ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się wirusów blokujących sieć.

Po trzecie problem blokowania sieci przez "pobieraczy" można rozwiązać stosując routery wyposażonych w funkcję QOS (Quality Of Service) która umożliwia limitowanie prędkości łącza przyznawanego poszczególnym urządzeniom, ustawić im nie zbyt dużą prędkość tak żeby torrentowcy nie blokowali całego pasma ale żeby dało w miarę sprawnie przeglądać typowe strony internetowe (youtube czy inne strumieniowane media nie muszą chodzić błyskawicznie).

(Justmdfit) #3

Jestem zielony w tych spracah, lecz przed napisaniem konsultowałem się z tym konserwatorem, postaram sie odpowiedziec w miare czytylenie, a więc:

1. Dostęp do sieci jest chroniony hasłem, no ale co z tego jak tutaj każdy każdego zna i każdy ma hasło, każdy się podłańcza. Z tego co mi tłumaczył nasz konserwator to właśnie nie ma możliwości zarządzania tym kto może się podłączyć a kto nie, mówił że ten cały system był zakładany pare lat temu i nie posiada owych funkcji.

2. Kompletnie nie mam pojęcia co napisałeś w "Po drugie...", sorki, zielony jestem, ale chce pomóc internatowi : )

3. I tutaj znów powiem, że administrator nie może blokować tak jak udostępniać sieci WiFi poprzez adres Mac, nie może obniżac danemu komputer transfer itp. Właśnie dlatego chce się dowiedzieć jaki sprzęt do tego jest potrzebny, czy może ten który posiadamy jest odpowiedni ale potrzebuje dobrej znajomości i środków (Bo - znów się powtórze - konserwator powiedział że teraz nie da rady takich zmian wprowadzić : /).

Teraz jestem sam w internacie, w tygodniu, jak już wszyscy się tutaj zlecą to postaram się przyprowadzić fachowca i szczegółowo opisać cały problem, bo porwałem się jak Don Kichot na wiatraki : ))

(scripter1) #4

Wydawało mi się że napisałem to dość prosto ale napiszę jeszcze prościej.

Jeśli sprzęt faktycznie już nie daje sobie rady to czas kupić nowy.

Nie za bardzo chce mi się wierzyć w tłumaczenie że nie da się zrobić filtrowania dostępu do sieci po adresach MAC urządzeń, ta funkcja jest standardowo w routerach wifi już od wielu lat. Gościu albo ściemnia bo nie chce mu się w to bawić (a zabawy trochę jest bo za każdym razem gdy ktoś przyniesie jakiegoś nowego lapka i będzie chciał żeby dać mu dostęp będzie musiał go o to prosić) albo wasz sprzęt to archaiczny przeżytek (jakbyś podał dokładnie jaki to router to można by sprawdzić w sieci co to za jeden).

W routerze który kupiłem ok 10 lat temu w media markt ta funkcja już była podobnie jak firewall a nie był to drogi sprzęt.

Chyba że macie naprawdę baaardzo stary sprzęt, w takim wypadku zdecydowanie nadaje się on do wymiany na nowy.

Wasz konserwator albo nie zna się albo olewa sprawę.

Funkcja QOS faktycznie nie jest we wszystkich routerach więc przy zakupie należy to sprawdzić (warto też sprawdzić czy router ma sprzętowy firewall choć to powinien mieć teraz każdy).

Kwestię małego zasięgu można rozwiązać kupując odpowiedni router, jeśli będzie on miał co najmniej 2 anteny odkręcane (trzeba sprawdzić przed zakupem) to można przynajmniej jedną z nich wyprowadzić na kablu w lepsze miejsce.

Jeśli teraz tylko pokoje pod koniec korytaża nie mają zasięgu to umieszczenie jednej anteny w 1/3 odległości od jednego końca budynku a drugiej w 1/3 odległości od drugiego końca powinno zapewnić zasięg w całym budynku (czyli antena co ok 24m).

(roobal) #5

Nie podałeś konkretów, tj. jaki sprzęt w ogóle macie, jaki model routera, czy są wykorzystywane jakieś przełączniki itp.

Pozdrawiam!

(Justmdfit) #6

Witam,

dzisiaj w końcu przyjechał konserwator, wraz z kolegą który jest bardziej obeznany w tych sprawach pójdę go przepytać co i jak, więc @roobal i @scripter1, odpowiem wam dopiero pod wieczór.

Jeśli siedzimy w tym temacie, a wy jesteście dobrze obeznani, to macie do polecania jakiś router na taką instytucje jak internat? Wole się spytać jeśli konserwator faktycznie udowodni że to sprzęt z epoki kamienia łupanego i będzie trzeba zakup nowego. Także interesuje mnie oferta jakieś operatora sieci, może też macie jakieś dobre zdanie o jakieś firmie?

Pozdrawiam.

(cinkibolek) #7

To napisz może ilu ludzi zazwyczaj jest podłaczonych do tego wifi, mniej więcej, 5, 10, 50, 400, bo 'internat' brzmi strasznie tajemniczo pod tym względem.

(Justmdfit) #8

Można stwierdzić że na wifi siedzi 140-150 ludzi.

Byłem u kunserwatora (o ile można to tak nazwać, złapałem go na korytarzu po 30minutowym poszukiwaniu, bez kolegi który zna się na tych rzeczach którego tak obiecywałem, sorki), zadałem mu pytania które by pomogły w udzieleniu mi pomocy:

1. Zapytałem się czy w obecnym routerze nie jest możliwe filtrowanie dostepu do sieci po adresach Mac - Stwierdził że nie... Nie chciałem się z nim upierać, jasno mi stwierdził że nie.

2. Czy router posiada firewall? - Nie (Powiedział że za nim on tutaj pracował był ktoś inny, i na początku posiadał ową funkcję lecz potem wsadzili jakiś lewy sprzęt...)

3. Czy sprzęt posiada QOS? - Nie

Spytałem się co on sądzi o rozłożeniu anten WiFi w różnych odległościach (który pomysł zaproponował scripter1), stwierdził że to by nie pomogło (oO), następnie tłumaczył mi jaki to byśmy sprzęt potrzebowali a jaki ten jest zły, ale do tego wrócimy.

Pytając o go informacje odnośnie sprzętu, modelu routera i czy są wykorzystywane różne przełączniki (ostatniego pytania nie zrozumiał) powidział że te routery które są osadzone na korytarzach to niejaka "NEOSTRADA TP, najgorsze g**no na świecie", powiedział że to było kupione za ok. 60zł, twierdząc że takie coś funkcjonowało by na 20 osób, ale nie na 30-40, to by miało sens, kiedy to montowali nie było wielu użytkowników komputerów przenośnych.

Podczas rozmowy zarzucił pomysłem żeby postawić antene kierunkową skierowaną w internat, wtedy powiedział że coś by z tego było, oczywiście wsyzstko było zakładane teortetycznie, bez większych przemyśleń bo rozmowa była na szybkiego przeprowadzona. Oczywiście wtedy by pozostał problem wchodzeniem przez niechcianych ludzi w sieć, żeby to było możliwe zaleca się kupić całkowicie nowy sprzęt (który by posiadał firewall, QOS, filtrowanie adresów Mac), jeżeli prawdą jest że to "najgorsze g**no na świecie" trzeba to wykonać i wynając porządną firmę która to wykona (mówił że ta siec mogłaby być lepiej wykonana, ale tą pracę wykonali jacyś "profesionaliści" więc jest aby było).

Jako że konserwator mówi że nie mamy prawie nic, to pytam się co potrzeba do założenia takiej wielkiej, porządnej sieci? Możecie pisać "swoim językiem", jak coś to kolega przyjdzie rozszyfrować : )

(scripter1) #9

Niestety muszę się z tym zgodzić, te routery sprzedawane przez TP razem z neostradą to straszny szajs.

Co więcej mało kto wie że ta marka routerów to nic innego jak, tak chętnie teraz kupowane (wyłącznie ze względu na niską cenę) "TP Link", niestety obecne sprzęty TP Link jakością nie odbiegają zbytnio od swoich poprzedników sprzedawanych pod marką "Neostrada TP" (jakość mniej więcej taka sama jak marki Manta).

Nie za bardzo rozumiem ten pomysł z anteną kierunkową, miało by to sens jakby router był umieszczony gdzieś w innym budynku.

Ale o ile dobrze rozumiem to on jest w internacie i to po środku korytarza - użycie anteny kierunkowej może jeszcze pogorszyć sprawę (bo niby w którym kierunku by ona miała być skierowana???

Zastosowanie odpowiednich dobrych anten odpowiednio rozstawionych i wyprowadzonych na dobrej jakości kablach to tego przeznaczonych powinno dać dobre efekty.

A skoro już wspomniałem o kablach to warto by sprawdzić na jakich kablach jest wykonany szkielet sieci łączący routery, switche itp z głównym przyłączem internetowym bo jak sieć robili jacyś badziewiakowie to możliwe że użyli najtańszych kabli które nie spisują się dobrze przy takim obciążeniu (na kablach co jakiś kawałek powinien być nadruk z oznaczeniem typu i jakości kabla).

(Justmdfit) #10

Otoz na przeciwko internatu znajduje sie szkola, praktycznie leży na placu Bursy, więc można byłoby tam zamontować router, a następnie antene. Z tym rozstawem anten w internacie też wydaje mi się dobry, lecz konserwator coś do tego miał, coś mu nie pasowało, ale ten problem potem z nim rozwiąże.

Nie musimy korzystać z aktualnego sprzętu, bardziej jesteśmy nastawieni na kupno nowego sprzętu lub odrestaurowania tego, tylko że właśnie chce zrobić kosztorys, chce się dowiedzieć co warto kupić i za ile, ale najlepiej chciałbym zacząć od tego co ja mam właściwie wpisać w kosztorys, konserwator mówił mi coś o serwerze, routerze etc etc. No ale mało z tego pojełem co mi tłumaczył ; ) A kable oczywiście spytam jakie są, bo też warto się dowiedzieć czy to jakaś lipa czy też nie.

Pozdrawiam

(scripter1) #11

Skoro router rozprowadzający internet w internacie jest już w budynku internatu to pomysł wywalenia go na zewnątrz jest totalną pomyłką.

Zwiększyło by to jedynie niepotrzebnie odległość jaką musi pokonać sygnał z i do routera przez co siła sygnału będzie musiała być znacznie większa a użycie anteny kierunkowej stanie się wtedy koniecznością aby zniwelować powstałe straty.

Poza tym anteną kierunkową zwiększy się jedynie siłę z jaką nadaje sygnał router ale nie zwiększy to siły z jaką nadają urządzenia WiFi.

Także więcej by to zaszkodziło niż dało pożytku...

(Justmdfit) #12

Ok, a więc kierując się tym co mówisz najlepiej rozstawić antenty co jakąś odległość.

Tylko prosze Cie, powiedz mi jaki jest najlepszy router, który by spelnial wymagania.

(roobal) #13

Jeśli chodzi o ZG i okolice, to na chwilę obecną jedynie Hyperion lub Aster/UPC, ewentualnie Neostrada lub Netia i chyba Dialog jeszcze tam działa. Od kogo macie w ogóle teraz łącze? Strzelam, że TP.

Pozdrawiam!

(Justmdfit) #14

No dobrze strzeliłeś, to TP. O Hyperion nie słyszałem, natomiast niejedno dobre zdanie słyszało się na temat Aster i UPC

Pozdrawiam

(roobal) #15

Macie jakiś budżet przeznaczony na modernizację tej sieci?

Ta sieć miała kilku właścicieli, kiedyś to było Media4, potem Ceron, a teraz z tego co mi wiadomo, należy do Hyperiona.

Pozdrawiam!