Zakup nowego modemu ExpressCard


(Laszjwrz) #1

Witam wszystkich,

Złamałem modem ExpressCard Huawei E800 i przymierzam się do zakupu nowego modemu. Oczywiście zostaje przy EC, ponieważ modemy USB mnie nie przekonują. Tutaj zwracam się do Was z pytaniem o sprzęt. Ponieważ nie ogranicza mnie ilość modeli dostępna w ofercie, oczekuje propozycji i ocen :slight_smile:

Aktualnie mam na oku 2 znane marki: Novatel i oczywiście Huawei. Odpowiednio:

X950D: http://www.novatelwireless.com/index.ph ... &Itemid=14

E870: http://www.iplus.pl/indywidualni-modemy ... 2-mbs.html

Parametry niemalże identyczne, ale proszę o ocenę wyboru uzasadnioną argumentami. Od siebie dodam, że przekonuję się bardziej do E870, ale wydaję mi się, że Novatel proponuje "jakieś" nowsze technologie - czy ktoś coś w tym temacie wie?

Jeśli ktoś z Was zamierza obdarzyć mnie linkiem do jakiejkolwiek aukcji, to warto żebym dodał, że interesuje mnie modem z simlockiem sieci Plus lub bez simlocka. Cena: około 200-300 zł.

Pozdrawiam!


(djdavemix) #2

Polecam Sierra wireless 503. Co prawda modem kosztuje ok 850zł ale obsługuje wszystkie dostępne częstotliwości 3G: 850,900,1900 i 2100 co umożliwia używanie go w Cyfrowym Polsacie (850MHz) czy w niedalekiej przyszłości iPlus (900MHz). Co najważniejsze download 21Mbps, upload 5,76Mbps.

Link: http://www.sierrawireless.com/productsa ... rd503.aspx

W cenach przedstawionych przez Ciebie Novotel będzie chyba lepszym wyborem jeśli uwzględnimy jakość urządzenia.


(Laszjwrz) #3

Z opisu modemu Merlin X950D rozumiem, że przecież też obsługuje wymienione przez Ciebie częstotliwości. Ogólnie aktualnie korzystam z iPlusa. Cyfrowym polsatem nie jestem zainteresowany :slight_smile:

I teraz pytanie dotyczące ww. modemu: produkt w sklepie kosztuje ~450 zł. Tymczasem an allegro jest dostępny za ~150 zł (plus). Dlaczego? Nie wydaje mi się by było to zwykłe przebicie cenowe, więc chodzi o simlocka? Oto aukcja: http://allegro.pl/nowy-modem-iplus-merl ... 03881.html


(djdavemix) #4

Akurat te wymienione przez Ciebie to "triband" mają 850 czyli w "nowym" iPlusie działać nie będą - w obecnym owszem.

Sierra jest uniwersalna i ma 4 częstotliwości jeśli chodzi o 3G (HSPA itp.) W zasadzie nie ma się czym martwić na kolejne pół roku.

Cena dość niska - z tym, że Plus aktualnie nie stosuje Simlock'ów - najprawdopodobniej od ponad roku. Warto więc zapytać i fizycznie sprawdzić czy go posiada.

Na aukcji nic nie pisze o gwarancji - może urządzonko trochę się wyleżało.

A tu taniej: http://allegro.pl/nowy-modem-merlin-x95 ... 45964.html

-- Dodane 10.10.2010 (N) 13:03 --

PS: W GRPS i EDGE 900MHz powinien działać. Niestety prędkości będą tak niskie, że brak słów :slight_smile:


(Laszjwrz) #5

Coś jeszcze odnośnie "nowego" iPlusa? Nie znalazłem żadnych konkretów, a tak owiewasz temat tajemnicą, że zaczynam się bać i jestem ciekaw :slight_smile: Na czym ma polegać zmiana? Bo jeśli zwiększą się możliwości sprzętowe (powiedziałeś o dużych prędkościach), a fizycznie Polskie warunki nie będą pozwalały na korzystanie z takich wygód, to nie ma się co napalać póki co. Tak samo jak aktualny download 7,2 Mb. Jest w ogóle jakieś miejsce w Polsce gdzie taką prędkość można osiągnąć? :lol: Brzmi to jak pytanie retoryczne, ale na prawdę nie wiem nic na ten temat.


(djdavemix) #6

Ja mam o krok (3km) HSPA+ iPlus - transfer chwilowy w testach 12Mbps. Także posiadam modem sierry USB AC310U (max 21Mbps).

Co do Plusa nie mam żadnych korzyści w ich reklamowaniu, wiec tak na szybko:

http://www.telix.pl/artykul/plus-ponown ... 36426.html


(Laszjwrz) #7

Rozumiem. Temat mało rozruszany. Zakupiłem X950D, problem rozwiązany.


(djdavemix) #8

Ja zamówiłem jednak Sierrę express card AC503 a 310U pod USB nadaje się po prostu do kosza, gdyż producent nie uwzględnił języka polskiego i instalacja kończy się niepowodzeniem. Trzeba na jej czas zmienić jezyk systemu na angielski.

Co doo 900MHz w Plusie jest sens wówczas, kiedy mieszkamy na obrzeżach miast i wsiach - wtedy osiagane prędkości będą identyczne jak w 3G (UMTS, HSDPA).

Obecnie większość jest jeszcze w tych obszarach skazana na archaiczny GSM: GPRS i EDGE