Zakup Windowsa 7 OEM

Witam

Z jakim hardware musze zakupic windowsa 7 OEM aby byle lagalny ? Mam laptopa i chcialbym do niego dokupic windowsa 7 oem ale jak wiem to musi on byc zakupiony z jakims hardware

Płyta główna z tego co wiem jest standardowo przypisana do systemu OEM

Witam.Kupujesz Windowsa ,a po rejestracji on sam przypisuje się do płyty głównej komputera(przynajmniej tak to działa na stacjonarnych PC).I teraz kwestia licencji czy można taką płytę w razie awarii wymienić, pozostając przy obecnej kopii Windowsa, (w licencji (potwierdzona przez polski oddział Microsoftu) Windows Vista taka opcja istnieje) ,czy po prostu zostaje kupno nowej płyty z nowym Windowsem.

Pozdrawiam

Wojtek

Nowsza licencja OEM pozwala na zakup systemu bez komputera, wtedy obowiązek świadczenia pomocy technicznej nie dotyczy producenta komputera, tylko osobę instalującą, czyli właściciel sam sobie musi radzić.

Ta zmianę wprowadzili gdzieś w połowie istnienia Windowsa XP, systemy z nową licencja mają inną nalepkę - nie prostokątną, tylko takie coś jakby nerka czy półksiężyc.

Po prostu Microsoft zdał sobie sprawę, że obowiązek instalacji przez “producenta” jest często fikcją, bo właściciele komputerów sami je sobie składają.

Ta zmiana nie dotyczy Office, w wersji OEM nadal musi być kupiona z nowym komputerem! (ktoś może sprzedać i bez komputera, skoro ma klienta to nie będzie mu odmawiał :stuck_out_tongue: )

Możesz kupić OEM, możesz też Upgrade (aktualizację) jeśli masz Vistę, a aktualizacja jest właściwie pełną wersją, nie OEM. Tyle że przechodzi licencja z posiadanego komputera. I Upgrade prawdopodobnie będzie sprawdzał obecność na dysku Visty lub siódemki przed formatowaniem.

Koszty OEM i Upgrade są zbliżone.

Kiedyś trzeba było kupować z jakimś elementem, aktualnie nie ma takiej potrzeby. Licencja OEM jest ściśle związana z komputerem na jakim system został zainstalowany. Jeśli chodzi o wymianę elementów to inaczej sprawa wygląda jeśli modernizujesz komputer, wtedy powinieneś kupić nowego windowsa, a inaczej jeśli płyta uległa uszkodzeniu i podlega wymianie, a ty możesz to udokumentować.