Załamanie obrazu przy właczaniu komputera

Witam państwa od niedawna mam taki problem gdy właczam komputer po dłuższym wyłaczeniu go, to jak właczam komputer i monitor to przez chwile na monitorze jest załamanie obrazu znaczy komputer włacza sie normalnie ale jak właczam monitor to jak pisze firme monitora to przez chwilke jest taki pasek na srodku jakby sie obraz zalamywal potem na obrazu plyty glownej , i gdy komputer włacza sie do windowsa to tez przez chwile a gdy juz wlaczy sie do pulpitu wszystko jest ok , jakas usterka monitora? czy nie ma sie czym martwic mam to od niedawna moze od 3-4 dni od tego jak zaczely sie te upaly, wszystkie dziala normalnie komputer sie nie wylacza no tylko to co opisalem przez chwile

Witam :slight_smile:

Jeśli jest to monitor kineskopowy to prawdopodobnie zaczyna coś dziać się z układem automatycznie włączającym rozmagnesowywanie lub właśnie z tym układem wszystko jest w porządku, ale monitor znalazł się w obszarze oddziaływania jakiegoś pola elektromagnetycznego, układ go wykrył i uruchamia rozmagnesowywanie - taka jest moja teoria, ale mogę się mylić :slight_smile:

Panoramiczny monitor LCD z podświetleniem LED o przekątnej ekranu 21.5 cali. Natywna rozdzielczość ekranu wynosi 1920 x 1080 pikseli, czas reakcji matrycy to 2 GtG (5 ms) a jasność jest na poziomie 250 cd/m2. Kontrast realistyczny wynosi 1000:1 (dynamiczny 12 000 000:1). Widoczność obrazu wynosi 170 stopni w poziomie i 160 w pionie.

http://www.mixmedia.pl/kupic_img/182/60 … 676225.jpg

To jest ten monitor nie wiem jakiego typu on jest nie znam sie, niby wszystko jest na miejscu bo to trwa jedynie przez chwile do wlaczenia do pulpitu obraz sie zalamuje przez chwile, a takto pozniej wszystko chodzi jak nalezy i jak jest rozgrzany tez jesli sie wlacza i wylacza, dopiero po odstaniu np godziny dluzej czy cos tak sie dzieje jak opisalem

Jeśli to jest LCD FullHD to poprzednia diagnoza jest błędna. Gdyby się tak działo po rozgrzaniu, a nie na zimnym monitorze (i zimnej karcie graficznej) to mogłoby to wskazywać na problem po stronie karty graficznej, bo ona też po jakimś czasie się rozgrzewa, a przegrzana karta graficzna może wyświetlać artefakty na ekranie w pewnych sytuacjach.

Tutaj widać, że problem występuje podczas zmiany rozdzielczości ekranu, więc może być też początkiem problemów z konwerterem znajdującym się w monitorze. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, bo też nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.

Czyli jest sie czego bać?? Moj monitor ma ze 2-3 lata minimum, ale nigdy tak mi sie nie działo, właśnie gdy sie włacza pulpit jest ok, zapomnialem tez dodac ze w ostatnie 7 dni jak sa te upaly komputer podczas pisania na gg wylaczyl sie sam , i dwa razy podczas grania, może to wszystko jest spowodowane wysokimi temperaturami i tez slabym chlodzeniem komputera? , mam tylko jeden wiatraczek na procku

Temperatury też potrafią zrobić swoje i niewykluczone, że słabe chłodzenie może mieć wpływ na to co się dzieje. Generalnie komputery odczuwają wysoką temperaturę i w takie upały należy temperaturę kontrolować. Polecam zmniejszenie szybkości taktowania procesora, np. do 75% czy nawet 50% jeśli się resetuje. Jeśli temperatura w obudowie przekracza 75 stopni to należy zainstalować dodatkowe chłodzenie, np. jeden wentylatorek wciągający chłodne powietrze z przodu obudowy i jeden wyciągający ciepłe z tyłu obudowy - cyrkulacja powietrza pomaga chłodzić wszystkie elementy, a chłodzenie dysku twardego też jest ważne.

W Twoim przypadku temperatura nie koniecznie może mieć wpływ na monitor (konwerter jest w obudowie monitora), ale na kartę graficzną ( jeśli ma chłodzenie pasywne) jak najbardziej. Pytanie brzmi po czyjej stronie leży problem z obrazem - monitora czy karty graficznej, a może kabla je łączącego. Proponuję sprawdzić monitor podłączając do innej jednostki centralnej - jest to proste i powinno rozwiać wątpliwości :slight_smile:

Temperatura procka podczas grania wynosi od 50 do 58 , a gdy nie gram miedzy 40 a 50 , a karta graficzna ma 55 max jak gram , hmn no nie wiem zobaczymy ale dzieki za pomoc, karte graficzna mam zintegrowana z plyta glowna

W takim razie temperatury są prawidłowe i niezbyt wysokie, więc tutaj też raczej nie ma problemu. Tak jak pisałem, że najprostszym rozwiązaniem będzie podłączyć inny monitor do Twojego komputera albo podłączyć Twój monitor do innego komputera - będzie wszystko jasne. Powodzenia :slight_smile: