Załamany obraz zdjęcia z aparatu foto


(Nadia Comaneci) #1

Witam,

Mam problem z prawidłowym wyświetlaniem zdjęć na komputerze. Otwierając fotki wykonane cyfrówką Canon w ACDSee lub PhotoPaint obraz jest załamany. Na otwieranej fotce pojawiają się nakładki w postaci różnych kolorów w poziomie, chociaż w podglądzie w folderze po kliknięciu na zdjęcie obraz jest prawidłowy.

P.S.

Załączyłbym zdjęcie, aby występujący u mnie problem był bardziej jasny, ale nie wiem, czy istnieje na forum taka funkcja.


(goomish) #2

Na początek sprawdź, czy jakiś program graficzny, który ostatnio instalowałeś nie włączył w systemie niestandardowego profilu zarządzania kolorami. Jeśli tak, wyłącz wszystkie niestandardowe.

PS. Wejdź chociażby na fotosik.pl (choć serwisów do wrzucania zdjęć i innych obrazków jest w sieci od groma), wgraj zdjęcie ilustrujące problem i wklej tu link do niego. Kreator sam wyświetli ci odpowiedni link do wklejenia na forum.


(Nadia Comaneci) #3

A jak sprawdzić, czy jakiś program graficzny, który ostatnio instalowałem nie włączył w systemie niestandardowego profilu zarządzania kolorami? Mam ACDSee 2.5, Corela X5, Adobe Master Collection itp. Gdzie to sprawdzić. Kupiłem właśnie dzisiaj ten aparat, a stary wyrzuciłem, bo myślałem, że zepsuł się. Tymczasem w zupełnie nowiutkim mam ten sam problem. Dlatego masz zapewne rację. Problem, że nie wiem, o co chodzi z tym "profilem zarządzania kolorami". Ostatnio instalowałem programy z serii Adobe - InDesign CS5, Illustrator CS5, Photoshop CS5, Adobe Acrobat 9 Pro. Czy gdzieś w opcjach każdego z tych programów, czy w Panelu Sterowania komputera?


(goomish) #4

Nie wiem jaki masz system. W Viście, 7 wystarczy w menu start wpisać zarządzanie kolorami i system sam zaproponuje odpowiedni aplet panelu starowania. W XP nie pamiętam :-). Chyba też jest ikonka w Panelu sterowania. Albo jakiś przycisk gdzieś w okienku właściwości ekranu/karty graficznej. Albo we właściwościach monitora.


(Nadia Comaneci) #5

Mam Windows XP. W Panelu Sterowania - Zarządzanie kolorami we właściwościach monitorach mam: Bieżący monitor - Plug and Play, Domyślny profil monitora - brak.


(stalesz) #6

w XP może sprawdzić kolory w zależności od karty graficznej albo w Panelu sterowania Nvidia Control Panel Adjust desktop colors settings,lub PPM na pulpit Właściwości /Ustawienia /Zaawansowane /Zarządzanie kolorami.Jeśli masz sterowniki do monitora to jej zainstaluj,jeśli nie masz ustaw typ monitora zgodnie z jego marką.Jaki to monitor CRT czy LCD.? W CRTmożesz ustawiać kolory przyciskami.


(Nadia Comaneci) #7

CRT - IBM 901B. Czy muszę do niego pobrać sterowniki? W Panelu Sterowania mam Intel GMA Driver. Żadnego NVidia nie widzę.


(stalesz) #8

Sterowniki powinny być do niego w systemie,lub zbliżone.Raczej sprawdż częstotlowość odświeżania,może być za duża...


(Nadia Comaneci) #9

Sterowniki mam najnowsze. Aktualizuje mi je Driver Genius 10. Zmiana częstotliwości odświeżania z 85Hz na 60 Hz też nic nie pomogła. Może powinienem ściągnąć sterowniki do monitora LG 901B, który posiadam? Zastanawia mnie ten Pulpit - Ustawienia - Zaawansowane - Zarządzanie Kolorami - Bieżący monitor: Plug and Play - Domyślny profil monitora - brak.


(stalesz) #10

Nie sądzę aby to coś pomogło..to raczej wina Twoich programów graficznych.Zrób screen ekranu i wklej go www.imageshake.com


(Nadia Comaneci) #11

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e4a335f1ae578e3c.html


(SilberPunkt) #12

Wejdź na http://imageshack.us/

Kliknij w [browse] i otwórz Twój obrazek.

Kliknij w [Prześlij teraz].

W nowym oknie zobaczysz całą masę linków do Twojego zdjęcia w tym kilka opisanych w kolorze niebieskim. Kliknij w link opisany jako Link

Zaznaczony link skopiuj i wklej na Forum.

:roll:


(Nadia Comaneci) #13

Screen znajduje się powyżej.


(SilberPunkt) #14

Nie widać tu niczego nienormalnego. Wkleiłeś fragment swojego pulpitu z ikonami i standardową tapetą Idylla - wszystko wyświetla się prawidłowo.

Z tego co zrozumiałem, to problem tyczy się zdjęć z aparatu - wrzuć więc na Fotosik zdjęcie, które u Ciebie wyświetla się nieprawidłowo.

:roll:


(Nadia Comaneci) #15

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/edcd3774c56c1c58.html

Mam jakiś problem z wklejenien fotki, więc wysyłam linka.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6a332f0c2dc67f2.html

Na poglądzie wszystko jest w porządku. Załamanie pojawia się po otwarciu pełnego zdjęcia w programie ACDSee lub Corel PhotoPaint.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/32aa1686d2eeee80.html


(SilberPunkt) #16

Możliwości są dwie:

  • masz problem z aparatem/kartą pamięci - zdjęcia zapisują się już z błędem w momencie ich wykonania;

  • masz problem z przenoszeniem zdjęć do komputera/odczytem ich z karty;

Miałem kiedyś identyczny problem i też objawił się zimą. Moja cyfrówka zaliczyła glebę (a konkretniej - beton) i podczas upadku połamały się zaczepy klapki baterii co skutkowało tym, że baterie nie były odpowiednio dociskane. Efekt był taki jak na Twoim zdjęciu. Pomagało dociskanie klapki palcami ale na dłuższą metę było niewygodne i mało skuteczne - skończyło się wymianą aparatu.

Jeśli u Ciebie zdjęcia w samym aparacie po ich zrobieniu wyświetlają się na jego wyświetlaczu bez błędów to pokombinuj z przenoszeniem ich do kompa - spróbuj w inny sposób.

:roll:


(Nadia Comaneci) #17

Ale to są pierwsze cztery zdjęcia wykonane zupełnie nowym aparatem. W dodatku nie wychodziłem na podwórko, lecz uchyliłem tylko drzwi w pokoju. Stary wyrzuciłem, bo myślałem, że to wina sprzętu. Najwidoczniej popełniłem błąd, pozbywając się sprawnego jeszcze sprzętu. Nie sądzę, aby to był problem z aparatem, bo problem powtarza się. Na wyświetlaczu w aparacie też wszystko jest OK.