Założenie portalu jako działalność gospodarcza


(tndek) #1

Witam. Planuję założenie portalu zawierającego artykuły oraz reklamy z których czerpałbym główny dochód (AdSense, reklamy innych firm). Początkowo szukałbym współpracowników do pracy darmowej, jednak jeśli rozwój strony pozwoli, umożliwiłbym wypłatę honorarium redaktorom za ich pracę. Czy musiałbym rejestrować portal jako działalność gospodarczą?


(bubon) #2

Jeżeli Twoja działalność będzie prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły to powinieneś zarejestrować swoją działalność, ze wszystkii konsekwencjami (ZUS, podatki).

Tutaj masz definicje legalne (ustawowe) działalności gospodarczej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Działalność_gospodarcza#Definicje_legalne


(tndek) #3

Niezupełnie chodzi o ciągłą działalność, przynajmniej pod względem finansowym. Początkowo zależy mi wyłącznie na dzieleniu się wiedzą poprzez publikację odpowiednich tematów w związku z tematyką serwisu. Jedynym źródłem pewnego zarobku byłyby reklamy przy współpracy np. z Google AdSense, jednak z tego co mi wiadomo, posiadając AdSense nie trzeba mieć działalności - rozliczam się jako osoba fizyczna. Również redaktorzy serwisu nie czerpaliby zysków, przynajmniej do momentu, gdy uznam że na reklamach zarobiłem tyle, iż mogę zobowiązać się do płacenia im honorarium. Mógłbym dopiero wtedy zarejestrować taką działalność?


(bubon) #4

Możesz zarejestrować działalność później, grunt żeby skarbówka i zus w razie kontroli podzielały Twój tok myślenia.

Najlepiej zapytaj na forum prawnym, tam ci odpowiedzią pasjonaci prawa a nie pasjonaci IT i komputerów.

http://forumprawne.org/


(Patron13) #5

Najlepiej zainteresuj się czymś takim jak inkubatory przedsiębiorczości. Sam tam działam i to załatwia sprawę firmy na maksymalnie 2 lata. :wink: