Zamiana ATA na SataII - czy warto?

Witam,

Posiadam płytę Asus P5LD2 do tego dysk Seagate Baracuda 7200.9, ATA 100, 80 GB i do tego na osobnej taśmie nagrywarka DVD NEC też na tej szerokiej taśmie.

Pytania:

  1. czy warto w ogóle zmieniać HDD na SATA II? Co da taka zamiana? Zaznaczam, że nie idzie o pojemność - wykorzystuję 1/3 tych 80GB.

  2. czy jednoczesna praca HDD Sata II i w/w nagrywarki będzie miała jakiś wpływa na szybkość systemu? - dwa standardy ATA i SATA choć na osobnych taśmach.

Pozdrawiam

Zmiana na SATA da ci głównie wygodę użytkowania ponieważ nie masz tej szerokiej taśmy tylko cienki przewód. Dzieki temu jest lepsze chłodznie w obudowie. Jeżeli chodzi o szybkość dysku SATA to nie zauważyłem duzej różnicy między wydajności między SATA a ATA. Modernizowałem kompa i całkowicie zrezygnowałem z taśm ATA na rzecz SATA, zarówno w dysku jak i w napędzie DVD.

1: Nie opłaca się zmieniać nie odczujesz praktycznie żadnej różnicy

2: Nie będzie miała wpływu

przy tej barakudzie którą masz myśle że nie będzie specjalnej różnicy… zresztą możesz jej prędkość przetestować np programem: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=47&id=600

Ja mam podobne pytanie ;] Ja mam system na bardzo starej barakudzie 4 40gb ;] i wynik w HDtach na niej to 52,5mb/s ;] porównując wyniki dysków w SATa 2 w moim wypadku byłby duży wzrost wydajności?

Uważam że nie duży. Natomiast jak zepniesz dwa takie same dyski SATAII w RAID to odczujesz bardzo dużą różnice na korzyść SATAII

Wlasnie różnica w wydajności będzie jeżeli bedziemy odczytywac pliki i kontroler bedze zajety czyms innym. Wtedy transfer w bufora do kontrolera bedzie przebiegal z predkością 300 mb/s a przy ATA mamy 100 mb/s czyli różnica bedzie ale przy drobnych plikach