Zamiana dysku z innego laptopa?

Jest mozliwe zeby zamienic dysk SATA z laptopa TOSHIBA z systemem XP Home do laptopa ACER? Istniej jakas mozliwosc aby przywrocic dysk z Acer do czystej, surowej struktury tak jak nowy dysk, chodzi mi o to ze mam jakies bledy na dysku, badz dysk jest uszkodzony, bo nie moge przywrocic obrazu Visty, otoz po przez narzedzie “fdisk” usunalem ta ukryta partycje tam gdzie byla vista, bo chcialem zainstalowac XP, ale tak mi sie wszystko popieprzylo ze teraz to juz nic sie nie chce instalowac…

Bardzo wątpię żeby system powstał po takiej operacji (całkiem inne sterowniki). Najprawdopodobniej ACER po takiej manipulacji przywita cię bluescrenem.

Dysk powinieneś móc bez problemu przełożyć, jeżeli oba są rozmiaru 2,5".

Jednak jeżeli przekładasz dysk z systemem operacyjnym z 1. komputera/laptopa do 2. to aby z niego korzystać musisz sformatować dysk i ów system operacyjny ponownie zainstalować. Windows działa tylko pod tym komputerem na którym został zainstalowany, tzn. na innym komputerze też może i będzie działał, jednak będzie wywalał masę błędów itp. itd.

Możesz przywrócić surowy dysk, robiąc format dysku. Jeżeli błędy związane z dyskiem o których mówisz są błędami technicznymi to raczej nic już poza wymianą dysku nie możesz zrobić, jednak jeśli coś poprostu nie hula, wyskakują różnego rodzaju błędy, to jest szansa że po formacie wszystko wróci do normy (jak dysk jest nowy to tak prawdopodobnie jest). Często tego typu błędy są winą intensywnego korzystania z dysku, brak sensownego podziału na partycje, nie wykonywanie okresowo defragmentacji dysku, posiadanie gołych plików na dysku (bez folderów) np. C:\acdc - the jack.mp3 itp.

Format możesz wykonać programem GParted - wypal na płytę, uruchom ponownie kompa z płyty, sformatuj partycję.

Tu masz dokładniejszą instrukcję do GParted

Instrukcja instalacji windowsa xp - z vistą jest prawie tak samo.

Pozdrawiam :slight_smile:

Istnieje jeszcze coś takiego jak zerowanie dysku. Służy m.in. ono do bezpowrotnego usuwania danych, a przy tym naprawia ono logidzne bad sectory - nie fizyczne ! Możesz i tego spróbować, jeśli jesteś przygotowany na to, że możesz go wyrzucić, gdyż jesli braknie CI prądu podczas zerowania, teoretycznie nic nie powinno się stać - ale w praktyce to zazwyczaj przynosi odwrotny skutek.

Tutaj znajduje się poradnik do przeprowadzenia tej czynności.