Zamiana wentylatora w zasilaczu?

(Gloup) #1

Mam zasilacz Feel II 350 W, i wentylator zamontowany w nim jest w tej chwili najgłośniejszym elementem w kompie. Czy jeżeli włożę ten wiatrak

to będzie wystarczający do chłodzenia zasilacza?

Obudowę mam cały czas otwartą, więc chodzi mi o chłodzenie tylko zasilacza.

(Clubbasse207) #2

dożuć ze 20 zł i kup nowy zasilacz bo ten feel to nie teges :stuck_out_tongue:

za ok 60 -70 zł kupisz fortrona na allegro będzie lepszy niż ten co masz teraz

Złączono Posta : 24.05.2007 (Czw) 10:33

nie jest to rozsądne :stuck_out_tongue:

(Michal Kolatek) #3

Jak kontroler obrotów w ''zasilaczu''* podaje 3000 rpm to nowy wentyl dużo nie da, i ciekawe jak się grzeje może musi tak wyć, te złomy nie mają wybitnej wydajności, niższa sprawność (%) = większe grzanie, marnuje e. elek. na ciepło.

Lepiej go zmień, za 50 zł można kupić np Frotrona, lub zmierz jakie podaje napięcia, podobno posiada jakieś zabezpieczenia, jednak wątpię w ich działanie.

Amacrox AX-400-PNF 110 zł, cichy, bezpieczny dla kompa i wykonała go firma nie traktująca odbiorcy w stylu: masz, to ciesz się że działa.

* - nie uznaje go za zasilacz

(Gloup) #4

<26dB, a wiatrak o który pytałem <9dB.

Chodzi mi o możliwośc wyciszenia maksymalne obecnego zasilacza, w planie mam wycięcie także kratek na wlocie i wylocie powietrza.

(Michal Kolatek) #5

Wierzysz w te parametry? Nie ma 9db, Amacrox jest cichy.

I po co się męczyć? Lepiej kup dobry cichy zasilacz niż mieć badziew, i jeszcze bawić się w wycinanie kratek.

(Draakus) #6

Bez przesady jak nie będzie podkręcał sprzętu to ten zasilacz ujdzie. Oczywiście każda modernizacja sprzętu będzie zwiększała możliwość spalenia się czegoś w kompie ale nie ma co panikować.

Wydawanie 47 zł na nowy wiatrak i to jeszcze do takiego zasilacza to poroniony pomysł. Kup wentyl Arctic Cooling 12cm ale z obrotem 1000-1200 będzie równie cichy jak ten Scythe, znacznie wydajniejszy i znacznie tańszy ok. 15-18zł, 800rpm to jednak za mało.

(Michal Kolatek) #7

Chyba w tłumie nie widomych, bez o/c jest słaby, może coś tam poprawili w stosunku do pierwszej wer, ale dalej jest to low-end.

Wiadomo jeden napisze Frotrony z allego są złe, drugi podłapie bo widocznie ma $ , i też jedzie po tych modelach, trzeci a co tam dobry tylko nie podkręcaj :x

Jakość, wystarczy porównać same blachy, Seasonic zrobi z zasiłki pancerną skrzynkę Feel wygina się w rękach, tanie kondensatory padają w niektórych sztukach, i inne tanie elementy. Wystarczy popatrzeć na parametry, MC 350 vs F2 500W, na tabliczce są podane wartości napięć, dużo się nie różnią, ale 500W feel2 ma 500W ciekawe skąd?

(Draakus) #8

Nie twierdzę że Feel to zasilacz pełną gębą, nie mówię że na da sie do wydajnych/średnio wydajnych konfiguracji. Ale nada się do komputera w którym się pisze, ogląda, słucha z rzadka gra czyli nie obciąża go. To oczywiste że dużo lepiej i bezpieczniej byłoby zakupić pełnoprawny zasilacz. Ale do nieobciążonego peceta jak już go ma, to bólem serca i nie powiem czego jeszcze można go wsadzić.

(Michal Kolatek) #9

Jak trafił się lipny, i nie trzyma napięć, to po pewnym czasie zacznie niszczyć sprzęt, kondensatory/dyski.

(Clubbasse207) #10

bo są ;]

leżaki urzywane i poserwisowe ;]

ale lepsze niż feel :stuck_out_tongue:

oczywiście mam tu ma myśli fortrony te z allegro

do nowych kupionych normalnie w sklepie nie mam zastrzeżeń :stuck_out_tongue:

(piotrekplay) #11

taaak?

to ten pewnie też do niczego...

http://www.allegro.pl/item197866585_zas ... _nowy.html

(Clubbasse207) #12

jej chodziło o te szroty za 60 - 70 zł ;]

do nowych nic nie mam :slight_smile:

(Michal Kolatek) #13

Szroty nie szroty, chodzi dobrze, wole jechać na szrocie niż na Coloriscie, jeśli zasiłki nie stały w zawilgoconej piwnicy szczury nie zeżarły kabli to ok zasiłki :stuck_out_tongue: , do kompów napędzanych codegenami itp dobra alternatywa.

(Draakus) #14

Ja mam właśnie takiego "szrota" od przeszło roku i mówię Ci że piszesz bzdury. Wyśmienicie trzyma napięcia, znośne okablowanie i równie cichy jeśli nie cichszy od tych zasilaczy za 100, 200 i więcej zł. Do konfiguracji do starszych P IV czy Athlonów nie ma lepszych zasilaczy, z podanych wyżej powodów i ceny. Dopiero do nowszych podzespołów trzeba już zasilacza z mocną linią 12V i oczywiści dobrą marką.

(Members92) #15

ja bym tego szrotem nie nazwał ,sam mam Fortrona 400w i chodzi mi wyśmienicie i za taką cene to najlepszy zasilacz i tyle na ten temat.

(Chrucik) #16

Popieram przedmówców FORTRON rządzi !!

Sam mam i sobie chwalę jest cichy trzyma napięcia ma;

Sprawdzałem miernikiem.... a najgłośniejszy mam teraz wentyl wyciągający ciepłe powietrze .... tak że wymianka na fortrona będzie 100% dobry wydatek !!

(Grzesiekk) #17

Ciekawi mnie na jakiej podstawie padają owe stwierdzenia: "trzyma napięcia".

GLOUP skoro tak bardzo zależy Ci na wyciszeniu to załóż markowy wentylator (możliwie największy) i tyle.

(Draakus) #18

Teraz już wiesz Grzesiekk, czy masz jeszcze jakieś wątpliwości.

(Gloup) #19

Mój zasilacz nie sprawia mi problemów, a każdy nowy nawet najcichszy zaczyna szumieć po roku pracy po 16 godzin dziennie.

Postanowiłem kupić 12 cm Arctic Cooling, do tego regulator obrotów i stopniowo obniżać prędkość, oczywiście monitorując temperaturę na zasilaczu.

(Grzesiekk) #20

Dobre rozwiązanie.

Mam dalej wątpliwości, bo też chciałbym sprawdzić czy mój zasilacz "trzyma napięcia", ale mój miernik cyfrowy ( 60 zł) nie potrafi zmierzyć milisekundowych, niepożądanych wahnięć (odchyłek). Potrafi co najwyżej zmierzyć orientacyjną wartość napięcia np.: 12,22V. I nie wiem czy miernik za 330zł da sobie z tym radę czy potrzebna specjalistyczna aparatura, dlatego też mnie to ciekawi jak Wy to mierzycie?? Proszę o odpowiedź.