Zamulający komputer, nie działa aplikacja Zdjęcia

Niestety dysku nie przyspieszysz, znaczy mógłbyś spróbować defragmentacji, o ile nie robiłeś, ale wyniki rzędu 100-50 są raczej słabe. Większość nowych hdd zaczyna gdzieś pomiędzy 150-200 i kończy 100-150. Windows niestety swoje waży, mógłbyś lżejszą przeglądarkę do zdjęć pobrać, ale… to leczenie objawów :wink:

Trwa skanowanie i naprawianie dysku. Aktualnie stoi na 15% od jakiegoś czasu.

Czasem trzeba cierpliwie poczekać.

Owszem, ale mam nadzieję, że nie kilka dni.

:grinning: Niestety, to sposób sprawdzania i naprawy systemu plików “stary jak świat”, z tym poleceniem CHKDSK, którego ja np. nie stosuję. Właśnie z powodu długotrwałości.

A jak długo mniej więcej może trwać i kiedy zacząć się martwić jak nie ruszy z tego 15%?
Nie chcę blokować komputera na kilka dni, a pamiętam, że kiedyś robiłem ten skan i trwał maksymalnie kilka godzin.

Jutro niedziela, idź nad jeziorko, jak do wieczora nie skończy to z czystym sumieniem wyciągaj wtyczkę :wink:

Ważne dane mam na partycji D i kopię zapasową na dysku zewnętrznym. Najwyżej ten pójdzie na złom.

Smart wykazuje błędy odczytu, pomimo że seagate, wygląda że atrybut w tym modelu jest monitorowany i wykazuje. Więcej wykazane jest błędów zapisu. Takie wyniki mogą wskazywać na problemy z głowicami bądź problemy z powierzchnią ,BF" jest niezerowe. Jeśli wstrząsy były ponad dopuszczalną tolerancję nie bez wpływu bez wpływu na uszkodzenia. Aby sprawdzić co do stanu powierzchni, potrzebny by był wykaz z programu MHDD czy Victoria ale ze środowiska PE np. Hirensa czy Strelca. Przedstawiony wykres z benchmark, jak był przeprowadzony z poziomu systemu który działa niepewnie. Taki wynik nie jest pewny, jedynie jak benchmark dało się przeprowadzić do końca, może wskazywać że nie ma bad sektorów. Jednak mogą być wolne sektory , które mogą wpływać na działanie z problemami, niektórych programów czy odczyt danych. Jeśli chodzi o CHKDSK, to nieraz po jego działaniu jest gorzej wynikające ze stanu dysku, bądź uszkodzeń samych plików z innych przyczyn jak ze stanu dysku, jak nagłe wyłączenie zasilania, wirusy.

Czyli szykować się na wymianę dysku?

Hej,

Jeszcze nie, ale trzeba kontrolować kondycję dyski i sprawdzać, czy atrybut 01 się nie zwiększa.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Jeszcze nie, choć ten jest nadzwyczaj wolny, ale generalnie sprawny. Warto by jednak wstawić dysk SSD.
Użyj programu FixWin10 według kolejności zaznaczonej na obrazku.
https://www.majorgeeks.com/files/details/fixwin_for_windows_10.html
Naprawa%20systemu
Stosuj się do instrukcji pojawiających się na ekranie podczas tej naprawy.
Jeśli ta operacja nie pomoże, pozostaje jeszcze tzw. odświeżenie systemu lub - w końcu - reinstalacja.
Uwaga! Aplikację “Zdjęcia Microsoft” można pobrać i zainstalować z tzw. Sklepu Windowsa.

No nie wiem, czy tak nadzwyczaj wolny. Generalnie to dysk z RPM 5400 i tylko 8 MB buforem. Do tego obciążenie po stronie systemu i mamy takie transfery. By trochę je przyśpieszyć, w przypadku klasycznego talerzowca trzeba by mieć dysk z RPB 7 200.

Co ten program robi konkretnie?

Wszystko tam jest po kolei napisane. W każdym razie, program tworzy punkt przywracania “w razie czego”, naprawia obraz systemu Windows jaki pracuje na komputerze, przywraca i rejestruje z powrotem składniki (aplikacje) standardowe, które nowo instalowany system zawiera w sobie, no i wreszcie sprawdza system plików na dysku. Jest to ostatnia “deska ratunku” przed odświeżeniem systemu (jeśli w ogóle się da to zrobić?) lub reinstalacją systemu od nowa.