Zamulony laptop Acer, konieczny format?

Witam wszystkich!

Przez półtora roku użytkuję laptopa Acer Extensa 5630EZ, mam zainstalowana od nowości Windowsa Viste. Od pewnego czasu komputer bardzo długo mi się włącza, podobnie jest z wyłączaniem. Zastanawiam się jak temu zapobiec. Wiele osób proponowało mi formata, ale szczerze powiedziawszy nigdy nie robiłam formata na laptopie, czytając wątki na forum na ten temat wyczytałam o jakichś plikach Recovery, które mogłyby coś skomplikować, dokładnie nie wiem o co chodzi (chciałabym sformatować tylko dysk C na którym jest zainstalowany system, dysk D miałby pozostać bez zmian). Poza tym jeśli ten format byłby konieczny wolałabym zainstalować już XP, teraz znowu pojawia się pytanie czy po Viscie można od razu zainstalować XP i czy nie zostaną po niej jakieś przeszkadzające pozostałości. Proszę o pomoc w tej sprawie :slight_smile:

1.Musisz mieć oryginalnego XP-ka żeby go zainstalować.

2.Wpisz w google instalacja systytemu vista lub XP.

Mam oryginalnego XP :slight_smile: Dlatego właśnie pomyślałam o nim.

Nie istnieje coś takiego jak “formata”, jest za to (re)instalacja systemu często związana formatowaniem dysku.

Nie plikach tylko partycji recorvery - szczegóły masz w instrukcji od swojego laptopa.

Był już kiedyś instalowany na innym komputerze? To wersja BOX czy OEM?

Sprawdź przed instalacją czy producent udostępnia sterowniki do tego modelu laptopa dla Windowsa XP

Xp był instalowany, ale na zwykłym PC, wszystko działało poprawnie. Nie wiem jak mam sprawdzić czy to OEM czy BOX, nie znam się na tych sprawach dlatego prosiłam o jak najprostsze wyjaśnienie :slight_smile:

Laptop to też zwykły komputer tylko w mniejszej obudowie i dla systemu nie jest istotne na jakiego typu komputerze był instalowany.

Jestem przekonany, że masz na 100% licencję na jedno stanowisko.

Czyli:

  • jeśli to jest wersja BOX - po skasowaniu z poprzedniego komputera możesz zainstalować na innym,

  • w przypadku OEM nawet po skasowaniu z poprzedniego komputera, zgodnie z licencją nie możesz go ponownie zainstalować na drugim komputerze.

Niestety okazało się, że masz rację. To wersja OEM :frowning: Cóż proszę w takim razie o pomoc w “odmuleniu” mojego laptopa, próbowałam kiedyś programu Cleaner, ale nic to nie dało. W sumie problem tkwi tak jak pisałam tylko przy włączaniu i wyłączaniu, bo podczas użytkowania wszystko pracuje jak należy.

Odinstaluj zbyteczne oprogramowanie, którego nie używasz, wyczyść ponownie za pomocą CCleanera i zdefragmentuj dysk np. za pomocą programu Defraggler http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html

PS. W ostateczności przeprowadź ponowną instalację systemu za pomocą partycji recorvery pamiętając, że wszelkie dane i programy zainstalowane przez ciebie zostaną skasowane (na pewno z partycji systemowej a często także z innych partycji)

Hey! Nie bój się reinstalacji systemu, operacja nie jest trudna, a będziesz miała świeży system i na pewno wszystko będzie ci dobrze działało, musisz tylko zrobić sobie pewne zabezpieczenia przed przeinstalowaniem systemu. Nie rezygnuj z fabrycznej Visty. Mimo wielu niezbyt pozytywnych opinii, jest to dobry system, działa dobrze i bezproblemowo. Mam w domu dwa laptopy z vistą x86 i x64 i wszystko śmiga bez żadnych problemów. Ty przede wszystkim przed reinstalacją visty zrób sobie kopię własnych dokumentów na jakimś nośniku zewnętrznym oraz kopię systemu na płytkach za pomocą programu recovery, który powinnaś mieć zainstalowany w laptopie. Jeśli nie orientujesz się, to poczytaj instrukcję. Powinno tam być opisane, ci i jak. Jeśli ci się to uda, to możesz przystąpić do reinstalacji bez obaw. Zrestartuj komputer i w momencie pojawienia się logo acer wciśnij /na wszelki wypadek kilkakrotnie/ klawisz F8. Pojawi się konsola odzyskiwania systemu. Wybierz opcję - napraw komputer - i dalej postępuj według prostych instrukcji instalatora. Vista w laptopie zostanie przywrócona do wersji fabrycznej. Cała operacja potrwa ok 30 - 40 minut i zostanie sformatowana prawdopodobnie tylko partycja C, pozostałe partycje powinny zostać nienaruszone. Gdybyś odzyskiwała system z przygotowanych wcześniej płyt, to sformatowane zostałyby wszystkie partycje w laptopie. I tym różni się odzyskiwanie systemu z dysku od odzyskiwania z płyt. Płyty są potrzebne po to, gdyby przypadkowo został uszkodzony program recovery lub obraz systemu na ukrytej partycji w laptopie. Jest to bardzo niezbędna kopia bezpieczeństwa i powinno się ją wykonać od razu po zakupie laptopa i zainstalowaniu świeżego systemu. Z tego, co wiem, wielu użytkowników laptopów lekceważy ją, a potem mają problemy z odzyskaniem systemu. I nie wyrażaj się tak brzydko “formata” :frowning: tak piszą i mówią tylko małe dzieci :slight_smile: Powodzenia :slight_smile:

Dziękuję za informację, spróbuję zrobić wg. Twoich wskazówek, dam znać jak mi poszło. Nie zrobiłam kopii bezpieczeństwa zaraz po zakupie laptopa, ale naprawię swój błąd :slight_smile: Co do określenia “format” nie znałam innego, jak mówiłam nie jestem zbytnio obyta w świecie komputerów, ale dziękuję za uwagę teraz nie będę już pisała jak małe dziecko :slight_smile:

Po jakimś czasie użytkowania laptopa nie zawsze da się to naprawić i zrobić kopię systemu, ponieważ zdarza się uszkodzić program recovery. Dlatego tak ważne jest zrobienie tego na samym początku, kiedy jeszcze wszystko dobrze działa. Spróbuj, jeśli zadziała, to wszystko ok. Kliknij na program recovery i wybierz w opcjach kopię systemu, czy jakoś tak. Przywrócić system do wersji fabrycznej wciskając przycisk F8 przy uruchamianiu laptopa można wykonać bez robienia kopii systemu. Jeśli nic nie będzie u ciebie uszkodzone, to przywrócenie systemu powinno zadziałać bez problemow.

Masz pewnie za dużo programów w autostarcie. Jakiś komunikator, autoaktualizacja JAVA, Addobe, googleupdate.exe itd.

Zobacz w CCleaner zakładka uruchamianie.

Wiele programów domyślnie ma zaznaczony start razem z Windows.

Reinstalacja systemu nic nie pomoże jeśli nie będziesz tego pilnowała, po paru tygodniach wszystko wróci do “normy”.

Mam XP ponad cztery lata i śmiga jak nowy.