Żargon informatyczny, sieciowy

(Elviszop) #1

Witam!

Wybaczcie moje, być może, lamerskie pytanie, ale jestem nowy w tym temacie.

Czy ktoś może mi wyjaśnić co znaczy pojęcie "zdownloadowania serwera", przed jego wyłączeniem? :slight_smile:

Pozdrawiam wszystkich

(roobal) #2

Od kiedy w języku polski występuje w ogóle słowo zdownloadować? Osobiście nie spotkałem się z takim pojęciem, można się tylko domyślać, że albo chodzi o zapis jego konfiguracji albo tworzenie migawek, tzw. snapshot. Można wiedzieć skąd wziąłeś te pojęcie.

Pozdrawiam!

(pysiu) #3

Pewno to znaczy żeby coś pobrać do końca zanim serwer zostanie wyłączony :slight_smile: tak podejrzewam :slight_smile:

(Gregorsi) #4

Gdzie to znalazłeś?

Jeszcze nie spotkałem takiego pojęcia.

(Kpc21) #5

Słowo "download" znaczy po angielsku "pobierać dane z serwera na komputer lokalny" (aspekt niedokonany). Z jego pomocą ktoś utworzył neologizm "zdownloadować", czyli "pobrać dane z serwera na komputer lokalny" (aspekt dokonany).

"Zdownloadować serwer przed jego wyłączeniem" - skopiować wszystkie dane z serwera, zanim zostanie wyłączony. Tak to interpretuję i od strony językowej to ma największy sens.

(bubon) #6

Nie chodzi o zdownloadowanie serwera przez wyłączeniem tylko o zdownowanie serwera przed wyłączeniem.

Komenda down w systemie Novell używana jest przed fizycznym wyłączeniem serwera.

Polecenia to zamyka otwarte pliki, zamyka połączenia sieciowe - przygotowuje serwer do fizycznego wyłączenia.