Zarządzanie kontami i partycje w XP home

Witajcie.

Zwracam się do was z następującymi problemami:

Miałem jeden dysk C: na którym był i XP i inne programy (wiem nierozsądne, ale głupi byłem :smiley: ) i nadszedł dzień gdy wirus zaatakował system i musiałem usunąć pliki systemowe. Konieczna była reinstalacja XP’ka. Utworzyłem więc dysk D: na którym go zainstalowałem.

  1. Chcę zrobić by dysk D: był dyskiem C: i na odwrót.

  2. Z obecnego dysku C: chcę pousuwać stare pliki systemowe i zostawić same aplikacje. Jednak system nie pozwala mi na to.

  3. Chcę jakoś spartycjonować dysk C: bez usuwania plików. Jaki program polecacie - niekoniecznie darmowy i po polsku. Czytałem że Partition Magic w wersji Trial pozwala tylko zobaczyć jak działa program a nie wykonuje żadnych operacji na dysku (ale sam to sprawdzę).

  4. Utworzyłem kilka kont użytkowników. Chcę by Administrator miał dostęp do dysku C: i D: a reszta użytkowników do E:, F: i G:. W Professional’u zrobiłbym to chyba bez problemów ale w Home nie wychodzi - jest może jakaś nakładka lub program?

To na razie tyle. Nazbierało się trochę ale liczę na waszą pomoc.

Jest możliwość zmiany litery dysku , ale gdy programy mają pozapisywane w rejestrze lub swoich własnych plikach konfiguracyjnych ścieżki dostepu np. “D:\Tools\CPU-Z\config.cfg”, ty zmieniając literkę dysku zrobisz im niemiłą niespodziankę. #-o Generalnie litery dysków można zmieniać tylko na napędach DVD/PENDRIVE/Dyskach z danymi. Jeśli chcesz żeby wszystko działało to nie ruszaj dysku systemowego.

To są instalki i ja chcę by one zostały. Nie ma tam żadnych zainstalowanych programów bo wszystko stawiałem od nowa. Chcę tylko zamienić litery dysku tak żeby wszystko grało i i żeby mi windowsa czytywało.

Mam jeszcze taki problem. Mam niedziałającego Windowsa na C: a ten na którym pracuję jest na D:. I chcę się sformatować dysk C: ale tam jest boot.ini. Na D: go nie ma. W takim razie jeśli na dysku D: na którym jest Windows nie będzie pliku bootującego czy komputer uruchomi się bez problemów? Czy boot.ini jest tworzony dopiero wtedy gdy pojawia się inny system?

Zrób sobie definitywny porządek:

  1. Dane na dysk zewn. lub archiwum na kilka płyt DVD

  2. Zaorać dysk formatem, zrobić ładnie partycje

  3. Zainstalować na świeżo na C

Czas operacyjny: kilka godzinek :smiley:

Nie mieszać z boot.ini, zmianami literek dysków…