Zasięg LTE z anteny kierunkowej

Witam.

 

Zastanawiam się nad zmianą dostawcy internetu z orange na cyfrowy polsat. Zastanawiam się, czy przy użyciu anteny kierunkowej uda mi się korzystać z internetu LTE,

http://pics.tinypic.pl/i/00612/v7mkmeohklgc.png

Czy ktoś obeznany w temacie może mi powiedzieć, czy jest szansa abym mieszkając w Rościszewie mógł korzystać z LTE?

Najlepiej gdyby wypowiedzieli sie w tej sprawie spece od LTE z Cyfrowego Polsatu. Rozmowy telefoniczne sa nagrywane i archiwizowane, wiec gdyby po podpisaniu umowy cos nie dzialalo, to mozna byloby sie powolac na wczesniejsze rozmowy/zapewnienia i lawiej uniewaznic/rozwiazac umowe.

Obawiam się że nie będziesz w stanie korzystać z LTE nawet mając porządną antenę kierunkową.

W tej mapce brak informacji o skali i ukształtowaniu terenu ale raczej jesteś zdecydowanie za daleko (zakładam że te kolorowe plamy mają określać gdzie jest zasięg).

Poza tym te mapki zasięgu jakie prezentują nam operatorzy są wariantem optymistycznym, pokazują gdzie da się odebrać sygnał przy idealnych warunkach pogodowych/elektromagnetycznych i przy niezasłoniętym tzw. “widoku” na nadajnik.

Rzeczywisty zasięg w typowych warunkach jest mniejszy zbliżając się do granic rejonu rzekomego zasięgu jakość sygnału znacznie spada tak że prędkości jakie da się osiągnąć są znacznie niższe niż w samym centrum gdzie sygnał jest najmocniejszy i często będzie zrywane połączenie.

Dodatkowo idealne umieszczenie anteny żeby mieć możliwie najmocniejszy zasięg w danym miejscu to gdzieś bardzo wysoko powyżej wszystkich budynków znajdujących się między tobą a nadajnikiem bo zabudowania powodują odbicia sygnału i spadek jego siły/jakości.

Niestety sygnał LTE jest bardzo podatny na zakłócenia.

Użycie silnej anteny kierunkowej ma sens gdy jesteś blisko granicy zasięgu ale jeszcze nie poza tą granicą.

Pewne źródła donoszą, że jeden z nadajników LTE znajduje się w Rachocinie - co jest wg. mnie raczej niemożliwe. Zakładając, że tak jest odległość jaka dzieli mnie z tym masztem to około 5 km w lini prostej, dodatkowo jest on dobrze widoczny. Czy takie warunki stwarzają możliwość korzystania z LTE? 

Kiedyś w szkole uczyli mnie, że przy użyciu anten kierunkowych które się widzą można połączyć się z WiFi nawet na odległość 100 km. Nie wiem czy to prawda i jak to jest w przypadku LTE.

ByczY , po pierwsze LTE to nie WiFi, LTE pracuje na zupełnie innych częstotliwościach niż WiFi i właściwości sygnału LTE (związane po części z częstotliwością a po części z samym protokołem) są zupełnie inne.

Po drugie to musiałbyś mieć antenę kierunkową dedykowaną do LTE, anteny dedykowane do cyfrowej TV lub do WiFi mają odpowiednie filtry częstotliwości zwiększające ich efektywność przez eliminację sygnałów z innych częstotliwości eliminując między innymi właśnie częstotliwości LTE.

A zakup anteny kierowany niesprawdzonymi doniesieniami o nadajniku jest pozbawiony sensu, tego nadajnika może tam nie być wcale albo może to być jakiś nadajnik ale do czegoś innego albo może to być nadajnik LTE ale nie wiadomo którego z operatorów.