Zasilacz awaryjny ups - wymiana akumulatora


(Archimond55) #1

Witam, mam w domu 2 zużyte upsy. Zużyte w takim sensie, że działają, ale już nie podtrzymują napięcia gdy zabraknie prądu. Rozkręciłem je by zobaczyć co mają w środku: są tam standardowe akumulatory 12V 7Ah. I teraz moje pytanie: czy wystarczyłoby tylko je wymienić na nowe np. takie i działałyby jak nowe?

 

Dodam zdjęcia starych:

 

-http://i.imgur.com/KRZwUAD.jpg - aktualnie ma napięcie 13.1 V

-http://i.imgur.com/BZe0b49.jpg - aktualnie ma napięcie 12.4 V

 

Czy to świadczy o ich zużyciu?


(hindus) #2

Jeśli mają takie napięcia będąc w pełni naładowanymi, to ewidentnie są zużyte. Sprawdź tylko czy nie jest winny kontroler ładowania (może ładuje do zbyt niskiego napięcia). Jeśli nie ma żadnej “sprytnej” elektroniki jak w akumulatorach do laptopów (licznik ładowań, elektronicznie sterowana pojemność) to powinno się udać.


(j24) #3

Mam pozytywne doświadczenia co do takiej wymiany. Mam UPSa wiekowego i służy mi drugi akumulator i jest OK. Poprzedni nie trzymał prądu.


(drunkula) #4

Jak najbardziej powinno pomóc, warto też porównać ceny akumulatorów do UPS i central alarmowych - nie wiem jak aktualnie, ale pare lat temu identyczne akumulatory do upsów bywały kilkadziesiąt procent droższe. W ogniwa “specjalnie dedykowane do UPS” nie uwierzę - miały te same oznaczenia modelu :wink:


(Archimond55) #5

 

Tak były w pełni naładowane. Jak sprawdzić kontroler ładowania ? 

 

 

Szukałem i raczej nie ma dużej różnicy w cenie - koło 60 zł jeśli doliczymy koszty kuriera (Janusze alledrogo) :D 


(hindus) #6

Jedyna różnica jaka może wystąpić, to podatność na pracę buforową i wydajność prądowa takiego akumulatora. Jeśli UPS ma wyższą moc, to trzeba na to zwrócić uwagę, ale jeśli oryginalnie były po 7Ah to wymieniłbym na podobny i po sprawie. Największy problem to pewnie to, żeby się wymiary zgadzały :wink:

 

Ja bym zaryzykował i kupił nowe akumulatory, sprawdził czy UPS ruszą. Prawdopodobnie wszystko będzie ok i to tylko ich wina. Zapewne te mają już swoje lata, ich żywotność to kilka lat.