Zasilacz, czy coś innego?

(El Pawcik) #1

Mam problem z PC’tem… Komputer ma jakieś 2 lata i od ok. miesiąca, góra dwóch mam następujący problem:

Po ok półgodzinnym graniu komputer sie wyłącza tak jakby został odłączony prąd, jednak tego problemu jeszcze nie miałem jak normalnie użytkowałem z komputera uruchamiając różne programy i słuchając muzyki ( nie grając ). Zmartwiony tą sytuacją postanowiłem sprawdzić temperatury podczas grania i były dość wysokie 100’C jeden rdzeń procesora, drugi 76’C, natomiast karta graficzna max 92’C i to w dodatku przy otworzonej obudowie ( normalnie ma ok. 50’C w obu rdzeniach procesora i ok.60’C karty graficznej). Ten kłopot mam jak już wcześniej od ok. miesiąca ale w ciągu ostatnich tygodni nie da sie w nic grać, bo po pół godzinnym graniu ( jak ma sie farta można pograć godzinę )komputer nagle się wyłącza, jednak mogę go uruchomić zaraz po “awarii”.

mój sprzęt:

procesor: AMD Althon 3000+

ram: 2x512MB

karta graficzna: NVIDIA GeForce 6600

zasilacz: 350W

Proszę o pomoc, gdyż nie wiem co wymienić.

(Mariosti*) #2

Kiedykolwiek odkurzałeś w środku? Grafika pewnie pasywna? Obudowa niespecjalnie wentylowana? Zasilacz zapewne też pomaga przy wysokiej temp.

Raczej temp. ale warto sprawdzić czy z dobrym zasilaczem problem ustąpi.

(Kabuto1378) #3

wyczyść wnętrze komputera z kurzu i brudu zwłaszcza radiator i wentyl procesora i procesora karty graficznej, wymień pastę termoprzewodzącą na procesorze CPU i GPU, zamontuj jeżeli jeszcze nie masz wentyl z tyłu obudowy tak by wywiewał z niej powietrze.

(slawex1983) #4

Skoro temperatura jest tak wysoka, to pewnie przez problemy z chłodzeniem masz problemy.

Zdejmij radiatory. Daj świeżą pastę i przede wszystkim wyczyść dokładnie z kurzu. Jeżeli wentylator jest na ‘łożysku’ ślizgowym, to możesz łatwo go rozebrać i dokładniej wyczyścić oraz delikatnie posmarować olejem przekładniowym lub silnikowym (w każdym razie nie roślinnym).

(El Pawcik) #5

tez mi sie zdaje ze to problemy z chłodzeniem szczególnie procesora bo to chyba o niego chodzi ;/

(Mandrasik17) #6

wyczyść kompa i daj noowe pasty… A ten zasilacz to jaka to marka?

(system) #7

100’C on w o góle to przeżył? Weź sprężone powietrze albo odkurzacz i wyczyść, pewnie od 2 lat nawed niezaglądałeś do wnętrza… częste i przykre potem dla twojej kieszeni… chłodzenie na porcesorze wymaga albo wymiany, albo przynajmniej wyczyszczenia… krta graficzn hmm na starym kompie miałem też 6600 ale w stresie miała może 70-75’C, jakie chłodzenie? jak pasywne wymień na aktywne

(El Pawcik) #8

więc:

1. Grzebałem w biosie i zobaczyłem że procesor ma ustawione alarmy na 90C to może być przyczyna wysiadania kompa.

2. Odkręciłem wentylator i zauważyłem że radiatory są bardzo zakurzone ( bez zaciskania był gdzieś 1,5cmx1,5cm kłębek kurzu :expressionless: ) kompa nie rozkręcałem bo nie chciałem stracić gwarancji :slight_smile: Po oczyszczenia radiatorów Temperatura rdzeni jest następująca: 30C i 45C , jednak będę musiał założyć pastę :slight_smile:

3. Natomiast karta graficzna jest pasywna i nie ma żadnej pasty więc pewnie dlatego tak się grzeje.

zamierzam zmienić wentylator ( a może nawet dwa: 1 na procesorze + 1 na karcie graficznej ) i kupić pastę termo przewodzącą.

Ile może wynosić koszt ?

(Goodprogram) #9

Na proca - Karakorum ~80,-

Grafa - Accelero ~60,- plus Acutake ~15,-

Pasta - Arctic Silver 5 ~ 15,-

(system) #10

Wentylator CoolerMaster

(El Pawcik) #11

po przeczyszczeniu radiatorów problem zanikł :slight_smile: