Zasilacz do eee pc

Witam! zakupiłem eee pc 4g niestety bez zasilacza. Mam w domu także asusa k52jc czy mogę użyć zasilacz od niego bez ryzyka ? 

Jak ma taki sam wtyk to powinien działać ale nie sądzę bo z reguły laptopy mają większy a netbooki mniejszy.

Przeraża mnie poziom tej porady - kolego koza112, zignoruj ją jeśli nie chcesz sobie usmażyć sprzętu!

 

Po pierwsze trzeba pamiętać że oprócz oczywistego że różne sprzęty maja różne wtyczki w zasilaczach to mają też różne napięcia w zasilaczach (krytycznie ważne) a także same zasilacze mają różną moc (również ważne).

A po drugie trzeba pamiętać że zasilacze od różnych sprzętów mogą mieć takie same wtyczki mimo tego że dają różne inne napięcia i zdarza się to bardzo często.

Po trzecie twierdzenie że laptopy mają większe wtyczki w zasilaczach niż netbooki to kompletna bzdura, nie ma na to żadnej reguły i nie ma to żadnego związku z napięciem jakie daje zasilacz.

 

Przede wszystkim zanim podłączysz jakiś zasilacz od innego sprzętu sprawdź jakie napięcie (wyrażane w woltach np. 9,5V) on daje i jaki potrzebuje sprzęt pod który chcesz go podłączyć, w obu muszą one być identyczne.

Druga ważna wartość którą należy sprawdzić po znalezieniu zasilacza z właściwym napięciem wyjściowym to natężenie prądu jaki może dać zasilacz (wyrażane w amperach np. 2,31A), w zasilaczu zastępczym nie może ono być mniejsze niż w oryginalnym (laptop będzie się ładował wolniej lub będzie niedoładowywany a bez baterii nie będzie działał wcale lub będzie źle działał) ale spokojnie może być większe (laptop sam decyduje ile mocy pobiera z zasilacza o ile zasilacz jest w stanie dać mu tyle ile on potrzebuje).

 

Po szybkim googlaniu uzyskałem informacje że eee pc potrzebuje zasilacza o napięciu 9,5V i natężeniu nie mniejszym niż 2,31A a zasilacz od asusa k52jc daje większe napięcie o prawie 10V (aż 19V) stąd moje ostrzeżenie w pierwszym zdaniu.

Oczywiście mogę się mylić co do parametrów zasilaczy tych urządzeń bo zrobiłem tylko szybkie googlanie i zalecam sprawdzić samemu jakego zasilacza potrzebuje twój sprzęt, informacje o parametrach zasilania są zwykle podawane na lapkach na nalepce od spodu.

Na zasilaczach też na nalepce są podawane ich parametry takie jak napięcie prądu i maksymalne natężenie jakie mogą one dać.

Więc wybacz, strasznie się pomyliłem :confused: Ale tak czy siak nie da się podłączyć zasilacza laptopowego do netbooka z powodu zupełnie innych złączy.

Kolego PokerFace, spoko, ważne że na przyszłość będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę w tej kwestii.

Z prądem nie ma żartów. Zasilacz zawsze wymienia się na oryginalny lub o dobrej jakości zamiennik o takich samych parametrach. Z własnego doświadczenia co nieco wiem, na błędach się człowiek uczy, z tym że decydowanie lepiej uczyć się na cudzych :slight_smile:

coś kiepsko z matmą :wink: dziesięciokrotnie większe względem 9,5V to 95V. chyba chciałeś napisać o 10V większe lub dwukrotnie większe - bo jest bliżej :wink:

W każdym bądź razie najlepiej by nie być głupim i nie rozmyślać nad wartościami lepiej szukać według parametrów oryginalnego zasilacza, by były w miarę identyczne.

Tak, dzięki za zwrócenie uwagi (trochę za szybko pisałem to a jeszcze z netem miałem problem) - już poprawiłem.