Zasilacz - wyłacza sie prąd

Witam

Od wczoraj dzieje mi się dosyć dziwnie. W pewnym momencie komp się wyłącza i włącza z powrotem, w pokoju obok także telewizor się wyłącza i włącza.

Mieszkam w starym bloku i tutaj instalacja elektryczna jest dosyć stara i nie wiem czy to wina instalacji elektrycznej czy komputera.

Mam Quoltec 400W (zasilacz, rok,wiem że wyłącza się gdy są skoki napięcia.), Ati Radeon 9200SE, Celeron 2.80, Albatron PM266A Pro (Płyty główna)

Temperatura komputera w normie.

Postanowiłem sprawdzić najpierw komputer a dokładniej zasilacz.

Screen z Everesta

8be3f41a32bc81de.jpg

MOJE PYTANIA:

Te zaznaczone tak ma być ?

Czy istnieje program/urządzenie które/e zapisuje skoki napięcia ?

Sprawdź napięcia w BIOSie, bo Everest może kłamać, a jak będzie taka sama to zasiłka do wymiany.

Czyli ta wartość tam jest zła tak ?

Zobaczę w BIOSie, a jeszcze jedno pytanie z ciekawości. Od czego jest te napięcie ? Co to zasila te 5v ?

Tak, a te 5V np: zasila napędy, dyski i niektóre elementy mobo.

3.3V - pamięć RAM, karty PCI

5V - starsze procesory, niektóre komponenty płyty głównej, urządzenia USB, elektronika dysków twardych, karty graficzne AGP

12V - nowsze procesory, karty graficzne PCI-E, mechanika dysków twardych

Zakres napięć wg normy ATX:

Kurde…

Da się ten zasilacz jakoś naprawić ?

przeleciałem cały BIOS i nie widziałem nigdzie aby coś pisała o napięciach.

Praktycznie nienaprawialne i jak dla mnie nieopłacalne (dopiero przy droższych zasilaczach).

W biosie poszukaj PC Health status, hardware monitor, tam powinny być napięcia.

Napisz jaki masz sprzęt to dobierzemy Ci dobrą zasiłke.

przy wypowiadaniu się, radzę czytać pierwszy post

Mam Quoltec 400W (zasilacz, rok,wiem że wyłącza się gdy są skoki napięcia.), Ati Radeon 9200SE, Celeron 2.80, Albatron PM266A Pro (Płyty główna)

nie ma podane wszystkiego ale można sie domyślić że to stary komp

do tego kompa starczy delta // fortron 350w za około 50,- z allegro

Nie ma napięcia w BIOSie, patrzałem 3 razy :stuck_out_tongue:

jaki mam sprzęt to napisałem wyżej.

Szkoda że 100 zł poszło się po roku ***** :frowning:

A jest coś co mogło spowodować że zasilacz się zepsuł czy samo się zepsuło ?

Bo wyłącza się co jakieś 1 godzinkę więc jeszcze jedno pytanko. Czy jak odłączę np: Cd-rom to jest większe prawdopodobieństwo że będzie się rzadziej wyłączał ?

A sorry niedoczytałem :smiley: Do takiego kompa wystarczy np: Modecom MC-350.

Niezabardzo, bo HDD lub cdromy ciągną mało prądu. Mi się wydaje, że ta linia się psuje i traci moc.

mozliwe, ale mozliwe ze i nie. Popróbuj ;-s

“Szkoda że 10 zł poszło się po roku ***** :(” - placzesz z powod u10zł? nice :stuck_out_tongue:

Zasilacz mało znanej firmy, to sie tak dzieje kup cos bardziej znanego np forton, ocz, cheiftec

widzialem fortony na allegro 500W za 90 zł ale to chyba jakis pic na wode :stuck_out_tongue:

A na co komu 500W do takiego kompa?? Spokojnie wystarczy 350-400W.

Ale trochę dziwi mnie ze się wyłącza i włącza… i w pokoju obok dzieje się to samo z telewizorem (hahaha).

Jest możliwe że przez listwę z bezpiecznikiem i z uziemieniem działo się to samo w drugim pokoju ? (Pytanie z ciekawości) (oczywiście podłączone do zupełnie innych gniazdek)

Tą firmę zasilacza co podałeś to dobra czy jakaś do d…?

Jak zestaw komputerowy i RTV jest pod 1 listwe to możliwe że listwa nie wytrzymuje i odcina prąd.

http://www.oc-forum.org/index.php?showtopic=13020

Edytowałem wcześniejszy post (widocznie za późno) napisałem że do innych gniazdek są podłączone.

Jakieś urządzenie mierzące napięcie prądu i zapisujące skoki napięcia… jest coś takiego ?

Albo jak zmierzyć miernikiem te napięcie ? Która to wtyczka i jaka dziureczka ?

http://www.dzikie.net/index.php?art=napiecia

http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia- … ws-40.html

Pomiar napięć: viewtopic.php?t=64002

Samą sieć elektryczną powinien sprawdzić elektryk.

//EDIT

Ale mnie to Twoje zakreślenie wprowadziło w błąd. Ale elektrykę powinieneś sprawdzić.

Tylko zauważcie że wartość 3,50V jest napisana przy -5 a nie +5

Posłuchaj przy gniazdkach elektrycznych, czy coś w nich nie skwierczy, jeśli masz stare bezpieczniki wkręcane to spróbuj je dokręcić. Jeśli się na tym nie znasz, to wezwij elektryka, niech “przeleci” instalację w twoim domu :slight_smile: