Zasilacze UPS, jak wybrać?

Witam

Muszę zakupić zasilacz UPS, taki który będzie w stanie uciągnąć komputer przez kilka minut i niwelować skoki napięcia w domu (jest z tym problem).

Moje pytanie czy moc zasilacza podawana w opisach to tak jak by moc zasilacza w komputerze? Czy np pisze w opisie że faktyczna moc to 300W, no a ja mam w kompie zasilacz 400W. Czy to znaczy że ten UPS nie będzie w stanie zasilić całego kompa? Zakładamy że mam podłączone DVD + HDD, więc pobór mocy jest znaczny.

Niedługo będę zmieniać procesor na C2d lub quada i muszę mieć pewność ze zakupiony UPS będzie w stanie utrzymać mojego kompa.

Ktoś ma jakieś sugestie?

Pozdrawiam

Ja polecam firmę która produkuje ups ‘apc’

Avatarus ,

podaj fundusz na zasilacz

podaj parametry kompa :wink:

Komp:

P4 2,8 Ghz

@ GB ramu,

DVD Liteona

HDD Segeata 120 GB (który się godzinę temu spalił…piszę z lapa)

Grafika ATI X800GTO

Na dniach kupię nowy dysk tym razem sata 250 GB (WD)

i nowa grafe odkupię od kumpla GF 8800 GT

fundusz…mizerny :smiley:

znalazłem coś takiego. Co o nim sądzicie? wygląda dobrze, ale podejrzanie tani w stosunku do innych…

Dajcie najtańsze propozycje jak możecie :smiley:

Pozdrawiam

co konkretnie? może jakiś link albo foto…

Przy wyborze UPSa musisz brać pod uwagę następujące parametry:

  • moc UPSa - powinna być troszkę większa niż moc komputera + moc monitora - jak masz zasilacz 400 to weź pod uwagę, że jest to moc oddawana dla kompa. Moc pobrana jest troszkę większa o ok 30% - czyli ok 520 W (oczywiście jest to moc szczytowa kiedy wszystko idzie na maks obciążeniu). Do tego dodajesz ok 75-100 W mocy monitora. Czyli UPS powinien być ok 600 W. Ze słabszym mogą być problemy. np 300 może albo 2x krótszy czas podtrzymać działanie kompa, albo może jego elektronika (zabezpieczenie) się spalić przy takim obciążeniu.

  • czas reakcji. Najlepiej by był jak najkrótszy. Jest to czas w którym UPS musi przełączyć z zasilania z sieci, na zasilanie z baterii. Oczywiście tak się dzieje przy tańszych UPSach z pojedynczą konwersją (z prądu stałego z baterii na prąd przemienny jaki jest w gniazdku) - lepszy ale też droższy jest UPS z podwójną konwersją. Najpierw prądem który jest zasilany prostuje go i nim ładuje akumulator. Potem falownik zasilany z tych baterii daje napięcie przemienne na wyjście. Ma to same zalety (wadą jest tylko cena). Po pierwsze jest całkowicie odporny na wszelakie zakłócenia ponieważ prąd puszczany z falownika jest przez niego kształtowany i jest bardzo podobny do idealnej sinusoidy, po drugie brak momentu przełączania przy którym co wrażliwsze elementy mogą stracić pamięć/stabilność.

I ja także polecam firmę APC.