Zasilanie DC IN 15V

Witam,

Mam następujący problem z zasilaniem (?) laptopa. Jestem raczej przekonany, że jest to przyczyna hardware, a nie softu.

Zdarzyło się już trzykrotnie, że bez (widocznej) przyczyny nagle dochodziło do samoistnego wyłączenia komputera, jakby został odcięty od prądu. Możliwe, że dochodziło do jakieś zwarcia lub coś takiego. W każdym bądź razie zaraz po tym miga lampka wskaźnika DC IN 15V, co wg instrukcji oznacza, że pojawiły się problemy z napięciem prądu na wyjściu zasilacza. Jedyne, co w takiej sytuacji pomagało to wyjęcie i ponowne włożenie baterii laptopa. Nie wiem, czy pomóc może wymiana zasilacza lub baterii?

Co dziwne, za każdym razem, kiedy w/w sytuacja miała miejsce działo się to w podobny sposób. Odchodziłem na chwilę od komputera, który był podłączony do zasilacza (normalna praca, nie ładowanie). Nie wiem, czy komputer już wtedy zwalnia obroty (przyciemnia obraz, spowalnia pracę procesora, etc. – korzystam od dawna z softu [Power Saver] dostarczanego przez Toshibę do zarządzania energią i wydajnością pracy komputera)? Pewne jest, że laptop wyłącza się zaraz po dotknięciu myszki – może tutaj dochodzi do jakiegoś spięcia?

Będę wdzięczny za każdą pomoc, zanim będę zmuszony udać się do serwisu.

Pozdrawiam,

willi

PS. Jeśli mod stwierdzi, że temat powinien być w dziale hardware, proszę o przeniesienie.

A jak się zachowuje na baterii - bez zasilania sieciowego?

Udaj się do jakiegoś serwisu lub jeżeli masz możliwośc pożycz inny zasilacz i zobacz co się będzie działo. I zobacz

Na baterii, póki co mi się nic takiego nie wydarzyło. Wczoraj pracując bez kabli, nagle spadł stopień naładowania akumulatora. Mając ponad 30%, co u mnie oznacza ponad godzinę pracy, po chwili dostałem komunikat, że zostało 5% - 10 minut.

Dodatkowo odkąd zaczęły pojawiać się te problemy (kilka dni temu - 3 razy w ciągu dnia), odłączyłem myszkę i pracuję na padzie. Na razie ani razu od tego czasu się samoistnie nie wyłączył. Nie wiem czy to może mieć jakikolwiek wpływ…

Podłącz inny zasilacz i sprawdź?

Podłącz inną mysz i sprawdź?

Metoda prób i błędów.