Zasilanie i SATA - problem/błąd przy włączaniu

Witam.

Z góry pragnę przeprosić za dość ogólny temat wątku, ale niestety sam nie bardzo wiem co jest na rzeczy, ale do tematu, może zacznę od zasilania, mam płytę główną Gigabyte GA-MA785GM-US2H i posiada ona dwa zasilania jedno 2x12 i 2x4 ale można tez niby wg instrukcji podpiąć 2x10 i 2x2 - tak właśnie ja podpiąłem i wygląda to tak:

dsc01601w.th.jpg dsc01600t.th.jpg

jak widać na obu zdjęciach zostały wolne piny i o ile mój zasilacz pozwala na podpięcie 2x12 (taka mała dołączana wtyczka) to nie bardzo wiem czy mogę też podpiąć 2x4, bo niby jest tez taka druga wtyczka 2x3+2x1 tu foto:

dsc01603x.th.jpg

ale jak widać w tej małej dołączanej wtyczce jest dwa razy GND a w specyfikacji płyty widzę, że powinno być +12 i GND i tu moje pytanie czy podpięcie zasilania tak jak ja mam może mieć wpływ na problem poniższy problem, otóż dość często (szczególnie przy restartach pojawia się taki błąd (zaraz po początkowym ekranie BIOSA):

12092009h.th.jpg

to oczywiście tylko wycinek ekranu, lewy górny róg migający kursorek a pośrodku takie N z daszkiem i zielony prostokącik. I jeśli możecie powiedzcie mi co najlepiej ustawić w BIOSie bo aktualnie mam: Native IDE, ale może być AHCI (z opcją IDE albo as SATA type) bądź RAID (z opcją IDE albo as SATA type). Zaznaczę tylko iż pod SATA podpięty jest jeden dysk WDCaviar 500GB 16MB oraz nagrywarka DVD i ewentualnie może być podpięty drugi dysk i nagrywarka pod ATA.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

Pozdrawiam

Ustaw w biosie żeby pierwsze urządzenie które bootuje to dysk, ja tak miałem jak pierwszy raz uruchamiałem płytę główną to był domyślnie floopek którego nawet podłączonego nie miałem :slight_smile:

Miałem co prawda jako pierwszy CD ale zmieniłem już na HDD i dalej to samo.

Wgraj najnowszy bios bo to pewnie błąd biosu :confused:

Jeżeli masz Windows Vista/7 to zainstaluj sterowniki chipsetu (chodzi o AHCI), a następnie wejdź do biosu i ustaw kontroler jako AHCI SATA. Jeżeli masz WindowsXP, to ustaw Native IDE, a przy ew. następnej instalacji wgraj na dyskietkę sterowniki AHCI, przestaw kontroler w ten tryb i zainstaluj WindowsaXP.

Tryb AHCI teoretycznie jest szybszy, gdyż obsługuje kolejkowanie rozkazów.

OK ustawiłem AHCI SATA.

Niestety aktualizacja BIOSU (wersja F4 ze strony http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios … 2h_10.html) nie pomogła w moim problemie. Mhm ale mam dwa pytanka jedno co do wcześniej wspomnianego zasilania czy ma to jakieś znaczeni czy jest wpięte 2x12 & 2x4 czy 2x10 & 2x2? I druga sprawa czy przy SATA obojętne jest w które porty na płycie wepnę dysk i nagrywarkę?

Dodam iż nie jest to wina dysku ani nagrywarki (oba pod SATA) ponieważ bez nich dzieje się to samo.

Z zasilaniem to sprawa jest raczej prosta. Jak wiesz żółty przewód to +12V, a czarne to masa. Zobacz w instrukcji płyty schemat gniazda 8 pin i sprawdź, czy wtyczki mechanicznie oraz elektrycznie będą pasowały.

Dysk i napęd optyczny można podłączyć w dowolne gniazdko, lecz zdrowy rozsądek i chęć zachowania porządku podpowiadałaby, aby HDD podłączyć do SATA0, a CD do SATA1.

No cóż gniazda wyglądają tak:

instr.th.jpg

ewidentnie powinny być 4x+12V i 4xGND a u mnie już nawet pomierzyłem i mam 5xGND i 3x+12V, więc to się nie nadaje, nie mniej wg instrukcji tak jak mam czyli 2x2 i 2x10 powinno być ok, więc mniemam, że to jest ok.

Nie mniej problem z ww. błędem czy co to w ogóle jest pozostał.