Zaświadczenie na przewóz osób (do 10)

Witam serdecznie.

Zainteresowałem się ostatnio możliwością zrobienia kursu, w sumie nie wiem jak to nazwać, zrobienia zaświadczenia pozwalającego mi na przewóz osób.

Nie chodzi mi tu o BUSy i o sprawy zarobkowe, no może nie do końca :wink:

Sprawa wygląda tak, że pracuję w zakładzie, a konkretniej w Domu Pomocy Społecznej, gdzie to czasami trzeba jechać gdzieś z grupką osób niepełnosprawnych. Jest u nas jeden kierowca, lecz jak wiadomo, nie zawsze jest dostępny. Wtedy “ściągany” jest ktoś inny, kto może przewieść te osoby (powiedzmy do 10 - wraz z kierowcą chyba…).

Chodzi mi o to w tym wątku, by się dowiedzieć jakie zaświadczenie jest potrzebne do takiej możliwości. Nie potrzebna jest żadna dodatkowa kategoria prawa jazdy, tylko to zaświadczenie. Jako, że przez najbliższy czas, nie zabardzo będę mógł się o to dopytać znajomych z pracy, także piszę o tym tu.

W googlach szukałem, lecz znalazłem jedynie informacje nt. przewozów większych ilości ludzi - autobusy, busy itp.

Pozdrawiam

To znaczy jest tak, że mając B możesz max przewozić 8+kierowcę i na tyle max może być zarejestrowane wozidło na B i nie potrzebujesz do tego żadnych dodatkowych uprawnień

Pojazd zarejestrowany na 10 osób będzie już się łapał w autobus, czyli nie na B :slight_smile:

Oho, w ten sposób …

Tylko, że w sumie usłyszałem, że mając tylko prawko na B, “za bardzo” nie mogę jechać z tymi osobami w tym naszym mini-BUSie.

Kierowca wspominał mi, że jakieś zaświadczenie potrzebuje. Mówił, że on musiał tylko przejść w sumie przez testy psychologiczne i w zasadzie tylko to.

Może nawet się przejdę do miejscowego ośrodka szkolącego kierowców i się dopytam? Korona mi z głowy nie spadnie …

Pozdrawiam :slight_smile:

Najlepiej gdybyś się dopytał w tej instytucji: http://www.gitd.gov.pl/

Jeżeli dobrze znalazłem to tu jest aktualna ustawa o transporcie drogowym:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? … 0011251371

Zobacz Art. 39a (ja wkleję imo ważniejsze fragmenty, ale głowy nie daję, że to wszytko)

Czyli rzeczywiście, żeby pracować jako kierowca musisz mieć badania. Ale żeby po prostu prowadzić taki samochód nie musisz.