Zaszyfrowany dysk, dwa systemy

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, czy mając w 100% zaszyfrowany dysk twardy (Truecryptem) i zainstalowanego Win 7, można zainstalować dodatkowo linuxa? Czy może najpierw trzeba dysk odszyfrować i dopiero instalować dodatkowe systemy?

Proszę o pewne informacje, a nie domysły.

Nie jestem na 100% pewny, ale wydaje mi się, ze trzeba odszyfrować i dopiero.

będziesz musiał odszyfrować a później na linuksie uruchomisz szyfrowanie całego dysku i powinno być ok

jeżeli windows nie będzie działać z szyfrowaniem to napisz do nas

Mam odszyfrowany w 100% dysk.

Systemy: Win7 i Ubuntu.

I jak teraz mam zaszyfrować cały dysk? Na forum innym zapytałem się, czy wystarczy, że włączę Windowsa i Truecrypta na nim i wybiorę opcję szyfrowania całego dysku i gotowe… I jeden gość odpisał, że tak nie da rady, bo tylko windowsa zaszyfruje mi, a linuxa będę musiał osobno szyfrować… nie rozumiem czemu niby tak ma być :evil: :expressionless: :cry:

Ja chcę najzwyczajniej mieć w 100% calutki dysk zaszyfrowany i przy włączaniu kompa wklepać hasło, wybrać system, który ma się uruchomić i tyle. Czy to takie skomplikowane?

Szyfrujesz partycje systemową z opcją wielu systemów. Potem włączasz ubuntu i szyfrujesz jego partycję za pomocą TC. Nie szyfrujesz dysku, ale partycje znajdujące się na nim. Windows nie montuje ext4.

jeden gość na innym forum mi odpisał, że windows nie widzi linuxowych partycji więc truecrypt tak samo by na windowsie nie widział dlatego nie zaszyfrowałby mi całego dysku.

Ale linux widzi wszystkie partycje nie? To jakbym na nim odpalił truecrypt i wybrał opcję szyfrowania calutkiego dysku, to co by się stało? Zaszyfrowałyby mi calutki dysk, czy nie?

Owszem, Linux widzi partycje w NTFS jak i FAT32. Co do pytania, odpowiedź jest prosta - sprawdź, a się przekonasz.

już mi na innym forum odpisali, że linuxowy truecrypt nie ma opcji szyfrowania całego dysku więc nic

To poproszę was o tutoriala jak zaszyfrować wszystkie partycje windowsa w 100%, a następnie jak zaszyfrować partycję linuxa w 100% (zakładamy, że swamp nie mam, /home też nie mam). Program Truecrypt

Poszukaj w googlach, na YT - jest w cholerę i ciut ciut tutoriali to TC.

to daj pierwszy z brzegu, gdzie ktoś ma dwa systemy: Windows + Linux i szyfruje wszystko.

to z windowsa zaszyfruj te partycje które on widzi a z linuksa wszystkie partycje ext(i tak windows ich nie widzi)

linuxowy truecrypt może szyfrować partycje, ale inne niż główna (systemowa), bo on formatuje taką partycję, którą będzie szyfrował więc lipa z tym. Pewnie trzeba używać innych programów do szyfrowania i bawić się w przerabianie jakiegoś pliku.

grub i partycja /boot muszą być odszyfrowane i tam musi być program, który przy starcie systemu odszyfruje linuxa :confused:

Przy windowsie nie ma problemu, bo windowsowy truecrypt szyfruje dysk poza malutkim obszarem dysku, na którym wstawia swój MBR, czy coś odszyfrowany z programem do odszyfrowania windowsa. Mniej więcej tak to zrozumiałem.

Jakieś porady inne?

http://blog.4zal.net/2009/06/25/ubuntu- … -na-dysku/

http://blog.4zal.net/2009/01/24/techblo … wsa-xp-vi/

kiepski ten poradnik, słabo wytłumaczony, ubogi w treść i w praktyce problemy są. Testowałem na virtualboxie z WinXP + Ubuntu (pobrałem dwie wersje ubuntu, jedna to alternatywny dysk bla bla).

a polecenie: sudo grub

sprawia, że ubuntu wyświetla info, że mogę gruba pobrać przez apt-get install grub. A pobieranie i tak kończy się failem i terminal sugeruje apt-get update lub jakieś polecenie z naprawą (–fix-missing)

a polecenie: install (hd0,*)/grub/stage1 (hd0) (hd0,*)/grub/stage2 0x8000 p

wywala błędy przy (hd0,*)

Nie ważne, czy tam * wpiszę, czy 0, czy 1, czy coś innego, zawsze czepia się tego (hd0,…

Może ty mi powiesz co źle robię, albo o czym zapomniałem? Testowałeś ten poradnik, czy nie, zakładam, ze nie i zakłądam, że nikt z tego forum mi nie pomoże? Mimo to magicznego słówka użyję - proszę.

Wychodzi na to, że nie, bo tutaj są ludzie siedzący w Windowsie, nie Linuxie.Może spróbuj w dziale Linux, bo to już bardziej pod ten dział podchodzi, ewentualnie na oficjalnym forum Ubuntu - tam na pewno ktoś Ci pomoże.

dobra, wiem czemu mi gruba nie chciało ssać przez apt-get, bo neta nie było na tym virtualboxie. Musiałem wbić w ustawienia na tym ubuntu i wejść w ustawienia karty sieciowej i nawet nic nie zmieniać, tylko dać “save” i zrestartowało kartę i net zaczął działać.

Gruba pobrało już. Idę zobaczyć dalej, czy coś z tego wyjdzie. A napisałem o tym necie tutaj, bo może ktoś w przyszłości na virtualboxie będzie się bawił i się zdziwi czemu neta nie ma

Dodane 08.07.2012 (N) 20:58

lipa na razie, zatrzymuję się na:

install (hd0,*)/grub/stage1 (hd0) (hd0,*)/grub/stage2 0x8000 p

i tak w ogóle to w folderze grub nie ma folderów stage1 i stage2… ale poradniki te z netu są z 2008 i 2009 roku więc kilka lat minęło, może coś się zmieniło, albo ja błędy popełniłem gdzieś

zapraszamy tutaj

systemy-gnu-linux-f14.html

DonaldT , Owszem, wszyła wersja Gruba 2.0, a poradniki są pod starszą wersję.