Zawieszający się komputer - zasilacz czy procesor

(Bialy Pielgrzym111) #1

Witam,

Już od pewnego czasu mam problem z komputerem. Przez rok wszystko było w porządku. Komputer zaczął zawieszać się podczas grania. Tym częściej się zawiesza im bardziej wymagająca jest gra. Początkowo sądziłem że jest to wyłącznie wina chłodzenia procesora. Kupiłem porządne chłodzenie Arctic Freezer 13 i faktycznie temperatura na procesorze znacznie spadła (sprawdzałem programami speed fan i core temp). Zauważyłem, że podczas grania komputer się już nie zawiesza. Jednakże po miesiącu znowu powrócił ten sam problem. Przed zmianą chłodzenia nie mogłem grać w Starcrafta 2 i w Wiedźmina 2. Po zmianie chłodzenia mogę grać w Starcrafta 2 a w Wiedźmina dalej nie mogę. Zastanawiam się czy to nie wina dziadowskiego zasilacza "Akyga 600w" - numer jeden na czarnej liście zasilaczy, jednakże dlaczego przez rok czasu nic się nie działo gdy grałem w bardzo wymagające gry? Komputer skanowałem Avast'em, Anti Malwar'em (który usunął kilka nie fajnych rzeczy), czyściłem CCleaner'em (przeglądarkę, rejestry, powyłączałem niepotrzebne programy z autostartu). Rozbierałem komputer, czyściłem odkurzaczem i sprężonym powietrzem. Sam procesor też wydaje mi się podejrzany ponieważ gdy jeszcze nie miałem solidnego chłodzenia to się przegrzewał- najlepiej było to widoczne kiedy panowały wysokie temperatury w zeszłe wakacje i grałem np. w Sniper Ghost Warrior 2 to płyta odcinała procesor a na obudowie komputera szło smażyć jajka. Zastanawia mnie po prostu czy sam procesor nie jest już uszkodzony. Może to też być wina złośliwego oprogramowania czy wirusów jednakże w mojej mocy były tylko skany programami antywirusowymi. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc ponieważ sam już nie posiadam takiej wiedzy, która pozwoliłaby mi na zdiagnozowanie i usunięcie problemu.

(Odyniec_Stary) #2

Wyrób zasilaczopodobny może mieć tutaj swój udział, choć nie tylko on musi być winowajcą. 

Płyta główna ma słabą sekcje zasilania i wybranie do niej grzejącego się FX nie było dobrym pomysłem. Po prostu pod dużym obciążeniem może zachowywać się niestabilnie.

Przed założeniem nowego chłodzenia nałożyłeś pastę na procesor według instrukcji? 

(Bialy Pielgrzym111) #3

Nowa pasta już była na radiator od nowego chłodzenia nałożona, wystarczyło usunąć delikatnie starą pastę z procesora.

(falcon89) #4

Nie wykluczone, w dodatku przy wszystkich nowszych wersjach biosu jest informacja 

Improve system stability.

Czy podałeś dokładny model płyty, w raporcie AIDA64 jest podany trochę inny model płyty.

(bart86) #5

zasilacz do wymiany koniecznie

(Bialy Pielgrzym111) #6

Na dowodzie zakupu pisze: Asus M5A78L-M/USB3

Niestety dopiero w poniedziałek wrzucę raport z programu HWmonitor ponieważ właśnie "uciekam" z mieszkania i jadę do domu. Jak wrócę w poniedziałek to od razu tutaj to zamieszczę.

Witam ponownie

Jak pisałem załączam screeny z programu HW Monitor - jeden bez obciążenia komputera a drugi po graniu (z obciążeniem)

post-257717-0-93470100-1398096703_thumb.

post-257717-0-97677900-1398096706_thumb.