Zawieszający się komputer, zasilacz wadliwy?

Witam

Mam do sprawdzenia komputer znajomego.

Zawiesza się sam, w różnych momentach. rzadko nie zawiesza się wcale przy pracy.

Obstawiałbym zasiłke: codegen “s” 300W

W kompie jest płyta ECS jakaś, procek Athlon 1,1 GHz, GF 440MX AGP, karta WiFi na PCI, 512+256 MB Ram Goodram DDR, HDD Seagate 40 lub 60GB na IDE, napęd CD LG, FDD.

po formacie z tego co wiem problem nie ustąpił.

Próbować wymieniać zasilacz? Jeśli nie pomoże to tylko szkoda kasy pakować w takiego starocia.

może być to wina zasilacz, ale nie musi. Może masz jakiegoś znajomego, który użyczyłby Ci dobry zasilacz dla przetestowania?

no nie bardzo mam skąd pozyczyc…

najtaniej wyjdzie delta 300W z allegro (30zł + wysyłka)

chyba, że przeczyścić kompa poprządnie, moze przegrzewa się proc, albo grafa.

A swoim zasilaczem nie mógłbyś sprawdzić?

nie bede wypinał, za dużo roboty bo pare godzin układałem kable w obudowie żeby mieć jak najlepszy porządek i odpowiednią cyrkulację powietrza.

spróbuje przeczyścic go troche, zrobie formata i zobacze co dalej z nim będzie…

mimo ze to codegen to na taki slaby komp i tak malo podzespołów powinien wystarczyc…

Zawiesza się(freeze,BSD) czy nastepują samoczynne restarty?

Wyjmij jedną kość pamięci i sprawdź stabilność systemu.

Sugeruje konflikt modułów. (magistrala,clk,parity)

nie wydaje mi się iż procek Athlon hulał z częstotliwością 1,1Ghz pewnie zresetowały się ustawienia fsb - ustaw na 133Mhz, jeśli chodzi o dywagacje w stylu codegen - słaby komputer, zastanów się co piszesz…, zacznij od wrzucenia smarta dysku - powinien coś zarejestrować odnośnie niestabilności napięć, potem cpu-z, orthos na procu oraz memtest na pamięciach.

Przeczyść kompa, wymień pastę na procesorze, zobacz czy jest dobrze zamontowane chłodzenie, posprawdzaj z różnymi konfiguracjami RAM, polecenia technik_elektro i dodatkowo temperatura proca, płyty i grafy (z BIOS’u i programów spod Windows’a).

przeczyściłem kompa, zrobiłem formata i zainstalowałem czystego windowsa.

Orthos 2 godziny chodził i komp się nie zawiesił, temp proca max 48 stopni była przy zamkniętej obudowie

dysk bez bad sektorów, SMART ok,

faktycznie bios się chyba “zdefaultował” ( :wink: ) bo zmieniłem na 133/133/33MHz i wykrywa proca jako Athlon 1700+ (i taki był dawniej).

Zmieniłem jeszcze timingi (były 2-3-7) zmieniłem na 3-3-6

temp grafy nie mam jak sprawdzić, nie ma czujnika (GF 4 mx440), zaraz włacze 3DMarka 2001 niech się testuje.

czym można jeszcze max obciążyć grafe na dość długo i stale? tak żebym nie musial siedziec przy kompie tylko włączyć i poczekac

podczas tych łącznie 3 godzinnych testów (orthos, hd tune, skanowanie antywirusem dla pewności jeszcze) komp się nie zawiesił.

orthos był ustawiony na blend czyli test proca+ramu.

memtesta jeszcze nie robiłem.

EDIT: 3dMark2001 przy pierwszej próbie nie przeszedł, zainstalowałem najnowszy directx i jest ok.

Wyciągło 3724 pkt w tym 3dmarku tak dla infomacji. Ilość punktów mnie akurat mało interesuje, ważne że grafa nie robiła problemów, podczas 3dmarka dotknąłem zewnętrznej części płytki PCB i w miejscu procesora graficznego było ciepło, ale nie parzyło napewno.

komp się nie zawiesza nadal, możliwe że wczesniej się zawieszał tylko i wyłącznie przez źle ustawione FSB?

EDIT2:

testuje memtestem RAM… jak skończy napisze co i jak.

EDIT3: memtest nie wykazał błędów w RAMie