Zawieszający się system. Dysk?


(kk23) #1

System - Vista - zawiesza się chwilę po uruchomieniu (słychać wówczas "trzask" dysku).

SMART sygnalizuje jakieś problemy, niestety nie znam się na tym.

Screeny:

http://wstaw.org/h/27103c973ac/

http://wstaw.org/h/12ddcb7beac/

Proszę o pomoc.


(falcon89) #2

C5 (podświetlone na żółto) to sektory oczekujące na remap (wydzielenie z puli używanych sektorów).

Nie pokazałeś wszystkich parametrów (przewiń do góry).

Dodane 13.06.2013 (Cz) 18:34

Uruchom Wiersz poleceń (jako Administrator), wpisz chkdsk c: /f kliknij Enter i jak pojawi się ten komunikat

Wpisz T i zatwierdź enterem, uruchom ponownie laptopa.

Jeśli będzie coś naprawiał powtórz wszystko jeszcze raz.


(kk23) #3

Chkdsk uruchamiałem już kilkukrotnie , także poprzednio spod konsoli naprawy systemu. Uprzednio naprawiał jakieś pliki.

Teraz za każdym razem wychodzi:

Przetworzone rekordy dużych plików: 1522.

Przetworzone rekordy uszkodzonych plików: 0.

Przetworzone rekordy atrybutów rozszerzonych: 0.

Przetworzone rekordy ponownej analizy: 84.

Nie wiem jak to odczytywać.

Na drugiej partycji wszystko jest ok.


(falcon89) #4

Remap możesz wykonać za pomocą MHDD http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Wejdź do biosu i wyłącz tryb AHCI dla SATA (ustaw IDE lub Compatible).

Uruchom laptopa z nagranej płyty, wybierz port pod którym jest twój dysk (u ciebie będzie to zapewne WD3200BEVT)

1.JPG

Wciśnij F4, ustaw tak jak na poniższym zdjęciu (przy Remap musi być ON, zmień za pomocą spacji)

7.JPG

Po skończonym remap’ie kliknij Alt+X i wciśnij Ctrl+Alt+Delete.

Może się zdarzyć że będziesz miał problem z uruchomieniem systemu.


(kk23) #5

Czy powyższe wiąże się z utrata danych na dysku?


(falcon89) #6

Nie, operacja remap zamienia uszkodzone sektory tymi z puli rezerwowej.


(hirem) #7

Taki objaw może odnosić się do parametru ze SMART 0A Spin Retry Count (Spin-up retries) Liczba prób rozpędzenia talerzy dysku. Atrybut ten przechowuje całkowitą liczbę prób rozpoczęcia rozpędzenia talerzy dysku (do osiągnięcia pełnej prędkości obrotowej). Wzrost wartości atrybutu oznacza problemy z podsystemem mechanicznym dysku. Jest to parametr krytyczny. U Ciebie jest w liczbie tylko 1 ale prawdopodobnie na tyle poważny że daje taki objaw jak napisałeś. Chyba że badsectory znajdują się na początku dysku w obszarze gdzie znajdują się pliki systemowe. To może od badów następuje zawieszenie. Można sprawdzić połączenia kabli czy styki nie mają luzów nie bez znaczenia może mieć też zasilacz jego niestabilne napięcia dotyczy pc stacjonarnego . Masz też błąd też nieduży ale jest przy C7 w liczbie 2 i odnosi się do problemów z komunikacją dysk a płyta główna możliwe problemy z elektroniką dysku mogące generować błędy logiczne jeśli błędy przy 05 są takiej kategorii a nie uszkodzenia fizyczne . Wyjaśni sytuację stanu powierzchni dysku skan w MHDD czy oprócz sektorów w liczbie wykazanych przy 05 są inne sektory opóźnione i jak zerowanie nie naprawi to by wskazywało na uszkodzenia fizyczne . Jeśli są błędy przy C7 zaleca się wymianę kabla sygnałowego, przepięcie do innego gniazda na płycie głównej. Temperatura dysku jest dosyć wysoka jak w okolicach 50 stopni chyba że to jest laptop jak było wspomniane . Ale ogólnie może być wynikiem stanu powierzchni talerzy objaw z parametru 05 i nie da się naprawić przez zerowanie. Jak i z 0A problemy podsystemu mechanicznego. Dla bezpieczeństwa danych dobrze będzie zrobić kopię na innych nośnikach jeśli jeszcze nie zrobiłeś.

Reasumując. Poradniki dotyczące naprawy dysku np. programem MHDD pokazują operację w kolejności zerowanie i jak dalej po sprawdzeniu będą badsectory to remap. Z tym że biorąc pod uwagę stan dysku wskazania smart i objawy lepiej nie ryzykować dokonując zerowania ponieważ może nastąpić zgon dysku. I propozycja Pana falcon89 , żeby od razu zrobić operację remap wydaje się jak najbardziej rozsądna. Z zaleceniem żeby zrobić kopie ważnych danych przez takimi operacjami jak: remap,( zerowanie- ta operacja wymazuje dane) czy operacje na partycjach dysku. Ponieważ wiąże się z ryzykiem że coś może pójść nie tak i będzie problem jak nie zrobiło się kopi. No i żeby nie było pretensji że było zapewnienie że remap nie powoduje utraty danych tak ale pod warunkiem że operacja przebiegnie do końca sprawnie.


(kk23) #8

Dziękuje za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi.

Chciałbym się dziś zabrać za remap MHDD.

Przestawiłem już w biosie SATA MODE z AHCI na IDE (taki tylko był wybór).

Po odpaleniu mhdd mój dysk pokazuje się na 6 pozycji - PCI controllers (trochę inaczej niż na screen powyżej).

http://imageshack.us/photo/my-images/19/gjqd.jpg/

Czy to nie problem?


(falcon89) #9

To nie problem (zależnie od komputera dysk jest w innym porcie).

Po prostu wpisz 6 i Enter.

Zdjęcie jest tylko dla przykładu (każdy ma inny komputer).

Weź pod uwagę wypowiedź użytkownika hirem


(hirem) #10

Co do sprawy żeby dysk pokazał się na pierwszej pozycji w MHDD . Jest ustawienie żeby tak się stało jak w biosie jest opcja oprócz z AHCI na IDE , opcja z enhanced na contabile . I wtedy uruchamiając MHDD dysk powinien być na pierwszym miejscu a wcześniej podłączony w pierwszym gniezdzie jak sata czy zerowym w zależności jak ma oznaczenia płyta główna. Jak znajdziesz taką pozycję w biosie do ustawienia to fajnie a jak nie to musisz wpisać dalszą literę pod jaką jest widziany . Podaję linka i na drugim filmiku jest objaśniona sprawa żeby dysk był widoczny pod 1 w MHDD jak i obsługa programu. Autor filmiku sugeruje że jak jest możliwość żeby dać te ustawienia aby dysk był na 1 pozycji że ponoć może mieć to jakieś znaczenie.

http://www.fixitpc.pl/topic/7334-film-i … -do-skanu/


(kk23) #11

Wykonałem remap mhdd. Niestety żadnych efektów nie widać - nadal system się zawiesza, chkdsk daje te same wyniki, wyniki smart takie same (chyba).

screen z mhdd - http://imageshack.us/photo/my-images/208/60xi.jpg/

wynik smart po remap - http://imageshack.us/photo/my-images/833/597z.jpg/

dla porównania wyniki przed remap:

smart

http://imageshack.us/photo/my-images/692/8prz.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/713/u2p1.jpg/

benchmark http://imageshack.us/photo/my-images/801/ljbm.jpg/

Nie wiem czego dalej próbować.


(hirem) #12

SMART się nie zmienił to i nie może być poprawy. Screen po skanie MHDD nie wykazuje bad sectorów jeszcze ale opóźnione sectory powyżej 500 ms jak i poniżej blisko . W każdym razie jak REMAP przebiegał prawidłowo i sectorów opóżnionych nie ruszył . To można jeszcze raz zrobić REMAP i jak stan sektorów po skanie wykaże to samo. To zostaje użyć zerowanie selektywne ( Erase Dealays). Ale wiąże się ta operacja z tym że niektóre sektory selektywnie będą wymazywane i mogą nastąpić problemy z uruchomieniem systemu jeśli w sektorach wymazywanych były dane systemowe. Oczywiście też sprawdzić skanem i porównać czy sektory opóźnione zniknęły. Możesz na szybko pod systemem zrobić w HDTune skan w Error Scan odznaczone żeby nie było ptaszka przy Quick Scan czy pojawią się czerwone kwadraciki czyli bad sectory czy wszystkie pola zielone jak ten program pokaże.

Jeśli nie zmieniałeś kabla sygnałowego to przed ponownym REMAPEM i dalszymi ewentualnymi operacjami naprawczymi zmień go. Bo C7 wykazuje małe błędy i jeśli by mogło mieć wpływ to dla ewentualnego wykluczenia od kabla błędów lepiej dla pewności profilaktyczne wymienić. Jeśli operacje w MHDD , REMAP i zerowanie selektywne nie poprawi stanu sektorów czy ich nie wymieni . Można jeszcze użyć narzędzia od producenta dysku WD z pod DOS z użyciem EXTENEDT TEST. http://support.wdc.com/product/download … =2〈=pl


(kk23) #13

Pełen test HDTunem zawiesza system (w trybie awaryjnym). Spróbuję jeszcze raz remap, a ewentualnie w następnej kolejności zerowania selektywnego ( Erase Dealays).

Kopie danych wykonałem.

Kabla nie wymieniałem i raczej nie mam jak wymienić - laptop.

Jak powyższym nic nie wskóram to pozostaje poszukać serwisu/informatyka.


(hirem) #14

Nawet jak się uda naprawić opóźnione sektory, remapem czy zerowaniem selektywnym. Nie można wykluczyć że będą dalej problemy wynikające np.z parametru 0A ze SMART . Czy błędów systemowych i sprawdzenie jak poprzednie operacje nie poprawią działanie prze nowa instalację. Można nawet wziąć pod uwagę że problemy mogą być prze inne uszkodzone wadliwe podzespoły. Ale po kolei jak zaczęło się gruntowne sprawdzenie dysku czy nawet przez wymianę to się okaże. Temperatury pod obciążeniem sprawdzałeś czy są w normie jak na laptopa czy nie za wysokie i powodujące problemy albo pamięci i test na błędy z dos.


(kk23) #15

Błędy pamięci - testowane z pod konsoli naprawy windowsa - nie wykryto.

Co do temperatur to ten laptop i dysk miał takie od nowości.


(hirem) #16

Co do pamięci i większej pewności nie 100 procentowej można przetestować memtestem 86 bootowalnym. Przed ewentualną wymianą dysku jak zerowanie i remap nie poprawi ogólnego działania. Można jeszcze sprawdzić działanie na zainstalowanym na nowo systemie . Czy nada się jako dysk systemowy czy jako dysk na dane.


(kk23) #17

Jestem już po zerowaniu selektywnym ( Erase Dealays) i dokonanym po tym remap.

screen z mhdd po remap (i uprzednim erase delays) http://imageshack.us/photo/my-images/839/8qcy.jpg

smart z mhdd http://imageshack.us/photo/my-images/59/vm4j.jpg/

aktualny smart z crystaldiskinfo http://imageshack.us/photo/my-images/607/q508.jpg/

Póki co system działa stabilnie.

Dziękując ze całą okazaną dotychczas pomoc i wszelkie wskazówki, ma pytanie czy obecny stan dysku nie “wygląda już tak źle”?


(falcon89) #18

Zniknęły niestabilne sektory.

Dla pewności (czy nie zostały uszkodzone/usunięte pliki systemowe) uruchom Wiersz poleceń (jako Administrator), wpisz sfc /scannow i Enter.


(kk23) #19

Zostały.

screen ze scan http://imageshack.us/photo/my-images/545/iscy.jpg/

log http://wklej.org/id/1067693/

Czy vista jest w stanie to sama naprawić, czy też trzeba będzie reinstall robić.


(hirem) #20

Czy komendę: sfc /scannow uruchomiłeś bez włożonej płyty instalacyjnej jeśli bez to powtórz operację z płytą w napędzie. I potem jeszcze raz uruchomiona komenda bez płyty czy wyświetli komunikat o uszkodzonych plikach. Jak nie pomoże były problemy to poczekaj na Pana falcon89 , może będzie wiedział. Bo raczej można wymienić uszkodzone pliki bez konieczności nowej instalacji czy instalacji nakładkowej . A ta ostatnia jest obwarowana warunkami że musi być płyta instalacyjna którą się dokonuje naprawy co najmniej tym samym i wyższym service pack od naprawianego systemu na dysku. Żeby nie doszło do degradacji plików systemowych i zainstalowanych urządzeń. Taki warunek dotyczy Windows XP opisane na forum czy jest podobnie z Vistą a też ma service pack to można tak założyć. Operacja z komendami do poszczególnych plików jest dla zaawansowanych bo ja na logach się nie znam. A dobrze by było zobaczyć jak się dokładnie robi na przyszłość. Jak ktoś się zgłosi bo są na tym forum fachowcy choćby spandaupol ,. Chyba że operacja z płytą w napędzie pomoże.

Po Erase Dealays wystarczyło podglądnąć SMART w MHDD bo jest możliwość a nie schematycznie uruchamiać REMAP bo prawdopodobnie nie miał co robić a tym bardziej że wcześniej nie ruszył niestabilnych sektorów . Widocznie tylko rusza uznane badsectory a ich program po skanie nie znalazł i nawet tych opóźnionych powyżej 500 ms sprawujące problemy w praktyce w tym przypadku nie ruszył. To można założyć że Erase Dealays załatwił sprawę w danym przypadku i ogólnie dobrze sprawdzić SMART przed następną operacją REMAP aby nie tracić czasu. Co najwyżej jak się uruchomi schematycznie to przeleci i tyle.

Najważniejsze że ogólne działanie poprawiło się i o to chodziło. A przy takich operacjach trzeba się liczyć że w mniejszym czy większym stopniu w zależności od operacji i jej powodzenia czy to: REAMAP, zerowanie selektywne czy pełne to tym bardziej dane mogą ulec częściowemu czy całkowitemu uszkodzeniu, wymazaniu poszczególnych czy wszystkich danych w zależności jaki obszar ile sektorów musiało być ruszonych naprawionych. .