Zawieszanie i przegrzewanie laptopa

(Giacobnerri) #1

Witajcie!

Mam pewien problem i być może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc.

Otóż sytuacja przedstawia się następująco. Mam laptopaToshiba l505-110 (2,2 4GBm Ati Mobility Radeon HD 4500 Series) z którego jestem bardzo zadowolony. Kupiłem go 3,5 lata temu. W tym czasie "chodzi" praktycznie non stop, bo najpierw 8h używam go w pracy, a potem w domu służy mi drugie tyle. A może i więcej :slight_smile: Bateria padła mi już dość dawno (z 2 lata temu) i teraz chodzi tylko na zasilaczu. Baterii nie kupowałem, bo i tak korzystam z niego tylko stacjonarnie. Dodam, że mam system W7 i ani razu nie robilem formatu. Przy standardowej pracy w excelu czy przeglądaniu neta, czy nawet video wszystko jest perfekt jak 1 dnia zakupu.

Nie jestem jakimś zapalonym graczem, ale od czasu do czasu lubię sobie pograć. O ile w pierwszych 3 latach pracy nie miałem do lapka żadnych zastrzeżeń, o tyle ostatnio kupiłem sobie nową grę, w której spełniałem minmalne wymagania. Ale grać się nie dało, bo gra nie chodziła płynnie. Po 5 minutach się przycinała, a po jakiś 10 minutach "odcinało prąd" i potrzebny był reset. Myślałem, że to kwestia tego że komp nie radzi sobie z nową grą, ale sprawdziłem na starszych wersjach gier i jest tak samo.

Dodam, że już po paru minutach gdy włączę jakąś grę, to komputer grzeje się niesamowicie. Przy normalnej pracy na kompie tego nie ma. Owszem, gdy działa non stop 15-20h to pod koniec dnia może i zauważalnie zwiększy temp. ale chyba nie ponad normę.

Do tego jest coś nie tak z głośnikami. Słychać olbrzymie "szumy" jak laptop choć odrobinę zmieni pozycję czy drgnie. Musi być nienaruszony, by można było coś oglądać lub słuchać (problem znika przy włączeniu słuchawek).

Po tym "krótkim" wstępie, mam do Was pytanie. Czy laptopa muszę już stracić na straty i szukać nowego? Czy są to objawy że zaraz kompletnie padnie? Czy może da się coś jeszcze zrobić? Ne wiem, wymienić coś lub dokupienie baterii coś pomoże? Z góry dzięki za radę. Pozdrawiam

(rgabrysiak) #2

Cześć

Na początek warto byłoby porządnie go wyczyścić i przy okazji wymienić pastę na GPU i CPU. Dzięki temu laptop przestanie się nadmiernie nagrzewać.

Później warto byłoby zoptymalizować system, zaktualizować sterowniki, system i pozostałe aplikacje. Bądź (jeśli jest bardzo “zaniedbany”) przeinstalować system i całą resztę na nowo.

(Sokar11) #3

Czyściłeś wogóle kiedykolwiek tego lapka? Wymieniałeś pastę termoprzewodzącą?

(Johny) #4

Raczej objawy zakurzenia,wentylacja z biegiem czasu zbiera kurz i nie ma cyrkulacji powietrza w obudowie,gry bardziej wyciskają moc ze sprzętu i grzeje się karta graficzna z procesorem,brak dobrej wentylacji może powodować problemy

(Giacobnerri) #5

Dzięki za porady.

Jeśli chodzi o soft, to myślę że jest wszystko ok, bo staram się robić porządki " i robię wszystkie aktualizacje sterowników itd.

Jeśli chodzi o czyszczenie, to bez bicia powiem że nigdy nie zaglądałem do środka, bo mam dwie lewe ręce do takich rzeczy. Kupiłem za to taką podkładkę co miała schładzać lapka, ale efekty są średnie raczej :slight_smile:

Ale skoro może to pomóc, to skorzystam z usług jakiejś profesjonalnej firmy, która czyści laptopy.

A co do zasilania? Czy praca tylko na zasilaczu nie wpływa negatywnie na “zużycie sprzętu”? Może kupić baterię i przez jakiś czas pracować bez zasilacza?

(Agatonster) #6

giacco ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(rgabrysiak) #7

Cześć

Dobra podkładka co najwyżej obniży o kilka stopni temperatury ale na pewno nie zastąpi czyszczenia laptopa.

I to będzie najlepsze rozwiązanie.

Sprzęt może spokojnie pracować bez baterii, jedyny minus jest taki że w razie nagłego braku prądu nie masz żadnego zabezpieczenia.