Zawieszanie i reset bez zrzutu - najczęściej podczas grania

Witam serdecznie,

od paru tygodni komputer zawiesza się i wyłącza podczas grania (w większości przypadków w zasobożerne gry). Nie mogę wyciągnąć informacji przed Debugging Tool ponieważ nie mam zrzutu na dysk. Temperatura podczas grania - w zależności od wymagań gry - nie przekracza raczej 88’C. Karta: GF 8600 GTS (pasywna) z najnowszymi sterownikami, zasilacz OCZ SXS 500W w pełni sprawny, system XP Pro PS3 świeżutki, pamięć testowana MemTestem - żadnych problemów. W obudowie 2 wiatraki 120 mm - na boku dla chłodzenia karty i przy wylocie. Temperatura mierzona przez Everest raczej nie będzie wyznacznikiem przyczyny problemu, bo czasami zawieszenie następuje nawet przy mniej niż 70’C, a taka temperatura to raczej standard w tej konfiguracji. Proszę o sugestie, co mogę zrobić, aby pozbyć się problemu. Pozdrawiam.

Hej,

Podajesz temperatury grafiki, ale za takie restarty może odpowiadać procesor. Sprawdź jego temperaturę w stresie programem CoreTemp i podaj wyniki.

:arrow: Jaki procesor posiada Twoja maszyna??

:arrow: Na podstawie czego twierdzisz, że zasilacz jest OK?? Sprawdzałeś napięcia miernikiem czy programem??

Pozdrawiam,

Dimatheus

E6550. Mój znajomy sprawdzał miernikiem i mówił, że wszystko w normie. Niestety sam się na tym nie znam. Jak tylko wrócę do mieszkania to sprawdzę temperaturę procesora i dam znać.

Hej,

Czyli OK - niekiedy niestety programy przekłamują wartości odczytów, natomiast sprawdzenie miernikiem przekłamane raczej być nie może. Chyba że kiepski miernik… :slight_smile:

Czekamy zatem na informację.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam ponownie! Temperatura procesora podczas obciążenia nie przekracza 43’C (chłodzenie boxowe intela).

czy masz radiator z wentylatorem na procesorze? bo jeśli tak to winą może być także wyschnięta tkzw “Pasta” która powinna się znajdywać pomiędzy procesorem a radiatorem, sprawdź czy nie jest sucha, jeśli sucha to udaj się do sklepu komputerowego i poproś o radę jaką pastę masz kupić, są bowiem tego różne typy… ludzie ze sklepu powinni Ci pomóc.

Drugą opcją może być iż radiator się przegrzewa, zaleca się “Przedmuchanie” (wyczyszczenie) radiatora, można to zrobić pewnym sposobem,

zakupić sprężone powietrze w butelce (w sklepie komputerowym lub elektronicznym takie coś powinni mieć) lub jeśli masz kompresor, dajmy na to że jest to Kompresor samochodowy (do nadmuchiwania opon), zobaczysz ile syfu wyleci…

to tak ode mnie :slight_smile:

P.S niegdyś miałem podobny problem, wyczyszczenie domowym sposobem czyt. kompresor. pomogło :slight_smile:

Podzespoły są wyjątkowo zadbane, o to nie ma się co martwić :slight_smile: Wymiana pasty termoprzewodzącej przy danym podzespole nie jest konieczna jeśli sprzęt nie nagrzewa się nadmiernie.

Hej,

Czyli bardzo mało prawdopodobne, że procesor jest źródłem problemu…

Tyle że w tych przypadkach procesor miałby wiele wyższą temperaturę w stresie, a ta jest w jak najlepszym porządku.

Dokładnie. :slight_smile:

Skoro więc działanie grafiki i procesora nie wzbudza większych podejrzeń, zainteresowałbym się płytą główną i - ponownie - zasilaczem:

:arrow: sprawdź, czy na płycie nie widać jakiś nieprawidłowości - przede wszystkim poszukaj wybrzuszonych kondensatorów w okolicach procesora,

:arrow: jeśli to możliwe sprawdź jeszcze raz zasilacz - oczywiście w stresie. Myślę, że pomocny będzie post Pomiar Standardowych Napięć na Zasilaczu.

Pozdrawiam,

Dimatheus