Zawieszanie komputer / sterowniki czy sprzęt

witam . mam dosyć nietypowy problem

mam zainstalowane dwa systemy z których korzystam codziennie :

windows xp sp2 home - do grania

ubuntu linux 7.10 - reszta czynności :smiley:

sprawa kształtuje się tak

pod windowsem czasami mam dziwne zwiechy . gram w call of duty 2 (gram w nie od roku) , gram tak około 20minut i nagle monitor gaśnie i mam czarny ekran i jedynym rozwiązaniem jest restart .

instalowałem różne sterowniki - catalysty 4.x , 7.6 i 7.10 . testowałem też nowe i stare sterowniki omega . bezskutecznie .

ostatnio nawet podczas grania w lego star wars :smiley: miałem BSOD . nie pamiętam treści bo komputer od razu się przy tym zresetował - zauważyłem tylko to , że wina może być po stronie ati2dvag.dll (coś w tym stylu) . problem występuje też podczas oglądanie filmów czy surfowaniu w sieci

natomiast pod linuksem ubuntu 7.10 sprawa ma się zupełnie inaczej . mam zainstalowane sterowniki fglrx i xgl (otwarte i zamknięte) . razem ze startem systemu uruchamia mi się compiz - mam w nim włączone efekty na poziomie extra , więc wymaga to dobrej karty . przez 4h korzystania z linuksa z włączonym compizem nie było ani jednego problemu .

moja karta graficzna to ati radeon 9550 (128mb i 128bit)

płyta główna : msi k8mmv

ram : 512

ostatnio rozebrałem komputer na części i wyczyściłem . przy okazji wyrzuciłem stację dyskietek

nie umiem wyjaśnić na czym polega problem

karta jest w 100% sprawna bo mój kolega mi ją oddał , a wcześniej kilka miesięcy sam z niej korzystał (grając w te same gry co ja bez żadnych kłopotów)

podaj pełną konfigurację komputera włączenie z zasilaczem.

Masz do sprawdzenia zasilacz, RAM-y i kartę graficzną. Spróbuj przed instalacją sterów grafy zainstalować najpierw stery mobo i DirectX. Przedtem jednak odinstaluj stare stery atka i przeczyść rejestr.:mrgreen:

płyta główna : msi-k8mmv

ram : 512mb ddr

karta graficzna : ati radeon 9550 128mb/bit

zasilacz : 300W

procesor : amd athlon 3000+ (02.00gHz)

hdd : 120gb seagate

co do sprawdzania

:arrow: ram : chyba jest dobry , bo na livecd z ubuntu jest memtest do sprawdzania ramu i mi wykazało , że nie jest uszkodzony

:arrow: grafika : na 100% dobra

:arrow: zasilacz : tutaj to już nie wiem

:arrow: pł.główna : tutaj mam wątpliwości (ale niewielkie)

dysku formatowałem dwa razy i nic

@edit

oto co znalazłem w podglądzie zdarzeń / aplikacje

errorloadperfno8.th.jpg

kondensatory - czy nie są napuchnięte.

podłącz drugi, może ten twój się sypie.

sprawdź temp. podzespołów. zwłaszcza karty graficznej i procesora…

możesz mi wytłumaczyć gdzie on się znajdują i w jaki sposób wystawić diagnozę ?

temperatury wahają się pomiędzy 35*C / 40*C na procku a z kartą jest podobnie bo gdy ją dotykam po kilku godzinach pracy nie parzy . jest na niej bardzo dobre chłodzenie , przy okazji karta jest w 100% sprawna

sekcja zasilania procesora, walcowate kołki nie powinny być wypukłe - powinny być idealnie płaskie.

sprawdziłem kondensatory i to nie ich wina

pokombinuj ze sterownikami i directx. wklej zrzut ekranu z podglądu zdarzeń -> system.

aktualnie mam sterowniki oficjalne od ati oznaczone numerkiem 7.6 (sam display driver)

testowałem już kilka par sterowników i nic nie dało odpowiedniego efektu

wykonaj jeszcze test SUPER PI, przetestuj zasilacz (jaki masz) ??

w jaki sposób wykonać test super pi ? mam go na dysku ale nie za bardzo mi idzie pojęcie w jaki sposób go użyć

zasilacz mam 300W . potem podam nazwę (muszę zdjąć obudowę)

program nazywa się super pi (test 32M irretations). podaj markę zasilacza… być może nie wyrabia lub kończy swój żywot.

wymieniłem dziś zasilacz na fortrona 350W

wcześniej miałem jakiegoś no-namea 300W

pogram dziś trochę (spróbuje) i napisze czy wciąż występuje problem

zainstalowałem też sterowniki dołączone na cd do karty graficznej (od gigabytea)

@edit

dodam też , że w starym zasilaczu był lekko obluzowany wiatraczek na nim