Zawieszanie/Restartowanie komputera, Błąd nv4_disp


(Pakla21) #1

Witam, mam taki problem :

Pewnego pięknego dnia komputer nie chciał się uruchomić, więc oddałem do naprawy, okazało się że wystarczyło strzelić formata. Wróciłem do domu zainstalowałem wszystko pięknie i cacy i wszystko śmigało, jednak po tygodniu zaczął mi jakoś dziwnie wiatrak chodzić , nie jestem pewien czy to był procesor czy może karta graficzna ale tak jakby "pierdział" 3 dni później wszystkie gry na kompie zaczęły mi zamulać nawet CS!! Zrobiłem formata po raz kolejny 5 dni temu(w wyniku wpadki z pewnym programem który miał mi pomóc, a spowodował, że po załadowaniu windowsa ekran rozmazywał się i nic się nie dało zrobić , nawet w trybie awaryjnym). Zainstalowałem wina i wszystko śmigało znowu, jedynie po instalacji Rome: Total War w trakcie kampanii po 2-3 turach albo po 2-3 godzinach komputer zawiesza się, pojawia się czarny ekran i nic nie da się zrobić, komputer restartuje się sam albo go muszę pociągnąć z palca. Po załadowaniu windowsa wyskakuje informacja, że plik nv4_disp przestał działać poprawnie co spowodowało zwiacha, a w konsekwencji restart.

Informacja na temat błędu pokazywała :

BCCode : ea BCP1 : 8969C870 BCP2 : 87B664A0 BCP3 : 894891F0

BCP4 : 00000001 OSVer : 5_1_2600 SP : 2_0 Product : 256_

A spowodowany był przez, bądź w:

C:\DOCUME~1\Przemek\USTAWI~1\Temp\WERa2ab.dir00\Mini071508-01.dmp

C:\DOCUME~1\Przemek\USTAWI~1\Temp\WERa2ab.dir00\sysdata.xml

Pomyślałem sobie, a może to gra się zwaliła i wystarczy reinstall a,że instaluje się ponad 1h z dodatkami postanowiłem sobie to odpuścić i wpadłem na inny pomysł ,żeby zainstalować inną gierkę która potrzebuje mocniejszego sprzętu, więc zainstalowałem Age Of Empires 3. Pierwsze co rzuciło się w oczy po odpaleniu gry to "pikselowate" tereny, no cóż myślę sobie zobaczymy jak to się ma w praniu, więc odpaliłem misję treningową. Pojawiło się misteczko, wszystko wyglądało normalnie... ale do czasu... budynki i część robotników zmieniły kolor na niebieski, po 10 min ekran zaczął pixelować, a w ostateczności czarny ekran, poczekałem 2 min i powrócił do pulpitu z komunikatem nv4_disp przestał poprawnie pracować, pierwsze co rzuciło się w oczy to zmiana rozdzielczości na minimalną i bodajrze 4 bitowa gamma kolorów. Strzeliłem restarta i wszystko wróciło do normy + informacje o błędzie który wystąpił(podany został przeze mnie już wcześniej).

Proszę o pomoc, instalowałem sterowniki, które zawsze działały, rome wcześniej na nich normalnie śmigał i nic, ściągnąłem nowe i nic, przeczyściłem wszystkie wiatraki, wyjąłem kartę graficzną, przeczyściłem slota i nic. Jedyne co dziwnego zauważyłem to jeden z tranzystorów bądź oporników(nie znam się na tym, jest to taka jakby malutka bateria paluszek) jest pęknięty od góry i nawet nie jestem w stanie odczytać co na nim pisze bo chyba się coś tam rozlało/stopiło. Stawiam na to ,że jest to problem z kartą graficzną i prawdopodobnie będę musiał iść do serwisu (komputer jest jeszcze na gwarancji) i będę odcięty od internetu na zapewne 2 tygodnie co nie byłoby dla mnie zbyt korzystne ze względu na to ,że właśnie zdałem maturę i czekam na maile z szkół wyższych o wynikach rekrutacji, tak więc jeżeli ktoś ma jakieś porady, wie jak to naprawić, bądź jest w stanie coś doradzić bardzo proszę o odpowiedź. Aha i jeszcze jedno , wiatrak już chodzi normalnie, nie słyszę żadnych złych objawów.

PS. Nie jestem żadnym informatykiem, ani nawet za bardzo nie znam się na sprzęcie, więc proszę mnie nie jechać za jakieś nieścisłości co do nazw itp., dzięki.

EDIT:// Zapomniałem napisać jaki mam sprzęt:

Procesor: AMD Athlon 64 x2 Dual Core 3800+

1.5GB Ramu ddr2 667

Dysk: Samsung 250GB Sata

Karta graficzna: Geforce 7300 GS 256mb

System: Windows XP Professional z Service Packiem 2, to nie jest wersja pod 64bitowe procesory


(Piotr K1996) #2

nie stosuj porady którą przed chwilą proponowałem mogło by ci to zepsuć komputer wejdź na stronę http://peb.pl/sprzet/94476-cos-jest-nie ... _disp.html

i poczytaj co tam pisze


(Lukaszk 89) #3

Ja widzę problem w tym pękniętym kondenstatorze.Komp do serwisu(chyba że sam umiesz wymienić).


(Pakla21) #4

Pewnie bym potrafił, ale skoro mam na gwarancji to wolę nie ryzykować wpadki ;] Heh no to zostaje serwis i 2 tygodnie czekania ;p


(Cosik Ktosik) #5

Jeżeli Masz uszkodzony kondensator, to możliwe, że podobnie dzieje się w zasilaczu. Niech go także sprawdzą. Z serwisem nie czekaj, gdyż uszkodzenia bądą postępować dalej (na inne elementy komputera).


(Lukaszk 89) #6

...między innymi kolejne kondensatory a w końcu może i płytka albo i cały komp(czarny scenariusz).

Zgadzam się z poprzednikiem że to może być wina zasilacza(skoki napięć np.)


(Pakla21) #7

Kolega mi mówił że mam za małe napięcie czy coś, nie wiem o co mu za bardzo chodziło, ale na takiej "skrzyneczce" w kompie(jest tam główny wiatrak i miejsce na kabel do komputera) mam napisane 350W, a on mówi, że powinno być co najmniej 400W, jeżeli wiecie o co mu chodziło to piszcie o co kaman to przy okazji może wymienię na mocniejszy. Swoją drogą kartę też przydałoby się wymienić na lepszą bo na tej praktycznie nic nie chce chodzić na średnich nie mówiąc już o maksie, call of duty 2 na minimum grałem, a i tak przy większych bitwach przymulało...


(Cosik Ktosik) #8

Wiemy o co chodzi. Pytanie jaki Masz model/markę zasilacza?


(Pakla21) #9

Hmmm nie wiem gdzie to sprawdzić , więc otworzyłem kompa ;p Na tej skrzyneczce pisze Mode Com , to chyba nazwa firmy, Model No.: MC-350ATX 2.0 PFC Koło nazwy firmy jest naklejka ze klepu w którym kompa kupiłem a pod nią jakiś napis, mam nadzieję że nie jest istotny bo nie chciałbym jej zrywać :wink: Jeżeli można sprawdzić to dokładniej jakoś w systemie to proszę o napisanie jak to zrobić.


(Cosik Ktosik) #10

MC powinien wystarczyć. Tak czy siak, idź z nim do serwisu (kondensatorem).